Bottas nyert az incidensekkel tarkított Osztrák Nagydíjon, Norris a dobogón!

A Mercedes pilótája, Valtteri Bottas tudott diadalmaskodni a szezon első versenyén, míg Lewis Hamilton a pályán a második lett, de 5 másodperces büntetést kapott, így a negyedik helyen végzett - a két Mercedes közé így Charles Leclerc és Lando Norris is bejött, utóbbi élete első dobogós helyezését szerezte meg.

Valtteri Bottas, Mercedes-AMG Petronas F1, celebrates after securing pole position

Steven Tee / Motorsport Images

Az Osztrák Nagydíjjal kezdődött meg a Forma-1 2020-as szezonja. Az év első F1-es időmérőjén Valtteri Bottas volt a leggyorsabb, Lewis Hamilton pedig mindössze 12 ezredmásodpercet kapott tőle, míg a harmadik Verstappen lett. Viszont Hamiltont szombat este elkezdték vizsgálni amiatt, hogy nem lassított le a sárga zászlónál, amelyet Bottas kicsúszása miatt kezdtek el lengetni.

Végül aztán a Red Bull fellebbezése után megbüntették a britet, aki az ötödik helyről rajtolhatott el. A rajtsorrend a következő volt: Bottas, Verstappen, Norris, Albon, Hamilton, Perez, Leclerc, Sainz, Stroll, Ricciardo, míg a négyszeres világbajnok Vettelnek a 11. rajthellyel kellett beérnie. A top-10-ből egyedül Verstappen rajtolt közepes keveréken.

A rajtnál tisztán jött el a mezőny, az első kilenc pozícióban nem változott semmi, Vettel pedig Ricciardo elé tudott kerülni az első körben. Bottas hamar elkezdett előnyt kiépíteni Verstappen előtt, 2 kör alatt 2,5 másodperces előnyt szerzett. Aztán a harmadik körben Albon megelőzte Norrist, ezzel feljött a harmadik helyre a brit-thai versenyző, majd Hamiltonnak is sikerült ez a "mutatvány".

Hamilton pár körön keresztül szorosan üldözte Albont, majd a kilencedik körben meg is tudta előzni a Red Bull versenyzőjét, így a 3. helyre jött fel. Ekkor Bottas előnye Verstappen előtt 3,5, Hamilton előtt 8 másodperc volt.

A 11. körben aztán Verstappen technikai probléma miatt kiesett a versenyből - vélhetően a váltóval volt gond. Ezután az állás Bottas, Hamilton, Albon, Norris, Perez, Leclerc, Sainz, Stroll, Vettel, Ricciardo volt a pontszerző helyeken. Bottas előnye Hamilton előtt bő 7 másodperc volt.

A 18. körben a Renault-motor megadta magát Daniel Ricciardo alatt - az ausztrál a 10. helyről esett ki, míg Vettel a motorproblémákkal küszködő Lance Strollt előzte meg, így feljött a nyolcadik pozícióba.Nem sokkal később Gasly is megelőzte a kanadai versenyzőt.

A 21. körben Romain Grosjean a 4-es kanyarnál csúszott ki, ezután az utolsó helyre jött vissza a pályára, miközben láthattuk a képernyőn, hogy a motorprobléma miatt ki is kellett állnia Strollnak a versenyből.

Az élmezőnyben Hamilton nem akart megelégedni a második hellyel, és a 23. körre 5 másodperc körülire csökkent Bottas előnye az első helyen. A 26. körben tovább csökkent a versenyben maradt versenyzők száma, hiszen az egyenes végén elszállt Kevin Magnussen - a fékkel lehetett a gond. Ezután bejött a safety car.

A biztonsági autó bejövetele miatt nagyon sokan kijöttek a bokszba friss gumikért, és Norris majdnem összeütközött Perezzel a bokszutcában - szerencsére el tudták kerülni egymást. A safety car mögött Bottas, Hamilton, Albon, Norris, Perez, Leclerc, Sainz, Vettel, Gasly, Kvjat volt a pontszerzők sorrendje, és Perez kivételével mindenkin kemény keverékű abroncsok voltak.

