Bottas nyerte az évadnyitó Ausztrál Nagydíjat Hamilton és Verstappen előtt: nem dobogós a Ferrari

A Ferrari még csak dobogóra sem állt a 2019-es F1-es szezon első versenyén, melynek ideje alatt a Red Bull-Honda saját erőből győzte le az olaszokat. Valtteri Bottas pedig nagy meglepetést okozván rendkívül magabiztosan gyűrte le Lewis Hamiltont, aki már a rajtnál elvesztette az első helyét.

Valtteri Bottas, Mercedes AMG W10 leads at the start

Andy Hone / Motorsport Images

A versenyt a két Mercedes várhatta az élről a totális időmérős dominanciájuk után. Hamilton nem mellesleg 2014 óta minden alkalommal az élről vághatott neki az ausztrál futamnak. Bottas a másik W10 volánja mögött szorosan a címvédő mögött foglalhatott helyet.

A második sorba Vettel váltott jegyet a Ferrarival, de a kvalifikáción már hatalmas volt a hátránya, akárcsak a két SF90 közé bevetődött Red Bull-Hondának Verstappen vezetésével. Közvetlen a holland mögött Leclerc várakozhatott, akit pedig a két Haas követett. Az amerikai csapat nagyon meggyőzően vezette a középmezőnyt, míg a hazai pályán versenyző Ricciardo a Renault-val a csapattársához hasonlóan még a TOP-10-be sem jutott be, akárcsak Gasly a Red Bullnál egy rossz stratégiai döntés miatt.

A futamot teljesen száraz körülmények között bonyolíthatták le, így minden adott volt ahhoz, hogy egy izgalmasabb nagydíjban legyen részünk. Már csak amiatt is, mert 1959 után ettől az évtől újra extra pontot osztanak ki a leggyorsabb körért.

START - Bottas azonnal átvette a vezetést, Ricciardo és Kubica első szárnya leszakadt

A rajt ezúttal sem sikerült túl jól Hamiltonnak, akit rögtön lerajtolt Bottas. Vettel maradt a harmadik helyen, mögötte Verstappennel és Leclerccel, valamint a két Haasszal. A start legnagyobb vesztese Ricciardo volt, aki az egyenesben kisodródott a fűre, ahol a buckás felület miatt leszakadt az első szárnya, így már az első kör végén a bokszba kényszerült az új elemért. A Renault német versenyzője pedig a 8. helyre ugrott előre, megelőzve ezzel Räikkönent és Norrist is a TOP-10-ben: Bottas, Hamilton, Vettel, Verstappen, Leclerc, Magnussen, Grosjean, Hülkenberg, Räikkönen, Norris.

A Ferrari versenyzői nem voltak messze egymástól, de Leclerc észnél volt

Ricciardo mellett Kubica is nagyon hamar kiállt a bokszba a Williamsszel, szintén egy orrkúpcsere miatt. Az ausztrál és a lengyel is messze a mezőny mögött kezdhette meg az első etapját.

10 kör sem telt el, amikor Vettel már 6 másodpercre volt Bottastól, míg Hamilton több mint 3 szekundumra a csapattársától. Leclerc a hibájával, a pályaelhagyásával újabb fontos másodperceket veszített a Red Bull-Honda mögött. Verstappen ekkor 6 másodperccel előzte meg a monacóit, és látótávolságban volt a másik Ferrarihoz képest.

A verseny első kiesője Sainz volt a McLarennel. Az autó füstölni kezdett, mely közvetlen a bokszutca bejárata előtt állt meg a tapasztalt versenyzővel, aki így is igen messze volt a pontszerzéstől. A tervezett kiállásokat Räikkönen kezdte meg a 13. körben. A finn világbajnok friss közepes tappancsokon folytatta tovább az útját.

