Sebastian Vettel, Ferrari SF71H making contact with Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09 and Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H leads the race
Sebastian Vettel, Ferrari SF71H lighting up his tyres after making contact with Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09
Polesitter Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H, second place Sebastian Vettel, Ferrari SF71H, third place Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1
Sebastian Vettel, Ferrari in press conference
Sebastian Vettel, Ferrari SF71H in the Press Conference
Sebastian Vettel, Ferrari
Romain Grosjean, Haas F1 Team, Sebastian Vettel, Ferrari

Hamilton az olasz futam vége felé meg tudta előzni Kimi Raikkönent, és még tovább késleltette a Ferrari újabb olaszországi győzelmét, ami utoljára 2010-ben jött össze a vörösöknek. Vettel az első körben összeakadt Hamiltonnal.

Vettel hibái sok pontba kerülnek a világbajnoki cím szempontjából, és csak gyűlnek az elszalasztott pontok, és közben Hamilton előnye már 30 pont.

De hány incidens volt Vettel hibája? A Daily Mail utánajárt a Ferrari versenyzőjének 2017-es és 2018-as incidenseinek, hogy kiderüljön, mi lenne a helyzet a hibái nélkül.

2017 Azerbajdzsáni Nagydíj

Hamilton vezetett Vettel előtt a safety caros fázis alatt, majd a brit nagyot fékezett, Vettel pedig belement hátulról. Vettel válaszul Hamilton mellé ment és rárántotta a kormányt. Egyik autónak sem lett baja, de Vettel hiába állította be magát ártatlannak, 10 másodperces stop-go büntetést kapott az esetért.

Hamiltonnak később ki kellett állnia a fejtámaszát kicserélni, Vettel a negyedik helyen végzett, de a büntetése nélkül valószínűleg felmarkolhatta volna az extra 13 pontot is.

Ebben az esetben nem volt kérdéses, hogy ki a hibás. Ez 100 százalékban Vettel hibája volt, és különös volt, hogy próbálta védeni az álláspontját. Később a német elismerte, hogy ez volt a legnagyobb hibája a szezonban.

2017 Szingapúri Nagydíj

Vettel pole pozícióból indulhatott, a rajtnál pedig átszelte a pályát, hogy megakadályozza Verstappen előzési kísérletét, de ehelyett egy hármas-ütközést okozott, aminek ő, Verstappen és Kimi Raikkönen látta kárát. Mind a három versenyző feladta a versenyt, ezzel pedig Hamilton könnyedén nyerte meg a futamot az ötödik helyről indulva. A stewardok versenybalesetnek minősítették az incidenst.

Tekintve, hogy Vettel tempója kiváló volt Szingapúrban, egyértelmű, hogy 25 pontot dobott el, ami a bajnoki csata szempontjából 32 pontnak felelne meg, ha Hamiltonnak sikerült volna megszereznie a második helyet. Ugyanis ki tudja, hogy sikerült volna megelőznie Verstappent és Raikkönent?

Vettel túl figyelmetlen volt, és szükségtelenül vállalt kockázatot, ami három autó vesztét is okozta.

Vettel egyetlen vigasza az lehet, hogy a bakui és a szingapúri incidens nélkül sem lett volna világbajnok: 1 ponttal maradt volna le róla. Viszont, ha nem adjuk oda a britnek a szingapúri második helyet, máris más lenne a leányzó fekvése…

A 2017-es VB végeredménye: 1. Hamilton, 363 pont; 2. Vettel, 317 pont

Vettel hibái nélkül: 1. Hamilton, 356 pont; 2. Vettel, 355 pont

2018 Kínai Nagydíj

Vettel és Verstappen a harmadik helyért harcolt, amikor Verstappen megpöccintette Vettel autóját, és mindkét autó megpördült. Verstappen 10 másodperces büntetést kapott az esetért.

Vettel az incidens után a nyolcadik helyre esett vissza, amiből többek között Hamilton profitált, aki a negyedik helyen futott be.

Sok pontot bukott ezzel Vettel, azonban ezért nem lehet őt hibáztatni, egész egyszerűen Verstappen agresszivitásának áldozata volt, aki a versenyen Hamiltonnal is összeakaszkodott.

2018 Azerbajdzsáni Nagydíj

Egy évvel a bakui őrületet követően Vettel ismét nagy rizikót állalt. Ezúttal a második helyen haladt Bottas mögött, a biztonsági autós fázist követő újraindításnál bátor manővert tervezett végrehajtani, hogy megelőzze a Mercedes finnjét, azonban nagyon elfékezte a bal első gumiját, és több pozíciót vesztett a kanyarban.

Vettel a negyedik helyre esett vissza. Az ügy érdekessége, hogy Bottas később ráhajtott egy pályán maradt törmelékre, ami miatt defektet kapott, és Hamilton nyerte a versenyt.

