Szezonzáró mesterhármasok, avagy F1-es statisztikák az utolsó versenyről

Valtteri Bottas nyert, csapattársa, a már világbajnok Lewis Hamilton pedig befutott mögötte, és mindketten agyonverték a Ferrarit. Ez csak egy kis szelete a versenynek, ami, ha a pályán nem is, a számok tekintetében azért érdekes volt.

Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W08, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08

Fotót készítette: Andrew Hone / Motorsport Images

Podium: second place Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1
Podium: second place Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, third place Sebastian Vettel, Ferrari
Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08, Sebastian Vettel, Ferrari SF70H
Sebastian Vettel, Ferrari in the Press Conference
Sebastian Vettel, Ferrari SF70H
Fernando Alonso, McLaren MCL32
Max Verstappen,  Red Bull Racing RB13, leads Nico Hulkenberg, Renault F1 Team RS17
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB13, Kimi Raikkonen, Ferrari SF70H, Max Verstappen, Red Bull Raci
Felipe Massa, Williams FW40
Felipe Massa, Williams FW40, Fernando Alonso, McLaren MCL32, Carlos Sainz Jr.., Renault Sport F1 Tea

Különleges verseny volt ez a Mercedes finnje, Valtteri Bottas számára, ugyanis karrierje sok szempontból legsikeresebb hétvégéjét teljesítette. Ezek és rengeteg egyéb számadat kerülnek most szóba a cikk további részében, avagy jöjjön 2017 utolsó statisztika-mustrája Abu-dzabiból!

• Bottas először indulhatott két egymást követő versenyen is a pole-pozícióból, végül karrierje negyedik első rajtkockáját harmadik győzelmére váltotta
  • A finn 97 verseny után először szerzett mesterhármast, vagyis övé lett a pole, a leggyorsabb kör és a győzelem is
  • Ha már mesterhármasok, Bottas a 45. olyan versenyző, akinek összejön legalább egy, és a harmadik finn Rosberg, illetve Räikkönen után
  • Azzal, hogy Bottas nyerte a futamot, Lewis Hamiltonnak továbbra sincs győzelme olyan versenyeken, amit vb-címei matematikai bebiztosítása után rendeztek. Oké, ez összesen öt verseny (2015-ben három, idén kettő), mindenesetre érdekes
  • A fenti nem jött össze Hamiltonnak, van viszont egy aspektus, amiben majdnem egyedülállót alkotott: Juan Manuel Fangio és Michael Schumacher után ő mindössze a harmadik olyan versenyző, aki az adott szezon minden egyes versenyén pontot tudott szerezni
  • És ha már pontszerzés: korábban szót ejtettünk Hamilton ide vonatkozó sorozatáról, ami immár 25 versenynél tart. Egyetlen versenyző volt képes ennél több futamot pontszerzőként zárni: Kimi Räikkönen, még lotusos időszaka során
  • Nézzünk még sorozatokat: a Mercedes motorszállítóként sorozatban 175. versenyén szerzett pontot, ezen a listán már csak a Ford van előttük 228-cal
  • És még egy utolsó Mercedes: az ezüst nyilak századik alkalommal képviseltették magukat a dobogón, ezzel hetedikek az örökranglistán. A következő célpont a Brabham 107 pódiummal, a Ferrari az élen viszont elég messze van a maga 546 első, második vagy harmadik helyével
  • A hibrid korszak Mercedes-uralma, vagyis 2014 óta idén először fordult először fordult elő, hogy valaki a csapat két versenyzője közé tudott furakodni az év végi tabellán, Sebastian Vettelnek jött most össze ez a bravúr azzal, hogy másodikként zárta az idényt
  • Azzal, hogy Vettel harmadikként zárta az Abu-dzabi Nagydíjat, már csak egy dobogó kell neki, hogy elérje a bűvös százas álomhatárt - ennél többször csak Alain Prost, Michael Schumacher és Lewis Hamilton állhatott fel a dobogóra
  • Nem Alonso szintje, de a kétszeres világbajnok az elmúlt három szezon során most először tudott három egymást követő versenyt is pontszerzőként befejezni
  • Bár Daniel Ricciardo kiesett, Max Verstappen ötödikként futott be, ezzel a Red Bull zsinórban 37. versenyén tudott pontot szerezni - ez saját maguk legjobb sorozata, a Forma-1 örökranglistáján pedig a hetedik helyre elég