Sainz kiesése, elfüstölése a 11. körben

Vettel a 15. körben állt ki a lágy gumikkal, és a korábbi csapattársához hasonlóan közepeseken hajtott ki a bokszból. Még abban a körben Magnussen és Albon is cserélt a Haas, valamint a Toro Rosso-Honda színeiben.  A Mercedesnél egy körrel később hajtották végre a cserét Hamiltonnal. A címvédő ugyancsak közepes gumikat kapott, de nem teljesen értette a korai kiállást. A Mercedes ezt azzal magyarázta, hogy Vetteltől védték.

A Haas is ekkor állt ki Grosjeannal, aki több másodpercet bukott egy elrontott kerékcsere miatt. A bal elsővel voltak komoly gondok. A francia a 14. helyre esett vissza, és pozíciót veszített a Renault-val, az Alfa Romeóval, valamint a McLarennel szemben.

A Haas drámája a bokszban, ismét...

Bottas csak a 23. kör végén ment ki a friss közepes gumikért, miután előtte sorra dobálta a gyorsabbnál gyorsabb köröket. A bokszban azonban a csapat már nem volt ennyire gyors, 3.3 másodperc alatt cserélték le a kerekeket: 5.5 másodperccel volt Verstappen mögött, de a holland akkor még nem volt kint. Ez a 25. körben történt meg egy 2.3 másodperces cserével. Ugyanúgy Vettel mögé került. Leclerc a 29. körben cserélt, de a Ferrari versenyzője más taktikán volt, hiszen kemény keverékkel folytatta tovább az 5. helyen.

A 31. körben Verstappen egy nagyon agresszív és precíz előzést mutatott be a Red Bullal Vettel ellen, amivel már ő volt dobogós, miközben Ricciardo és Grosjean feladta a futamot. Az ausztrál beállt a garázsba, a francia félreállt, feltehetően a bizonyos bal első kerék miatt.

Verstappen előzése Vettel ellen a harmadik helyért

15 kör volt hátra, amikor Vettel egy egészen egyszerű kérdést tett fel a csapatának a rádión keresztül: "Miért vagyunk ilyen lassúak?" Erre a kérdésre még a legjobb mérnökök sem tudták a választ, de a Ferrari  a Red Bullhoz képest is kiábrándítóan lassú volt.

A futamot végül Bottas nyerte meg, nagyon-nagyon magabiztosan. A rajtot követően gyakorlatilag egy pillanatra sem volt kérdés, hogy a finn a legnagyobb esélyes, és ha nem szól közbe a technika, akkor utolérhetetlen lesz. Tavaly egyetlen egy versenyen sem tudott nyerni, ami idén már az első futamon sikerült neki: ez pályafutása 4. győzelme. Mindez, ha nem lenne elég, még az extra pont is az ő neve mellé került a leggyorsabb körrel, így 26 egységet gyűjtött, a lehető legtöbbet.

Valtteri Bottas, Mercedes AMG W10, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W10

Fotó készítője: Joe Portlock / LAT Images

A második helyen Hamilton ért célba. A brit sokat panaszkodott, noha papíron ugyanabban az autóban ült, mint Bottas. A különbség azonban ezúttal mást mutatott. Sőt, a Red Bull-Honda nem volt messze az ötszörös világbajnoktól, és a japánok dobogón debütáltak az osztrákokkal.

A Ferrarik csak a negyedik és az ötödik helyen értek célba, mondhatni az esélytelenek nyugalmával. Leclerc minimális differenciával végzett Vettel mögött. A legjobb középcsapat a Haas volt Magnussennel. A dán mögött Hülkenberg, Räikkönen, Stroll és Kvjat volt még pontszerző. Gasly ezzel pont lemaradt a pontszerzésről a Red Bullal. A francia nem bírt a Toro Rosso-Hondával. Norris szintén csalódott lehet a McLarennél, akárcsak Pérez, aki sokkal jobb helyzetből várhatta a versenyt, mégis a kanadai társa volt ott a legjobb tízben.

A bajnokság március végén, Bahreinben folytatódik tovább, ami egy teljesen más helyszín lesz, kezdve a pályával és a hőmérsékleti tényezőkkel.