Különleges esemény

Ezen a napon: Őrült 2008-as F1-es szezonnyitó

Ezen a napon, 2008. március tizenhatodikán rendezték a szezon első versenyét, az Ausztrál Nagydíjat. A versenyen mindössze nyolc értékelt, és hat tényleges célbaérkező volt, tehát a versenyzők hullottak, mint a legyek.

Nick Heidfeld, BMW Sauber F1 Team, Lewis Hamilton, McLaren Mercedes, Nico Rosberg, WilliamsF1 Team

Sébastien Bourdais, Scuderia Toro Rosso
Lewis Hamilton, McLaren Mercedes, Nick Heidfeld, BMW Sauber F1 Team, Nico Rosberg, WilliamsF1 Team
Lewis Hamilton, McLaren Mercedes, Nico Rosberg, WilliamsF1 Team
Sébastien Bourdais, Scuderia Toro Rosso, Fernando Alonso, Renault F1 Team, Heikki Kovalainen, McLaren Mercedes
Robert Kubica, BMW Sauber F1 Team, Fernando Alonso, Renault F1 Team

2007-ben egy igencsak fordulatos szezont láthattak a Forma-1-et szeretők: sokáig úgy nézett ki, hogy a McLaren vagy Fernando Alonso, vagy az újonc Lewis Hamilton révén behúzhatja az egyéni vb-címet, és övék lehet a konstruktőri győzelem is, végül aztán egyik sem jött össze, ugyanis a Ferrari és Kimi Räikkönen kiénekelték a sajtot az angolok szájából.

Még épp csak sikerült feldolgozni az eseményeket, amikor máris kezdődött a 2008-as szezon, és március tizenhatodikán Ausztráliában vendégeskedett a mezőny a szezon első versenyén, a szokásoknak megfelelően.

A hétvége elején, az első szabadedzésen még a két nagykutya, a Ferrari és a McLaren brillírozott, ebbe a négyes sormintába a második gyakorlás során aztán "belepofátlankodott" a Red Bull is Webber, illetve Coulthard révén. A harmadik szabadedzésen meglepetésre a két BMW-Sauber oktatott Kubica-Heidfeld-sorrendben, aztán az időmérőre valamelyest helyreállt a világ rendje, és a rajtrács első két sorát szinte kizárólag a McLaren és a Ferrari foglalták el. Szinte, mert a második rajthelyre, vagyis az első sorba Robert Kubica, a BMW-Sauber lengyel ígérete állhatott fel. Az időmérőt egyébként Lewis Hamilton nyerte, a már említett Kubica mögött pedig Heikki Kovalainen és Felipe Massa zártak. A 2007-es világbajnok ferraris Kimi Räikkönen mindössze a tizenötödik helyről indulhatott, miután bár bejutott a Q2-be, külső segítség igénybevétele miatt kizárták az időmérő további részéből.

A versenyen aztán komoly kis roncsderbi alakult ki - rögtön az első kanyarban kiestek négyen (Sebastian Vettel, Giancarlo Fisichella, Anthony Davidson és Jenson Button), rajtuk kívül pedig Mark Webber sem élte túl az első kört. A nyolcadik körben aztán tovább folytatódott a csillaghullás, Adrian Sutil a hidraulika hibája miatt nem tudta folytatni.

A 26. körben aztán tovább folytatódott a verseny a "megszokott" mederben - Felipe Massa és David Coulthard ütközött össze, utóbbi nem tudta folytatni. Massa sem húzta egyébként sokkal tovább, a brazil mindössze négy körrel később motorhiba miatt ugyancsak kiesett. Nem volt eseménytelen Kimi Räikkönen versenye sem, a finn éppen honfitársát, Heikki Kovalainent próbálta megelőzni, azonban kicsúszott, szerencséjére viszont legalább vissza tudott jönni a pályára és folytatni tudta a versenyt. Nem sokkal később a Jégember aztán megint meglátogatta a pályát övező területeket, miután Glock előzése sem sikerült elsőre. Végül aztán csak legyűrte a németet, aki csúnyán összetörte az autóját. Ja, ha nem mondtuk volna: Massa és Glock között is voltak ám kiesők: két körön belül Nelsinho Piquet és Szató Takuma is kiszálltak a küzdelmekből.

A verseny utolsó, szó szoros értelmében vett kiesője Robert Kubica volt, aki hiába kezdte jó helyről a versenyt, a 47. körben nem számított, nem is számíthatott a williamses Nakadzsima Kazukira, aki nemes egyszerűséggel kiütötte őt a versenyből. Később aztán kiesett még két versenyzőtől vettünk búcsút idejekorán: Kimi Räikkönen alatt 5, Sébastien Bourdais alatt három körrel a leintés előtt adta meg magát a motor, azonban mivel ők teljesítették a verseny 90%-át, megkapták a helyezésükért járó egy, illetve két pontot.

És hogy a verseny leintése után is rövidüljön még eggyel a célbaérkezők listája, arról az FIA gondoskodott, egyébként teljesen jogosan: a brazil még a Glock balesete alatti Safety Car-periódus során a piros lámpával lezárt bokszutcába hajtott be, amiért 10 másodperces stop&go-büntetést kapott, amiért pedig ki is ment a lezárt pitből, a felügyelők ki is zárták őt a versenyből.

Hat tényleges célbaérkező maradt tehát, a már említett kieső, de mégis pontot szerző Räikkönenen, illetve Bourdais-n kívül, közülük Hamilton tudott nyerni, aki mellé Nick Heidfeld, illetve a pályafutása első dobogós helyezését szerző williamses Nico Rosberg állhattak fel. Mögöttük Fernando Alonso és Heikki Kovalainen vívott ádáz csatát a negyedik helyért, amiből végül a kétszeres világbajnok spanyol jött ki győztesen. Nakadzsima egy kör hátránnyal ért célba a hatodik pozícióban, ám mivel kilökte Kubicát, a következő versenyre, Malajziába afféle "puttonyként" magával vitt egy tíz rajthelyes időmérős büntetést is. A roncsderbi ekkor hivatalosan is véget ért.

Előző cikk Damon Hill: Hamilton a 2016-os kudarcra épít idén
Következő cikk Ezen a napon: a McLaren utolsó (kettős) dobogója a Forma-1-ben