Force India: 38 másodperc hiányzik, hogy pontot szerezzünk

A Force India pilótái a tizenharmadik és tizennegyedik helyen fejezték be a Maláj Nagydíjat vasárnap. Csak Roberto Merhi a Manor F1 Teamtől szelte át mögöttük a célvonalat. A gyors javulás egyelőre még a láthatáron sincs.

A szezonnyitó versenyen a Force India hét bajnoki ponttal gazdagodott. Köszönhetően a konkurencia hibáinak és kieséseinek. Malajziában az indiai-brit csapat nem volt szerencsés. Rögtön nulla ponttal zárták a hétvégét.

Sergio Perez és Nico Hülkenberg csak a tizenharmadik és a tizennegyedik helyen landolt, és nagyjából 38 másodperc hiányzott az utolsó pontszerző helyhez, amit Daniel Ricciardo szerzett meg a Red Bullal. Erre a teljesítményre egyik pilóta sem volt büszke: „A pilóták egy nehezen vezethető autóval jó munkát végeztek.” – mondta a helyettes csapatfőnök, Robert Fernley.

A szezon második versenyén jobb rajtja nem is lehetett volna a Force Indiának. Hülkenberg a tizenharmadik rajthelyéről az első körben felugrott a hetedikre. A verseny elején a biztonsági autós fázis – amit Marcus Ericcson kiesése miatt kellett beiktatni – a német pilótának további öt rajthelyet hozott. A Force India úgy taktikázott, hogy Hülkenberg a közepes keveréken marad, és ezért nem állt ki a boxba. Csakúgy, mint Perez, aki a rajtnál két helyet veszített, de a biztonsági autó miatt az ötödik helyen találta magát.

Az újraindítás után azonban előjöttek az autók gyengeségei. A VJM08 először csak a tesztek tizedik napján gurult pályára (a tizenkét tesztnapból), így nyilvánvaló, hogy a konkurenciához képest nincs elég leszorítóereje a csapatnak. Perez két kör alatt hét helyet veszített. Először Hamilton, Riccirdo és Massa hagyta állva a mexikóit, majd következett Rosberg, Verstappen, Kvyat és Bottas.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/hu_HU/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

435 lóerős dízel kombi BMW! 850 Nm-es nyomaték! 4,5 másodperc alatt van 100-on! auto-live.hu

Perez a gyorsan elfogyó hátsó gumikra panaszkodott. Csapattársa, aki eredetileg csak két kiállást tervezett, szintén az abroncsokkal küzdött. Végül egy harmadik kiállásra is szüksége volt.

Hülkenberg a kilencedik körig a második helyen autózott. A 27 éves pilóta sakkban tartotta Grosjean-t és Sainz-ot. Amikor azonban Hamilton ért mögé, nem ellenkezett. Rosberggel ugyanez volt a helyzet. Az első boxkiállások után mindkét Force India pilóta a mezőny végén találta magát. És ott is maradtak…

A Force India ezek szerint most szenved a későn elkészülő autó miatt, ami igazából csak félig új. Hülkenberg és Perez esetében is azért maradtak el a párbajok a pályán, mert a versenytársaik korábban kiálltak friss abroncsokért.

A 26. körben Hülkenberg Kvyattal ütközött. Négy körrel később Perez Grosjeannal. Igazából két versenybalesetről beszélhetünk. A stewardok azonban máshogy látták, és mind a két Force India pilótát tíz másodperces büntetéssel sújtották. „Számunkra a pontok elérhetetlenek voltak. A büntetés nélkül csak egy kicsit közelebb lettünk volna a tízedik helyhez.” – nyilatkozta Fernley.

A gyors javulás a Force Indiánál szóba sem jön. A Bahreini Nagydíjra felszerelnek néhány új alkatrészt, majd Ausztriában és különösen Nagy-Britanniában már a VJM08 „B” verziójával gurulnak pályára. Azonban addig majdnem a szezon fele eltelik.

Ennek ellenére Fernley-nek ambiciózus célja van: „A szezon során a hatodik helyért akarunk harcolni a Toro Rossoval, a Sauberral és a Lotussal.” A McLaren-Hondára is erős ellenfélként tekint hosszútávon. „A McLaren erős autót épített. Ez a kanyarokban egyértelműen látható aerodinamikai szempontból. Amint megoldják az erőforrás problémáit, egy egész jó autójuk lesz.”