BRÉKING: Hamilton nyert Abu Dhabiban, de Rosberg 2016 Forma-1 bajnoka

Lewis Hamilton minden taktikai előnyt felhasznált, kezdve a szándékos lassabb tempóval, de végül nem tudta megakadályozni azt, hogy Nico Rosberg megnyerje a bajnokságot. A német ezzel életében először ért fel a csúcsra a Forma-1-ben.

Nico Rosberg, Mercedes AMG F1 presented with the DHL fastest lap award

Fotót készítette: XPB Images

Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB12
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing with Marcus Ericsson, Sauber F1 Team on the drivers parade
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing and Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1
Nico Rosberg, Mercedes AMG F1 and Daniel Ricciardo, Red Bull Racing on the drivers parade
Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1; Fernando Alonso, McLaren; Jenson Button, McLaren; Felipe Massa, Williams; and Nico Rosberg, Mercedes AMG F1 at the end of season group drivers group photograph
Nico Hulkenberg, Sahara Force India F1 with Felipe Massa, Williams on the drivers parade
Fernando Alonso, McLaren MP4-31
Kimi Raikkonen, Ferrari on the drivers parade
Kimi Raikkonen, Ferrari SF16-H
Jenson Button, McLaren with Sergio Perez, Sahara Force India F1 on the drivers parade
Fernando Alonso, McLaren MP4-31 at the start of the race
Fernando Alonso, McLaren with Kimi Raikkonen, Ferrari on the drivers parade
Mark Arnall, Gino Rosato, Ferrari; Kimi Raikkonen, Ferrari; Maurizio Arrivabene, Ferrari
Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W07 Hybrid leads at the start of the race
Sebastian Vettel, Ferrari SF16-H on the grid
Sebastian Vettel, Ferrari SF16-H
Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W07 Hybrid, Nico Rosberg, Mercedes AMG F1 W07 Hybrid
Nico Rosberg, Mercedes AMG F1 W07 Hybrid
Kimi Raikkonen, Scuderia Ferrari
Jenson Button, McLaren MP4-31

Az eddig megszokottakhoz hasonlóan meleg, száraz idő várta a mezőnyt vasárnap. A levegő 27°C-os, addig a pálya 29°C-os volt, röviddel a rajt előtt.

A rajt legnagyobb vesztese Verstappen volt. A holland megpördült, és visszaesett a mezőny végére. A visszajátszásokból kiderült, Max Hülkenberg Force Indiájával ért össze.

A másik Red Bulllal Ricciardo szintén nem indult el tökéletesen, és rögtön pozíciót is bukott, miközben Räikkönen bejött elé a Ferrarival. A két Mercedes pedig jól jött el, és Hamilton magabiztosan tette be a gépet az 1-es kanyarba Rosberg előtt. A 4. körben a következőképpen nézett ki a pontszerzők sorrendje: Hamilton, Rosberg, Räikkönen, Ricciardo, Vettel, Hülkenberg, Pérez, Alonso, Bottas, Massa.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W07 Hybrid leads Nico Rosberg, Mercedes AMG F1 W07 Hybrid

Még 10 kör sem telt el, de Bottas és Magnussen már nem volt versenyben egy technikai hiba miatt. Ezzel gyakorlatilag biztossá vált, hogy a Force India szerzi meg a 4. helyet a bajnokságban. Hamilton meglehetősen korán kiállt az első kiállására. A 8. körben áll ki a bajnok a lágy gumikért, de 1 másodpercet bukott, miután várakoznia kellett a Ferrari behajtása miatt. Räikkönen szintén ezen a taktikán volt a Ferrarival.

