Portré: David Coulthard és a szomorú 1994-es bemutatkozás

1994-ben, San Marinó-i Nagydíj során elvesztettük a Forma-1 történetének legendás alakját, Ayrton Sennát. A show-nak viszont folytatódnia kellett, így a brazil helyére a ma 46 éves David Coulthardnak kellett beugrania.

Mit tehet egy csapat, ha elveszti versenyzőjét, aki ráadásul a Forma-1 történetének egyik ikonikus alakjává nőtte ki magát, már életében? Semmit, keres egy versenyzőt, aki beugrik az üresen árválkodó autóba, és megpróbálja pótolni a pótolhatatlant. És mit tehet a versenyző, akinek egy haláleset után kell beugrania az egyik legmenőbb versenyautóba? Semmit, teszi a dolgát, amire megkéri a csapata, beugrik és versenyez, bármilyen szomorú az egész helyzet.

Ilyen gondolatok merülhettek fel a Williamsben és újdonsült versenyzőjében, a tesztpilótai státuszból előlépő David Coulthardban, aki egyébként ma ünnepli 46. születésnapját. Amint azt mindenki tudja, Ayrton Senna az 1994-es San Marinó-i Nagydíjon, május legelső napján egy tragikus baleset során életét vesztette, mivel viszont a szezon dübörgött tovább, nem volt mit tenni, gyorsan keríteni kellett a Williamsnek egy versenyzőt, aki beugrik a helyére.

A csapat nem akart különösebben messzire menni a keresgélésben, kéznél volt nekik a csapat tesztpilótája, az akkor már a második szezont a csapatnál töltő David Coulthard. A fiatal skótot nagy ígéretként tartották számon, aki addig már fel tudott mutatni egy brit Forma-3-as második helyet, valamint ugyanebben a kategóriában megnyerte a két legnagyobb presztízsű versenyt Makaóban, valamint Zandvoortban (Masters of Formula 3), emellett pedig 1993-ban a Forma-3000-ben is harmadik tudott lenni.

F3000-es harmadik helyének évében egyébként leszerződött a Williamshez tesztpilótának, emellett viszont folytatta karrierjét az akkori legkomolyabb színvonalú nevelőszériában is. 1994-et is ennek megfelelően itt kezdte el, emellett pedig tesztelt a korszak egyik legjobb csapatánál is. Senna tragikus balesete után nem egész egy hónappal aztán, bár nyilvánvalóan el tudott volna képzelni jobb forgatókönyvet is élete első versenyéhez, megkapta a lehetőséget a bizonyításra. A Williams őt választotta a legendás brazil versenyző helyettesének, és egy intenzív, négynapos jerezi tesztidőszak után már ő ült Damon Hill mellett a másik Williamsben.

David Coulthard at the start
"The show must go on" (A kép a Belga Nagydíj rajtjánál készült)

Coulthard első versenyére tehát május végén került sor, ráadásul Jerezből olyan nagyon messzire sem kellett menni, ugyanis ekkor a versenyt is Spanyolországban, a Barcelona melletti Circuit de Catalunyán rendezték. Jó előjel lehetett számára, hogy az előző három versenyt egyaránt williamses versenyző nyerte (kettőt Mansell, egyet Prost), ugyanakkor nyilván nem lehetett elvárni tőle, hogy rögtön első versenyén kiemelkedőt alkosson. Az időmérőn szerzett nyolcadik helye ennek függvényében egyáltalán nem volt rossz, a futamon pedig még jobban teljesített: egészen a 32. körig pontszerző helyen haladt, ám végül fel kellett adnia a versenyt műszaki hiba miatt.

Az első verseny tehát nem jött össze neki, a következő kettőn viszont már pontot tudott szerezni, Kanadában és Nagy-Britanniában egyaránt ötödik lett. A kettő között egyébként kénytelen-kelletlen egyfutamos szünetet kellett tartania, miután a francia versenyre a Renault nyomására a Williams Nigel Mansellt ültette az autóba - ez rányomta a bélyegét Coulthard és a csapat kapcsolatára.

Németországban a csapat aztán új autót vetett be, ám az FW16B-vel az első két verseny nem jött össze DC számára, ott és nálunk, Magyarországon is egyaránt kiesett. Belgiumban aztán visszatalált a helyes útra, és negyedik lett, Portugáliában pedig megszerezte élete első dobogós helyezését is egy második hely formájában. Az utolsó három futamon aztán ismét Mansell kapta meg Coulthard autóját. A skót versenyző aztán egy szerződéssel kapcsolatos vita után (ő ment volna a McLarenhez, a csapat viszont mindenáron érvényesíteni akarta rá opcióját) végül 1995-ben is maradt a csapatnál, majd több pole-pozíció (Argentína, Olaszország) és dobogós helyezés után megszerezte első győzelmét. Hogy hol? Hát persze, hogy Portugáliában. Év végén pedig már az összetettben is megkerülhetetlen tényezővé vált, miután harmadik lett az egyéni ponttáblázaton.

Start: David Coulthard, Williams leads
Coulthard 1995-ben megszerezte első győzelmét a Forma-1-ben

1996-ban aztán már senki sem tudta megállítani abban, hogy a McLarenhez igazoljon, Ron Dennis csapatában aztán később karrierje legszebb éveit töltötte. 13 futamgyőzelméből 12-t a McLarennél szerzett, ezen kívül összetettben háromszor lett harmadik, 2001-ben pedig pályafutása legjobb szezonját produkálva csak Michael Schumacher tudta megelőzni őt.

The podium: David Coulthard, Michael Schumacher and Giancarlo Fisichella
2001-ben, pályafutása legjobb szezonjában csak a mellette, középen látható Michael Schumacher tudta őt megelőzni - ahogy itt, a Belga Nagydíjon is

2005-ben, afféle levezetésként még elment a Forma-1-ben akkor még csak első lépéseit megtevő Red Bullhoz, hogy segítsen nekik az építkezésben, 2008-as visszavonulása óta pedig az egyik legelismertebb Forma-1-es szakkommentátor, aki a verseny végi dobogós interjúk készítésében is gyakran közreműködik. Aztán végül nem tudott teljesen megülni a fenekén, és mind a mai napig kapcsolatban a konkrét versenyzéssel is: DC rendszeres vendége a Race of Champions-versenyeknek. Isten éltessen, David!

Podium: third place David Coulthard
A csapat kezdeti éveiben a Red Bull rengeteget köszönhetett a skótnak, amikor az energiaitalosok még csak építkeztek (a képen pályafutása utolsó dobogós helyezése idején, a 2008-as Kanadai Nagydíj eredményhirdetésén)