Forma-1 Bahreini Nagydíj

Verstappen-győzelem Bahreinben, Alonso a dobogón!

A Red Bull-pilóta Max Verstappen domináns győzelmével zárult a Bahreini Nagydíj, akit csapattársa, Sergio Perez követett. Charles Leclerc dobogós helyről esett ki, Fernando Alonso pedig dobogós helyen zárt első Aston Martin-os futamán.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB19, Charles Leclerc, Ferrari SF-23, Carlos Sainz, Ferrari SF-23, Sergio Perez, Red Bull Racing RB19, the rest of the field at the start

Nagy várakozás előzte meg a Bahreini Nagydíjat, amelyet Verstappen kezdhetett meg az élről. Mellőle Perez, mögülük a két Ferrari indulhatott Leclerc, Sainz sorrendben, majd Alonso, Russell, Hamilton és Stroll következett.

A teljes mezőny a lágy keverékkel kezdte meg a futamot, egyedül Magnussen választotta a kemény gumikat, míg az élmezőnyből csak Leclerc lágy szettje volt friss – a monacói nem jött ki az időmérő végén újabb gyors körre.

A rajtnál Verstappen maradt az élen, Leclerc viszont átvette a második helyet Pereztől. Sainz maradt a negyedik, mögötte viszont a két Mercedes következett – a két Aston Martin összeért egymással, így Alonso a hetedik, Stroll a kilencedik helyre esett vissza. A rajt nagy nyertese Bottas volt, aki a 12.-ről a 8. helyig jött előre.

Verstappen hamar meglógott az élen, az 5. körben már 4 másodperces előnye volt, Leclerc pedig elfékezte az 1-es kanyart, így érkezett meg rá Perez. Albon eközben már a 11., Sargeant pedig a 13. helyen haladt.

Stroll Bottas megelőzésével feljött a nyolcadik helyre, Russell pedig a 10-es kanyart rontotta el, illetve megkérdezte a csapatát, hogy Hamilton a gumikat óvja vagy csak lassú – a csapat szerint szenvedett.

Alonso a hatodik helyért kezdte el támadni Russellt, miközben a brit azt jelentette a rádión, hogy az abroncsainak annyi. Először Hamiltont hozta ki a Mercedes, eközben Alonso egy remek támadással megelőzte Russellt.

A 14. körben jött ki a bokszba mindkét Ferrari és Russell, utóbbi kiállása nagyon lassúra, 5 másodpercesre sikerült. Piastri kocsijában kormányt kellett cserélni, ezt követően viszont már nem tudott visszatérni a pályára a debütáló ausztrál.

A 15. körben Verstappen és Alonso jött be, a többiektől eltérően Verstappen újabb szett lágy gumit kapott – a többiek kemény keveréken folytatták a versenyt. Ocon azért kapott 5 másodperces büntetést, mert nem megfelelően foglalta el a rajtkockáját – mivel az első kiállásánál nem megfelelően töltötte le a büntetést, kapott még 10 másodpercet.

Bottas a korai kiállásának köszönhetően a hatodik helyig jött előre, aztán a 17. körben Alonso megelőzte, majd Russell és pár körrel később Stroll is így tett. Perez a 18. körben jött be a lágy gumikért, és a harmadik helyre jött vissza.

A futam harmadánál már mindenki teljesítette az első kiállását, és Verstappen, Leclerc, Perez, Sainz, Hamilton, Alonso, Russell, Bottas, Stroll, Albon volt a top 10 sorrendje, Norris második kerékcseréje pedig nagyon lassú, közel 12 másodperces volt.

Miközben a pályán Ocon és Norris, a 18. helyért folyó párharca szolgáltatta a legtöbb izgalmat, Perez volt a leggyorsabb a pályán, aki DRS-távolságon belülre került a második helyen álló Leclerc-hez képest. A 26. körben egy ügyes bevetődéssel át is vette a második helyet Perez.

Kicsit hátrébb Alonso kapcsolt rá, miután megbeszélték a mérnökével, hogy jobban kezelik a gumikat a Mercedesnél, viszont Hamilton is reagált erre, így maradt a 2 másodperces különbség. Eközben Ocon újabb 5 másodperces büntetést kapott bokszutcai gyorshajtásért.

A második kiállásoknál sem változott az állás, viszont Alonso közelebb tudott kerülni azzal, hogy tovább maradt kint, illetve hogy a kivezető körében két lila szektort futott. Hamilton Alonso első támadását még vissza tudta verni, de aztán a kétszeres világbajnok a dupla balosnál egy zseniális manőverrel megelőzte korábbi csapattársát.

A 40. körben Leclerc kocsija adta fel a harcot, a harmadik helyről esett ki a monacói. Egy rövid VSC-s fázis következett, amit a középmezőnyből több pilóta is kihasznált. Ekkor Verstappen, Perez, Sainz, Alonso, Hamilton, Stroll, Russell, Bottas, Albon, Gasly volt a sorrend.

Gasly is kint járt a bokszban a VSC-s fázis alatt, és meg is előzte Albont a 9. helyért. Sainznak pedig a tükrét kellett figyelnie, mert megérkezett rá Alonso, és a második szektorban megelőzte honfitársát, ezzel dobogós helyre jött fel.

Hamilton is megpróbálkozott Sainz ellen, de nem járt sikerrel, ahogy az utolsó körökben a többi pontszerző helyen sem változott a sorrend. Ez azt jelenti, hogy Verstappen győzött, Perez és Alonso is dobogóra állhatott, mögöttük Sainz, Hamilton, Stroll, Russell, Bottas, Gasly és Albon végzett. A leggyorsabb körért senki nem kapott pontot, mert a 16. helyen végző Csou szerezte meg a leggyorsabb kört.

Frissítés: Hülkenberg a futam alatt szerzett 5 másodperces büntetése mellé még további 10 másodperces büntetést kapott a pályaelhagyásai miatt.