Nosztalgia

Retro: Montoya-Räikkönen csata a brazil győzelemért

Amikor Michael Schumacher már világbajnok volt, jutott néhány "morzsa" a többieknek is. Így fordulhatott elő, hogy az ezen a napon rendezett 2004-es Brazil Nagydíjon egy williamses és egy mclarenes harcolt a győzelemért.

Podium: race winner Juan Pablo Montoya with Kimi Raikkonen and Rubens Barrichello

BMW AG

Start: Rubens Barrichello takes the lead in front of Kimi Raikkonen
Juan Pablo Montoya
Kimi Raikkonen and Juan Pablo Montoya
Ralf Schumacher
Kimi Raikkonen leads Rubens Barrichello, Jenson Button, Juan Pablo Montoya and Felipe Massa
Podium: race winner Juan Pablo Montoya celebrates

Amikor a 2004-es szezonzáróhoz, a Brazil Nagydíjhoz érkezett a Forma-1-es idény, Michael Schumacher már régesrég megszerezte hetedik, mint később kiderült, utolsó világbajnoki címét. A német már a Belga Nagydíjon bebiztosította az elsőséget egy második helynek köszönhetően, persze, ha az ember megnyer az év első tizenhárom futamából tizenkettőt, mindjárt könnyebb a dolga.

Schumacher a belga második hely és a vb-cím bebiztosítása után sem állt le, mert bár futamot már csak egyet nyert Japánban, azért amellett ott volt még egy dobogó is.

Így érkeztek el Schumiék a szezonzáróra, a Brazil Nagydíjra. Itt a németnek nem sikerült különösebben jól az időmérő, ugyanis csak a nyolcadik helyet szerezte meg, ráadásul egy motorcsere miatt még tíz hellyel hátrébb sorolták, így érdemi esélye már csak pole-pozíciós csapattársának, Rubens Barrichellonak maradt a győzelemre.

Ha már pole-pozíció, Rubinho mellé még Juan Pablo Montoya állhatott fel az első sorba, őt Kimi Räikkönen és a Sauberrel kiváló időmérőt futó Felipe Massa követte, megelőzve a két BAR-Hondát, Buttont és Szatót.

A rajtot Barrichello jól kapta el, de az első kört (meg a következő kettőt) már Räikkönen töltötte az élen. Ezt követően vezetett a versenyben Barrichello, Massa és Alonso is, ez nagyban volt köszönhető a változó körülményeknek is.

A 19. körben kialakult a futam későbbi köreinek forgatókönyve: innentől Juan Pablo Montoya vette át a vezetést, viszont ezért komolyan meg kellett harcolnia Kimi Räikkönentől, aki végig ott loholt a nyakában, és amikor úgy jött ki a taktika, néhány körre ő is örökölte meg az első helyet. Végül az élen Montoya futott be, megelőzve következő évi mclarenes csapattársát, a dobogóra pedig még Barrichello állhatott fel. A brazilnak a hazai pálya addig nem hozott túl nagy szerencsét, ugyanis előző olyan versenye, amit be tudott fejezni, 1994-re (!) datálódott.

Alonso a jó kezdés után végül negyedik lett Ralf Schumacher előtt, őt Szato, Michael Schumacher és a végére rettenetesen visszaeső Felipe Massa követték a pontszerzők között. Ez volt Montoya utolsó williamses győzelme, ahogy arról fentebb szó esett, 2005-öt már a McLaren színeiben kezdte meg, előrelépést remélve.