Káosz a Francia Nagydíj utolsó edzésén: viharos időmérő és futam várható az F1-ben

A Francia Nagydíj harmadik szabadedzését teljesen elmosta a nem várt eső. Az időmérőre és a futamra is viharos időt jósolnak, ami igencsak megkavarhatja a paklit a Forma-1 francia hétvégéjén.

Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H, leads Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W09, and Kevin Magnussen, Haas F1 Team VF-18, under a cloudy sky

Fotót készítette: Andrew Hone / Motorsport Images

Az első két szabadedzésen a Mercedes volt a leggyorsabb. Hamilton délutáni tempója különösen erős volt, miközben a második helyen végzett Red Bull is 0,7 másodpercet kapott. Bottas, aki vízszivárgás miatt nem tudta befejezni a programját az FP2 ideje alatt, figyelmeztette az embereket arra, hogy a Ferrari valószínűleg csak „altat”.

Mindenesetre a Mercedes új motorja és a módosított Pirelli gumik igencsak erős kombinációnak tűntek, így érdekes volt látni azt, hogy a mérvadóbb harmadik tréningen Vettel és Räikkönen mire lehet képes az izmosabb Mercedes ellen, valamint a Ricciardo-Verstappen duó mennyire tud közelebb kerülni.

A harmadik edzés előtt került megerősítésre Hartley kényszerű motorcseréje. A pénteki második szabadedzés vége előtt nem sokkal a Toro Rosso versenyzőjének ki kellett állnia. A hétvége további szakaszára egy új belsőégésű motort, MGU-H-t, turbófeltöltőt, MGU-K-t, vezérlőelektronikát és energiatárolót építettek be.

Brendon Hartley, Toro Rosso STR13, is returned to the garage

Fotó készítője: Amanda Brahler

Hartley esetében a japánok már elérték a szabályosan bevethető alkatrészek számát, így ez a csere büntetés nélkül nem volt megúszható. Az F1-es sportszabályzat szerint 10-helyes rajtbüntetés jár az első alkatrész cseréje után, majd minden további új elem miatt 5-hellyel sorolnak hátrébb - ennek megfelelően Hartely 35-helyes rajtbüntetést érdemelne. Az új 2018-as előírások szerint, ha egy versenyző rajthelybüntetése meghaladja a 15-öt, akkor a rajtrács végéről indulhat.

Annak ellenére, hogy csak 40%-ot jósoltak az esőre, a körülmények rendkívül gyorsan megváltoztak. A versenyzők csak pár kört tudtak megtenni a száraz pályán, majd egyik pillanatról a másikra megérkezett az eső, igencsak komoly mennyiségben.

A pilóták visszatértek a bokszba, amivel megkezdődött az ilyenkor szokásos várakozás. Eleinte arról szóltak a jelentések, hogy az eső el fog állni, de az csak itt-ott hagyott alább az edzés ideje alatt, mely végül végig vizes maradt.

Lance Stroll, Williams FW41

Fotó készítője: Mark Sutton / Sutton Images

Többen rendkívül frusztráltak voltak helyzet miatt, beleértve a nézőket. A Ferrarinak és a Red Bullnak, valamint Bottasnak sem jött jól az eső. A Mercedes finn versenyzője tegnap vízszivárgás miatt nem tudott időmérő-és versenyszimulációt teljesíteni. Erre lehetősége… És már nem is lesz. A másik oldalon mindez például a McLaren számára nagyon nagy esélyt jelenthet a kiugrásra, ha az időjárás hasonló marad.

A legfrissebb időjárás jelentések szerint az időmérő edzés közepéig biztosan maradni fog az esős, viharos idő. És mi lesz vasárnap? Ugyancsak leszakadhat az ég, és újabb heves zivatarokat várnak. Tekintve, hogy a jelenlegi időjárás is a semmiből érkezett meg, bármi megtörténhet.

A még száraz aszfaltcsíkon Bottas futotta meg a legjobb időt Sainz, valamint Leclerc előtt. Alonso és Vettel végzett még a legjobb ötben, de ez messze nem volt releváns a hirtelen eső miatt. Az esőgumikon a nagyon vizes pályán pedig csak a két Williams ment mért időt. Rajtuk kívül még Alonso, Leclerc és a két Toro Rosso gyűjtött némi adatot a nagyon csúszós Paul Ricardon.

F1 2018 - Francia Nagydíj - FP3

Hely Versenyző Kasztni Motor Kör Idő Különbség Átlagsebesség (km/óra)