Forma-1 Holland Nagydíj

Verstappen-siker a kaotikus Holland Nagydíjon Alonso előtt, dobogón az Alpine!

Biztonsági autót és piros zászlós megszakítást is hozott a kaotikus Holland Nagydíj, amelyen Max Verstappen sorozatban 9. győzelmét aratta, Fernando Alonso pedig ismét dobogóra állhatott.

The Safety Car leads Max Verstappen, Red Bull Racing RB19, and the rest of the field

Száraz pályán vette kezdetét a Holland Nagydíj, amelynek rajtjánál Verstappen meg tudta tartani az első helyét Norris előtt, Alonso pedig egy zseniális előzéssel egyszerre ment el Russell és Albon mellett, ezzel feljött a harmadik helyre.

A futam ezt követően hatalmas fordulatot vett: elkezdett zuhogni az eső, a versenyzők pedig több turnusban álltak ki a bokszba, a top 10-ből Perez és Leclerc jött ki rögtön, ugyanakkor a Ferrari elfelejtette kirakni a gumikat, így a monacói több másodpercet vesztett a bokszban.

A 2. körben Verstappen és Alonso is kijött az intermediate abroncsokért, amelyek másodpercekkel gyorsabbak voltak ekkor a slickeknél, így Perez és a szintén az 1. körben kiálló Csou került kiváló helyzetbe.

Nem sokkal később Norris is kijött a bokszba, viszont sokat vesztett a késlekedéssel. Perez ekkor 12 másodperces előnnyel vezetett Csou előtt, majd Gasly, Verstappen és Leclerc következett, Alonso a hatodik helyen állt.

Verstappen egy rendkívül agresszív manőverrel elment Gasly mellett, így feljött a 3. helyre, miközben a pálya elkezdett száradni. Verstappen a következő körökben Csou-t is megelőzte, így Red Bull 1-2 volt az állás.

A holland pilóta több másodpercet hozott körönként Perezen, Leclerc-nek pedig megsérült az első szárnya, miután összeért az egyik McLarennel. A monacói ezzel jelentős leszorítóerőt vesztett, és el is engedte maga mellett Sainzot.

Nagyon gyorsan felszáradt a pálya, így Piastri, aki gyorsan felrakta a lágy keveréket, messze gyorsabb volt a többi versenyzőnél. Magnussen és Hamilton is követte az ausztrál példáját, kicsit később pedig Alonso is jött.

A Red Bull úgy döntött, hogy Verstappent hozza ki korábban, a holland pedig így a mexikói elé tudott vágni, a második kiállás után így állt az élmezőny: Verstappen, Perez, Alonso, Gasly, Sainz, Csou.

A 16. körben Sargeant törte össze a Williamst a 8-as kanyarban, ami miatt bejött a biztonsági autó – videó az esetről itt. A balesetből Piastri is nagyon rosszul jött ki, aki közvetlenül Sargeant törése előtt jött ki a bokszba, így a 16. helyre esett vissza.

Az SC-s fázis alatt kapott Gasly egy 5 másodperces büntetést, amiért túl gyorsan hajtott a bokszban, miközben ekkor Albon volt az egyedüli, aki kiállás nélkül állt, a brit-thai a 8. pozícióban haladt.

A 21. körben jött az újraindítás, Verstappen rögtön el tudott húzni Pereztől, Albon pedig megelőzte Magnussent a 7. helyért. Leclerc folyamatosan esett vissza, nagyon sérült volt már ekkor a Ferrari.

A következő körökben Pereznek is sikerült kiépítenie egy kisebb előnyt Alonso előtt, miközben Norris folyamatosan zárkózott. A 30. körben az állás Verstappen, Perez, Alonso, Gasly, Sainz, Albon, Ocon, Csou, Cunoda, Norris volt.

A futam feléhez érve a legtöbb versenyző bejött a harmadik kiállására, Alonso kiállása pedig nagyon rosszul sikerült, így a spanyol Sainz mögé csúszott vissza, Gasly pedig a büntetése letöltése után bukott két pozíciót.

Később Alonso és Gasly is meg tudta előzni Sainzot, így visszaállt a korábbi top 5-ös sorrend, míg Albon remek manőverrel autózta körbe Russellt a hatodik pozícióért, ismét erős versenyt futott a Williams pilótája.

13 körrel a futam leintése előtt aztán elkezdett szakadni az eső, Perez rögtön kiállt az intermediate gumikért, azonban a Red Bull még nem állt készen az érkezésére, így 11 másodpercig tartott a kiállása.

A Verstappen, Alonso, Albon hármas egy körrel tovább maradt kint, Albonnak pedig rosszul is sikerült a kiállása, míg Ocon az esőgumikat kapta meg – ekkor Verstappen, Perez, Alonso, Gasly, Sainz, Hamilton volt az állás.

Előbb Perez látogatta meg a bukóteret az 1-es kanyarban, ami miatt Alonso el tudott menni mellette, majd Csou szintén az 1-es kanyarban csúszott ki, de ő már nem tudta elkerülni a falat – emiatt előbb VSC-s fázis, majd piros zászlós versenymegszakítás jött.

Perez épp a piros zászló előtt próbált bejönni a bokszba, el is találta a falat, ami miatt megsérült a Red Bull – a mexikói jól járt azzal, hogy javíthatták a kocsiját a piros zászló alatt, ráadásul nem bukott újabb pozíciókat.

Az újraindításnál Verstappen, Alonso, Perez, Gasly, Sainz, Hamilton, Norris, Russell, Albon, Piastri sorrendet határozott meg az FIA, és 17:14-kor, gurulórajttal folytatódhatott a Holland Nagydíj, a versenyigazgató pedig kötelezővé tette az intermediate abroncsok használatát.

A mezőny 2 kört teljesített a safety car mögött, így 6 kör maradt a versenyből. Perez bokszutcai gyorshajtás miatt 5 másodperces büntetést kapott, Russell pedig Norrisszal ért össze, ami miatt előbb a mezőny végére esett vissza, majd a bokszban is kint járt.

Verstappen magabiztosan vezetett az újraindítás után, míg Perez Alonsót, Hamilton pedig Sainzot támadta, viszont előzni egyiküknek sem sikerült, maradt a sorrend a pontszerzők között.

Verstappen tehát győzött, ezzel sorozatban kilencedik győzelmét aratta, amivel beérte Sebastian Vettel erre vonatkozó rekordját. A dobogó második fokát Alonso, a harmadikat pedig Perez büntetése miatt Gasly szerezte meg. A további sorrend: Perez, Sainz, Hamilton, Norris, Albon, Piastri, Ocon.