Különleges esemény

Vettel-csoda a monzai esőben, a Toro Rosso első és mindmáig egyetlen győzelme

Egészen furcsa belegondolni, hogy jövőre már egy évtizede lesz annak, hogy Sebastian Vettel csodaszámba menő győzelmet aratott a Toro Rossóval. Az egész 2008-ban pontosan ezen a napon történt.

Podium: race winner Sebastian Vettel celebrates

XPB Images

Start: Sebastian Vettel, Scuderia Toro Rosso leads the field
Sebastian Vettel, Scuderia Toro Rosso
Start: Sebastian Vettel, Scuderia Toro Rosso, STR03 leads Heikki Kovalainen, McLaren Mercedes, MP4-23
Race winner Sebastian Vettel celebrates
Podium: race winner Sebastian Vettel celebrates with Robert Kubica

Sebastian Vettelt csodagyerekként tartották számon, aki még alig múlt el 19 éves, amikor életében először megkapta a lehetőséget a Forma-1-ben, a BMW Sauber tesztpilótájaként. Egy évvel később, 2007-ben már egy versenyre is be tudott ugrani a Kanadában látványosat bukó, de az esetet könnyebb sérülésekkel megúszó Robert Kubica helyére, és nem is vallott szégyent.

A 2007-es szezont már a Toro Rossónál fejezte be, ahol a gyenge-közepes autóval egy zseniális negyedik helyet szerzett Kínában. Már első szezonjában közel állt ahhoz, hogy életében először dobogóra állhasson, ugyanis (még mindig 2007-et írunk) a zuhogó esőben rendezett Japán Nagydíjon az előkelő harmadik helyen haladt, amikor összeütközött későbbi csapattársával, Mark Webberrel. Webber első felindulásában őt tette felelőssé: "Idejönnek tapasztalatlan kiskölykök, és mindent összeb*sznak." Vettelt az eset miatt 10 helyes rajtbüntetéssel sújtották a következő futamra, azonban a videófelvételek elemzése után kiderült, hogy a balesetben sokkal inkább közrejátszott az élen autózó Lewis Hamilton vezetése.

Vettel tehát kétszer már élete első szezonjában közel állt a dobogóhoz. 2008 nem indult egyszerűen számára, ugyanis a szezon első négy versenyén kiesett, a Török Nagydíj volt az a verseny, ahol először meglátta a kockás zászlót. Pontot az Isztambul Parkban még nem tudott szerezni, nem úgy a szezon további részében, amikor kétszer ötödik, egyszer pedig hatodik volt.

Már ez megsüvegelendő teljesítmény volt Vetteltől élete első teljes idényében, azonban a csúcspont még csak ezután jött. A szezon tizennegyedik futamát Olaszországban rendezték, a monzai pályán pedig óriási mennyiségű víz volt - itt volt a lehetőség, hogy a gyengécske Toro Rossóval Vettel megint megcsillogtasson valamit tehetségéből.

Az időmérőn egy egészen szürreális sorrend rajzolódott ki: Vettel meg tudta nyerni a kvalifikációt, szűk egy tizedmásodperccel megelőzve Heikki Kovalainent. Nem ment rosszul a csapattárs, Amerikából hazajövő Sébastien Bourdais sem, aki a negyedik helyet szerezte meg, közé és Vettel közé Kovalainenen kívül még Mark Webber fért be.

A verseny nem indult zökkenőmentesen, ugyanis a versenyigazgatóság úgy döntött, az időjárási körülmények miatt a Safety Car mögül indítja a mezőnyt. Bourdais autója rögtön a rajtnál lefulladt, innentől kezdve pedig csak a bokszutcából rajtolhatott. Sebastian Vettel tehát egyedül maradt csapatával az élen, de a fiatal németet ez a legkevésbé sem zavarta: egy zseniális rajt után mindenkit maga mögött tudott tartani, és a vezetést is mindössze három kör erejéig adta át Heikki Kovalainennek.

A legjobb indulattal is csak közepesnek mondható Toro Rossóval Vettel győzelme szinte már a megmagyarázhatatlan kategóriájába illett, de a német korát meghazudtoló magabiztossággal vert agyon mindenkit az esőben. Még a dobogósok is bőven több, mint 10 másodpercet kaptak, Heikki Kovalainen 12-t, Robert Kubica pedig húszat. A további pontszerzők Fernando Alonso, Nick Heidfeld, Felipe Massa, Lewis Hamilton és Mark Webber voltak.