Sainz-győzelem és Hamilton-dobogó az év futamán, ami hatalmas rajtbalesettel indult!

A rendkívül emlékezetes Brit Nagydíj számos fordulatot és egy nagy balesetet hozott. A versenyen végül Carlos Sainz diadalmaskodott, akinek ez volt pályafutása első F1-es győzelme, Lewis Hamilton pedig dobogóra állhatott hazai pályán.

Zhou Guanyu, Alfa Romeo C42 crashes at start of race

JEP / Motorsport Images

Felhős időben vette kezdetét a Forma-1-es Brit Nagydíj, ahol Carlos Sainz életében először indulhatott az első helyről, mögötte a Verstappen, Leclerc, Perez hármas következett, majd Hamilton és Norris, illetve Alonso és Russell következett.

A top 10-ből Verstappen és Latifi a lágy gumikon rajtolt, Russell pedig a keményeken, a többiek pedig a közepes keverék használata mellett döntöttek, majd jött a lámpák kialvása az ikonikus versenypályán.

A rajtnál sajnos a versenyzők sorrendje másodlagos volt, ugyanis a Csou-Russell-Gasly összeérést követően Csou egészségéért aggódhattunk, miután a kocsija felborult és nagy sebességgel a falnak ütközött – szerencsére az ijesztő incidens ellenére az Alfa Romeo megerősítette, hogy a pilótájuk jól van.

És bár Verstappen, Sainz, Hamilton, Leclerc volt a sorrend Csou balesetekor, viszont az újraindításnál az eredeti rajtpozíciókat vették figyelembe, mivel a mezőny nem teljesített egy kört sem, és 17-en álltak fel a rajtrácsra – Albon, Russell és Csou esett ki, előbbi több ütést is kapott a rajtnál, ezért nem tudta folytatni a versenyt a piros zászló után, Ocon viszont hiába járt hasonlóan, vissza tudott térni a pályára.

Szűk egy óra várakozást követően állórajttal indult újra a Brit Nagydíj, ezúttal már a top 7 a közepes gumikon volt, mögöttük Latifi és Gasly pedig a lágyakon. A rajtnál Sainz és Verstappen keményen harcolt egymással, a spanyol végül meg tudta tartani az első helyét, Leclerc és Perez pedig összeért, a mexikóinak pedig megsérült az első szárnya.

Az 5. körben Sainz előnye már közel 1,5 másodperces volt, mögötte Verstappen, Leclerc, Perez, Norris, Hamilton, Gasly, Alonso, Cunoda, Ocon volt, míg Latifi a 11. helyre csúszott vissza a 8. helyről. Perez a 6. körben kijött a bokszba egy első szárny-cserére, így visszaesett az utolsó helyre.

Hamilton egy szép manőverrel megelőzte a másik hazai pilótát, Norrist, Verstappen pedig erősen felzárkózott Sainzra, és 6-7 tizedes lemaradással követte az első győzelméért hajtó ferrarist. A 10. körben Sainz hibázott, így Verstappen átvette a vezetést, és rögtön el is tudott nyúlni.

A középmezőnyben Gasly és Cunoda ütközött össze egymással, mindketten folytatni tudták a versenyt, de több pozíciót is vesztettek, a japán pedig 5 másodperces büntetést is kapott. Verstappen a rádión jelezte, hogy ráhajtott egy karbondarabra, ami miatt defektet gyanított, vesztett a sebességéből, ezért bejött a bokszba és a 6. helyre jött vissza.

Így az állás Sainz, Leclerc, Hamilton, Norris, Alonso, Verstappen, Ocon, Latifi, Bottas, Ricciardo volt, Verstappen pedig a kerékcsere után sem volt elégedett, és a csapat is megerősítette, hogy nincs teljesen rendben az autója.

A két Ferrari-versenyző az élen harcolt egymással, eközben pedig Hamilton lopta a távolságot, és már csak 3 másodperc választotta el őt a két vörös kocsitól, Leclerc pedig arra panaszkodott a rádión, hogy a csapat elrontja a versenyét.

A 20. körben Sainz kijött a bokszba, így Leclerc átvette a vezetést, Sainz közvetlenül Norris elé, a harmadik helyre jött vissza. Hamilton pokoli tempót diktált, és már kevesebb mint 2 másodperc volt a hátránya a vezető monacóihoz képest.

Bottasnak fel kellett adnia a versenyt, Verstappen pedig ismét kilátogatott a bokszba, a kerékcsere után pedig Vettel autózta körbe a címvédőt, így a négyszeres világbajnok a hetedik pozícióban állt.

Leclerc a 26. körben állt ki a bokszba, amikor már 1 másodpercen belül volt hozzá képest Hamilton, Leclerc pedig Sainz mögé jött vissza, ekkor Hamilton, Sainz, Leclerc, Norris, Alonso, Perez, Vettel, Verstappen, Latifi, Ocon volt a sorrend.

Leclerc nagyon gyorsan utolérte Sainzot, a Ferrari pedig a csapatrádión közölte, hogy szabadon harcolhatnak a versenyzőik. Pár kör csata után aztán a Ferrari mégis meglépte a csapatutasítást, így Leclerc feljött a második helyre, Sainz a harmadikra esett vissza.

A 34. körben Hamilton kiállt a bokszba, a kerékcseréje meglehetősen hosszú, 4 másodperces volt, és Leclerc-hez képest 5 másodperc volt a hétszeres világbajnok hátránya.

A futamot Ocon üzemanyagpumpa miatti kiesése tette még emlékezetesebbé, ugyanis a francia pilóta nem tudott optimális helyen félreállni, így be kellett jönnie a safety carnak, Sainz, Hamilton és Perez bejött a lágy gumikért, Leclerc viszont kint maradt a pályán.

Leclerc-ék döntése nem volt kifizetődő, a biztonsági autó utáni újraindításnál Sainz rögtön megelőzte a csapattársát, Perez pedig Hamilton megelőzésével feljött a harmadik helyre, nem sokkal később pedig már ott volt Leclerc nyakán a mexikói, brit páros.

Leclerc és Perez csatáját Hamilton átmenetileg ki tudta használni és feljött a 2. pozícióba, de nem sokkal később már Sainz, Perez, Leclerc, Hamilton, Alonso volt a sorrend. Több körön keresztül tartó harc után végül Hamilton megelőzte Leclerc-t, de nem adta magát könnyen a négyszeres futamgyőztes.

Az utolsó körökben már nem változott a sorrend, Sainz győzött Perez és Hamilton előtt, majd Leclerc, Alonso, Norris, Verstappen, Schumacher, Vettel és Magnussen következett, és összesen 14-en értek célba, a leggyorsabb körért járó pont pedig Hamiltonnál landolt.

Helyezés Versenyző Kör Idő Hátrány Intervallum km/ó Pont
1 Spain Carlos Sainz Jr. 52 1:21'20.440       25
2 Mexico Sergio Perez 52 1:21'24.219 3.779 3.779   18
3 United Kingdom Lewis Hamilton 52 1:21'26.665 6.225 2.446   16

Fernando Alonso fontos nyilatkozatot tett a jövőjéről...

Nézzük meg, hogyan fest egy kör a virtuális silverstone-i pályán a Mercedesszel!

Előző cikk Brutális balesettel indult a Brit Nagydíj, Csou hatalmasat bukott!
Következő cikk Sainz: Silverstone mindig is különleges helyszín volt számomra