Button első győzelme a McLarennel: „Felipe, Felipe... Fernando is faster than you”

Jenson Button 10 évvel ezelőtt ezen a napon szerezte meg az első győzelmét a McLaren színeiben, ami nagyon különleges volt számára. A szezon végén azonban kevesebb pontot számolt, mint Lewis Hamilton.

Race winner Jenson Button, McLaren MP4/25

Sutton Images

Jenson Button 2000 és 2017 között több mint 300 rajtnál állt ott a Forma-1-ben versenyzőként. Ezzel egyértelműen a rekorderek között érezheti magát, és noha a McLaren már nem tartott igényt a szolgálataira, az F1-ben maradhatott volna.

A Williams, az első csapata többször is ajánlatot tett a világbajnoknak, de Button úgy érezte, hogy el kell hagynia a Forma-1-et. Azóta egy teljesen más életet él, független attól, hogy a japán Super GT-ben bajnok lett, és Le Mans-ban is rajthoz állt.

A 40 esztendős Jenson, akit sokáig a következő nagy brit bajnoknak tartottak, immáron főként a családjára koncentrál, hiszen büszke apuka. 2010-ben azonban címvédőként szerepelhetett a Forma-1-ben.

Race winner Jenson Button, McLaren MP4-25

Fotó készítője: Glenn Dunbar / Motorsport Images

Noha a Brawn GP-ből gyári Mercedes lett, Button eligazolt a McLarenhez, a legendás alakulathoz, amivel a versenyző egyik nagy álma teljesült. Ez pedig azt is jelentette, hogy egy brit világbajnok duó állt össze Wokingban, mivel a másik autóban Lewis Hamilton ült.

A 2010-es idény felemás volt a csapat számára, és az autó is hektikusan teljesített, így nem nyerték meg a címet, de ha a pontokat nézzük, egyáltalán nem voltak messze, különösen Hamilton. A címet Sebastian Vettel húzta be 256 ponttal a 252 pontos Fernando Alonso előtt, akit Mark Webber követett 242 egységgel.

Hamilton 240, Button 214 pontot gyűjtött, de a címvédőnek ez volt az első ilyen szezonja, és sok köze az autóhoz sem volt, mivel csak az év végén csatlakozott az alakulathoz, mely 2008 óta nem ünnepelhetett egyéni címet.

Jenson Button, McLaren MP4/25

Fotó készítője: Sutton Images

A mai 10 éve rendezett Ausztrál Nagydíj a szezon második versenyhétvégéje volt, aminek az időmérő edzését Vettel nyerte meg valamivel több mint 0.1 másodperccel Webber előtt. Alonso közel 0.2 másodperccel volt lassabb, míg Button a harmadik helyen már 0.756 másodpercre volt a legjobb időtől.

Azzal, hogy vasárnap leszakadt az ég, semmi sem volt biztos, és a vártnak megfelelően érdekes végeredmény született. A rajtnál Button és Alonso összeütközött egymással. A spanyol kiforgott, és eltalálta Schumacher autóját, míg a brit lelassult, és többen is elmentek mellette.

A futam egyik leglátványosabb jelenete Kobayashi nevéhez fűződött, aki nagy erővel vágódott neki a Williamsnek és a Toro Rossónak. Tekintve azt, hogy milyen tempóval érkezett, kész csoda, hogy nem lett súlyos sérülés az incidensből.

Podium: second place Robert Kubica, Renault F1 Team, Race winner Jenson Button, McLaren, second plac

A versenyzők ide-oda ugráltak a bokszban, miközben Button többször is elhagyta a pályát, addig Hamiltont a két Ferrari tolta le a pályáról, míg Vettel fékhiba miatt kicsúszott, és minden elúszott számára. Alonso eközben finoman jelezte, hogy sokkal gyorsabb Massánál. A spanyol egyre idegesebb volt, mert azzal, hogy feltartotta a csapattársa, a Renault távolabb került tőle.

Massa többször is olyan üzenetet kapott, amiben elmondták neki, hogy Alonso gyorsabb nála. A Red Bull másik autója sem volt szerencsés, mivel Webber eltalálta hátulról Hamiltont, amivel az ausztrál tönkre is tette a társa versenyét, beleértve a sajátját.

Az őrült futam végén Button nyert Kubica és Massa előtt. Ez volt Jenson pályafutása 8. győzelem a Forma-1-ben, míg a McLraennek a 165. Kubica a 10., Massa a 30. alkalommal állhatott fel a dobogóra. A nagydíjról készült videós összefoglalót, beleértve a rádiókommunikációkat, ezen a linken keresztül érhetitek el.

A stáb ismét odatette magát, és egy nagyon látványos videós anyaggal állt elő a 2020-as F1-es szezon előtt. Minden benne van, amire csak szükség lehet egy izgalmas trailerhez.