Rosberg egy körrel később érkezett a német, aki még többet bukott a bokszban, szintén a Ferrari miatt. Vettel-t kellett megvárnia, amíg elhaladt mellette. Ricciardo a 10. körben váltott át a lágy tappancsokra. A holland versenyző Räikkönen mögé állt vissza az 5. helyen. Közben Rosberg Verstappen mögött veszített időt.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W07 Hybrid

Button utolsó F1-es versenye nem tartott sokáig. A 13. körben feladta a versenyt. A kormánnyal és a jobb első kerékkel akadtak gondjai. Szomorú búcsú 2009 bajnokától… Jenson nagyon szomorú volt, mivel be szerette volna fejezni a futamot. Szerinte talán ilyen meghibásodása nem is volt a pályafutása során. A 16. körben a Toro Rosso orosz versenyzője is kiesett, szintén egy technikai hiba miatt. Kvyat nagyon laza volt, és elkérte a közelben lévő biciklit és azzal tekert vissza, bukósisakkal a fején...

A 20. körben Rosberg egy szép előzést mutatott be Verstappen ellen, amivel visszaszerezte a második helyét.  A 22. körben Verstappen lecserélte a szuper-lágy abroncsait lágy gumikra egy igen eltolt etapot követően.  A 24. körben így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Hamilton, Rosberg, Räikkönen, Ricciardo, Vettel, Hülkenberg, Pérez, Verstappen, Massa, Alonso.

Räikkönen a 26. körben ment be a bokszba az utolsó kiállására. A finn lágyakra váltott át. Ezzel a kiállással Ricciardo 2007 bajnoka elé vágott. Hamilton a második kerékcseréjére a 29. körben hajtott be. Új lágy gumikat kapott a címvédő. Rosberg egy körre később abszolválta a második kerékcseréjét. A német kiállása szintén gyors volt, és ezzel bőven Verstappen elé jött vissza.

A 38. körben Vettel szuper-lágy gumikra váltott át. A Ferrari ezen a versenyen is elnézte a taktikát, aminek köszönhetően mindkét pilótájuk hátrányba került. A 43. körben Palmer találta el hátulról Sainz Toro Rossóját. A Renault brit versenyzője nem tudta kikerülni a spanyolt a féktávon. Carlos ezt követően kicsúszott, majd visszatért a bokszba és feladta a küzdelmet. Nem sokkal később a versenybíróság megerősítette Jolyon 5 másodperces büntetését az incidens miatt.

A 46. körben egy újabb kemény előzést láthattunk, amit Vettel hajtott végre a 4. helyért Ricciardo ellen. A német nagyon szépen csinálta. 7 körrel Hamilton annyira feltartotta a maga mögött haladókat, hogy Rosberg-re szép lassan megérkezni látszott Verstappen és mögötte Vettel.

5 kör volt hátra, amikor a Hamilton-Rosberg-Verstappen-Vettel csomag igencsak közel került egymáshoz. A brit egyértelműen arra játszott, hogy a németet megelőzze a Red Bull és a Ferrari, mert ez nem lett volna elég Nicónak a címhez. Az 51. körben Vettel egy újabb nagy előzést mutatott be. Ekkor a négyszeres világbajnok már a harmadik volt, és brutális tempót diktált. Ekkor Paddy Lowe, a Mercedes egyik vezetője szólt közbe Hamiltonnak, hogy növelje a tempót...

Hamilton gyakorlatilag minden eszközt felhasznált arra, hogy bajba sodorja a csapattársát, de ez sem volt elég a német ellen, aki a dobogós helyezéssel életében először megnyerte a világbajnokságot és ő lett 2016 Forma-1 bajnoka. 1982-ben ugyanez az édesapjának is sikerült. Keke Rosberg akkor a Williamsszel nyert. Ezelőtt Damon Hill-nek sikerült az, hogy az apja után ő is bajnoki trófeát szerezzen az F1-ben, épp 20 évvel ezelőtt, szintén a Williamsszel.

A dobogóra Hamilton mellett Rosberg és Vettel állhatott fel, míg negyedikként Verstappen ért célba, aki a mezőny végéről zárkózott fel, ezzel egy újabb szenzációs teljesítményt nyújtva.