A 30. körben bejött a safety car, majd miközben Leclerc és Sainz csatázott egymással, Vettel egy opportunista manőverrel próbálkozott, ami nem jött be, így megpördült a négyszeres világbajnok. A 33. körben Perez megelőzte Norrist, így a mexikói pilóta már a negyedik helyen haladt.

A Mercedes versenyzőit körülbelül 30 körrel a leintés előtt figyelmeztették, hogy gond van a sebességváltó szenzorával. Nem sokkal később Hamilton már 1,5 másodpercre volt Bottastól, majd ismét figyelmeztették kettejüket, hogy ne használják a kerékvetőket.

Grosjean az 51. körben szintén a kiesés sorsára jutott, pár másodperccel később pedig Russell is arra panaszkodott, hogy elment az erő, és a pálya szélére húzódott. Ennek következtében bejött a safety car.

Albon és Vettel rögtön ezután bejött a bokszba a lágy gumikért, míg Norris és Leclerc a közepes gumikat tette fel. Kicsit később Sainz is bejött friss gumikért. A biztonsági autó mögött az állás Bottas, Hamilton, Perez, Albon, Norris, Leclerc, Gasly, Ocon, Sainz, Giovinazzi volt a top-10-ben.

A safety car utáni újraindítás nem tartott sokáig, hiszen Raikkönen autójáról leesett a jobb első gumi, így már csak 13-an maradtak versenyben, a finn Alfa Romeo-pilóta is kiesett.

Az állás az újabb safety caros periódus alatt Bottas, Hamilton, Perez, Albon, Norris, Leclerc, Gasly, Sainz, Ocon, Kvjat, Vettel, Latifi, Giovinazzi volt. Ezután az FIA jelezte Albonnak, hogy még a safety car előtt hajtotta végre az előzését, így visszavehette a harmadik helyet Pereztől. A versenyzés a 61. körben folytatódhatott.

Albon az újraindításnál nagyon közel tudott maradni Hamiltonhoz, meg is próbálkozott az előzéssel, viszont összeértek, Albon pedig kiforgott és visszaesett a mezőny végére. A stewardok el is kezdték vizsgálni az esetet. 10 körrel a leintés előtt az állás Bottas, Hamilton, Perez, Norris, Leclerc, Sainz, Gasly, Ocon, Kvjat, Vettel volt.

8 körrel a verseny vége előtt Leclerc-nek sikerült megelőznie Norrist, ezzel a monacói versenyző feljött a negyedik pozícióba, aki ezután rögtön meg is futotta a leggyorsabb kört. Leclerc megelőzte Perezt is, Hamiltont megbüntették 5 másodpercre az Albonnal történt incidens miatt, miközben Norris Sainzcal küzdött - felgyorsultak az események az utolsó körökben.

4 körrel a leintés előtt Hamilton megfutotta a verseny addigi leggyorsabb körét, Perez pedig szintén kapott egy 5 másodperces büntetést, mivel túl gyorsan hajtott a bokszban, Albon autója pedig lelassult.

3 körrel a futam vége előtt Norris is megelőzte Perezt, ezzel feljött a negyedik helyre, eközben Kvjat is kiesett egy defekt miatt, így 11-en maradtak versenyben. Sainz pedig megelőzte Perezt, így már az ötödik helyen állt a spanyol.

Bottas nyert végül, Hamilton pedig az 5 másodperces büntetése miatt a negyedik helyre esett vissza, Leclerc lett a második, Norris pedig a harmadik, aki a verseny utolsó körében még a leggyorsabb kört is megfutotta.

A további pontszerzők sorrendje: Sainz, Perez, Gasly, Ocon, Giovinazzi, Vettel, az egyetlen célba érő, viszont pontot nem szerző pilóta Nicholas Latifi volt.

Előző cikk Az Alfa Romeo csalódott a C39 aerodinamikájában
Következő cikk Albon úgy érzi, megnyerhette volna a versenyt, ha nincs az ütközés