Vettel mindent, vagy semmit megközelítése akár jól is elsülhetett volna, de nem feltétlenül kellett volna ennyire erőltetnie, főleg Bottas defektjének tudatában, igaz, ekkor ő ezt még nem tudhatta. De végül emiatt 20 pontot vesztett Hamilton ellen.

2018 Osztrák Nagydíj

Az Osztrák Nagydíj időmérő edzésén Carlos Sainz a gyors körén volt, Vettel pedig lassan haladt az egyenesben. A spanyolnak emiatt el kellett hagynia a pályát. Vettel az időmérőn a harmadik pozíciót szerezte meg, azonban az incidens miatt begyűjtött egy 3 rajthelyes büntetést, így a hatodik helyről indulhatott.

Mivel mindkét Mercedes kiesett a versenyen, Vettel számára jól alakultak az események, ő a harmadik lett.  Az nem biztos, hogy Verstappent el tudta volna kapni, azonban, ha nem kap büntetést, biztosan Raikkönen előtt végez.

Az időmérőn egyik pilóta sem hibáztatható. Vettel kicsit figyelmetlen volt, de a csapat dolga lett volna, hogy szóljanak neki, ugyanis ők jobban átlátják a pályát a bokszból.

2018 Francia Nagydíj

Franciaországban Vettel a harmadik helyről, a két Mercedes mögül rajtolt, de a rajtnál agresszívan támadta Bottast az első körben. Ennek eredményeképp Vettel megpördült, Bottas pedig szélesen vette a pályát, mielőtt visszatért a normál nyomvonalára. Vettelt 5 másodperces büntetéssel sújtották, és be kellett jönnie új első szárnyért.

Vettel a hibája után szépen zárkózott fel, az ötödik helyen fejezte be a versenyt.

Míg Bakuban legalább volt esélye az előzésre, Franciaországban rendkívül meggondolatlan volt Vettel manővere. A négyszeres világbajnok kétli, hogy le tudta volna kapni Hamiltont, de valószínű, hogy Bottas előtt, a második helyen végezhetett volna, így 8 pontot bukott emiatt.

2018 Német Nagydíj

Vettel jó úton haladt afelé, hogy életében először diadalmaskodni tudjon Hockenheimben. De az esőben Hamilton elkezdett felzárkózni rá, Vettel pedig kicsúszott, és a falnak ment.

Ez nagyon kínos hiba volt Vetteltől. Ő az első helyről indult, míg riválisa csak a 14. pozícióból, így a végkimenetel a lehető legmegalázóbb volt a német szempontjából.

Kétségtelen, hogy Vettel összetört a nyomás alatt, mivel Hamilton közeledni kezdett hozzá. A kiesésével 32 pontot vesztett hazai futamán.

2018 Olasz Nagydíj

Vettel a második sikánnál megpróbálta megelőzni Kimi Raikkönent, azonban rögtön védekeznie kellett Hamilton ellen, végül összeértek, és Vettel megpördült. A kontakt után Hamilton gond nélkül tovább tudott menni, Vettel első szárnya viszont megsérült, ami miatt be kellett jönnie a bokszba, és a 18. helyről várhatta az újraindítást a safety car után.

Hamilton végül megelőzte Raikkönent, és megnyerte a versenyt, Vettel a negyedik helyen végzett.

Vettel bepánikolt, hogy Hamilton megelőzheti, és hiába hagyott neki elég helyet a brit, megpördült. Ha valakit hibáztatni lehet ebben az esetben, az a Ferrari versenyzője.

Akárhogy is, a Ferrarinak megvolt a tempója ahhoz, hogy megnyerje a futamot, legalábbis Vettel meg tudta volna nyerni. Ha a német diadalmaskodott volna, és Hamilton a második helyen végez, 20 ponttal közelebb lenne Vettel a bajnoki első helyhez.

A 2018-as VB állása: 1. Hamilton, 256 pont; 2. Vettel, 226 pont

Vettel hibái nélkül: 1. Vettel, 285 pont; 2. Hamilton, 235 pont

Senki sem tökéletes. Még a négyszeres világbajnokok is követnek el néha furcsa hibákat. Viszont Vettel egyszerűen túl sokat hibázik, ami sokba került neki, és a Ferrarinak is.

Vettel 2017-es hibái 45 pontjába kerültek, de nem a világbajnoki címébe. Viszont 2018-ban eszméletlen mennyiségű, 80 pontot szórakozott el.

Ha Vettel hidegebb fejjel viselkedett volna a fenti szituációkban, 50 pontos előnnyel várhatná a szezon utolsó 7 futamát.

Előző cikk Vettel nem akar csapatutasítást Räikkönen ellen
Következő cikk Marko: Vettel nemcsak a Mercedes, hanem saját csapattársa ellen is versenyez