Hamilton nyerte az Eifel Nagydíjat, Ricciardo is a dobogón!

Hiába indult az élről Valtteri Bottas az Eifel Nagydíjon, már a pályán elvesztette a vezető pozícióját, majd kiesett a versenyből. Így Lewis Hamilton tudott győzni Max Verstappen előtt. Daniel Ricciardo megszerezte első renault-s dobogóját, Hamilton pedig beérte Schumacher 91 győzelmes rekordját.

Daniel Ricciardo, Renault F1 talks to the press

Fotót készítette: Mark Sutton / Motorsport Images

A Nürburgringen versenyzett a hétvégén a Forma-1 mezőnye, és már a verseny előtt is több érdekességgel találkozhattunk, ami a futamra is hatással volt: pénteken az eső elmosta mindkét szabadedzést, így csak szombaton indult el az akció a pályán.

Lance Stroll pedig egyáltalán nem tudott pályára menni: egészségügyi okok miatt Nico Hülkenberg vett részt a hétvégén a kanadai helyett, azonban ennek hátterében gyomorproblémák álltak, nem pedig a koronavírus.

Az időmérőn Valtteri Bottas bizonyult a leggyorsabbnak, mellőle Lewis Hamilton indulhatott, majd Verstappen, Leclerc, Albon és Ricciardo következett, a beugró Hülkenberg pedig a 20. pozícióba kvalifikálta magát.

A rajtot Hamilton jobban kapta el, mint Bottas, viszont az 1-es kanyarnál történtekből mégis Bottas jött ki jobban, aki tehát meg tudta őrizni az előnyét. Ricciardo meg tudta előzni Albont, Hülkenberg pedig a 17. helyig jött fel a rajtot követően, így a top-10 állása Bottas, Hamilton, Verstappen, Leclerc, Ricciardo, Albon, Norris, Perez, Ocon, Sainz volt.

A top-3 nagyon elnyúlt a mezőny további részétől, míg Leclerc lassabbnak tűnt Ricciardónál és Albonnál. Eközben Grosjean arra panaszkodott, hogy a mutatóujját eltalálta egy kavics, és lehetséges, hogy el is tört.

Albon már a 8. körben kijött a bokszba, és a közepes keveréket tették fel neki. Leclerc kemény csatát vívott Ricciardóval: az ausztrál remekül ültette be a hintába a Ferrari versenyzőjét, ezzel feljött a negyedik pozícióba.

Leclerc ezután sem nyugodhatott meg, mivel Norris és Perez is szorosan követte őt. A mexikói megpróbálta megelőzni a britet, de a fiatal pilóta visszaverte a támadást. És mielőtt még Norris támadhatta volna, Leclerc a 11. körben kijött a bokszba új gumikért. Nem sokkal később azt láthattuk, hogy Vettel kicsúszott, de vissza tudott térni a pályára. Ekkor már csepergett az eső a német pályán.

A 13. körben Bottas elfékezte magát, Hamilton pedig kihasználta a kínálkozó lehetőséget és átvette a vezetést, ráadásul Bottas megkapta a nyakára Verstappent is. Nem meglepő módon ki is hívták a bokszba.

Russell a mezőny hátsó traktusában csatázott a hétvégén rekordot döntő Räikkönennel – a finn megcsúszott, és „felöklelte” a Williams brit versenyzőjét, akinek nem sokkal később fel kellett adnia a versenyt, így ő lett a futam első kiesője. Amíg a pályamunkások eltakarították Russell kocsiját, VSC-s fázis lépett érvénybe. Räikkönen később 10 másodperces büntetést kapott az incidensért.

Ezt használta ki Hamilton és Verstappen is, akik így kényelmes előnnyel tudtak visszaállni az első két helyre. A 17. körben Kvjat elvesztette az első szárnyát, miután összeütközött Albonnal. Bottas pedig arra panaszkodott, hogy nincs erő az autójában, és szektoronként másodperceket vesztett, pár perccel később pedig ki is állt a versenyből.

Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11

Fotó készítője: Steve Etherington / Motorsport Images

A 23. körben Ocon állt ki a versenyből váltóhiba miatt, a 25. körben pedig Albonnak is fel kellett adnia a versenyt, így már csak 16 autó maradt versenyben. A technikai gondok sora pedig nem állt meg: Norris is az erő elvesztésére panaszkodott, de folytatni tudta a versenyt.

Norris és Perez bokszkiállása után és a verseny felénél az állás Hamilton, Verstappen, Ricciardo, Leclerc, Norris, Perez, Sainz, Giovinazzi, Vettel, Räikkönen volt, majd Perez megelőzte Norrist, aki ideges volt, mert nem érzett erőt a kocsijában.

Hamilton előnye 6 másodperc volt Verstappen előtt, Ricciardo pedig már 50 másodpercre volt a hollandtól. Perez és Leclerc a negyedik helyért csatázott egymással, és bár a Racing Point-pilóta előzési kísérlete sikeres volt, Leclerc a DRS segítségével visszaszerezte a pozícióját. Sainz pedig megelőzte Norrist.

Perez a második előzése után viszont már meg tudta tartani a negyedik helyezést. Leclerc ezután bejött a bokszba és sárga oldalfalú gumikat kapott. A 41. körben Hülkenberg Räikkönen megelőzésével feljött a top-10-be, majd az egyenes végén Vettelt is megelőzte, és már a kilencedik helyen haladt.

Norris végül a 44. körben állt ki technikai probléma miatt, így 15-en maradtak versenyben. Ezután bejött a biztonsági autó, ami érdekes végjátékot ígért. A safety car mögött Hamilton, Verstappen, Ricciardo, Perez, Sainz, Leclerc, Grosjean, Gasly, Hülkenberg, Giovinazzi volt a top-10 állása.

A safety car bejövetele után 11 kör maradt a futamból. Hamilton jól jött el, az állás pedig nem változott az élmezőnyben, hiába ragadt be kicsit Verstappen. Leclerc és Gasly a hatodik helyért csatázott, a csatát pedig az AlphaTauri versenyzője nyerte.

Vettel Magnussennel harcolt a 11. helyért, össze is értek egymással, és Vettel jött ki jobban a csatából. Magnussent ezután Räikkönen is megelőzte. Az utolsó körökben már nem változott a pontszerzők sorrendje.

A futam győztese tehát Hamilton lett Verstappen előtt, ezzel a hatszoros világbajnok beállította Michael Schumacher 91 győzelmes rekordját. Daniel Ricciardo megszerezte első renault-s dobogóját, Perez pedig a negyedik helyen végzett. A leggyorsabb körért járó pont végül Verstappenhez vándorolt.

Sainz az ötödik pozícióban ért célba Gasly előtt, majd Leclerc, Hülkenberg, Grosjean és Giovinazzi következett, a Vettel, Räikkönen, Magnussen, Latifi, Kvjat ötös pedig nem szerzett pontot.

10 Italy Antonio Giovinazzi Alfa Romeo 60 1:36'29.676 40.035 0.954   1

Egy 10 perces összefoglaló a 2020-as Le Mans-i 24 órás versenyről, amely meglehetősen fordulatosra sikeredett és végül a 8-as Toyota győzelmével zárult.