Bottas is átélte a „Barrichello-szindrómát“ a Mercedesnél

Valtteri Bottas joggal lehet büszke a Mercedesnél elért eredményeire, de örökké benne lesz a "mi lett volna, ha".

Valtteri Bottas, Alfa Romeo Racing

Jerry Andre / Motorsport Images

Valtteri Bottas maga is elismerte, hogy nem érte el a végső célját, a világbajnoki cím megszerzését, és lehetséges, hogy most abban a helyzetben találja magát, amelyben Rubens Barrichello volt a Ferrarinál töltött időszakát követően. A párhuzamok egyértelműek. Bottasnak 10 győzelme van a pályafutása során, Barrichellónak 11. Bottasnak 67 dobogós helyezése van, míg a brazil 68-at szerzett pályafutása során.

Mindezek mellett mindketten kiváló tehetségek, akik joggal érdemelték ki helyüket az élcsapatoknál, de végül azt a szinte lehetetlen feladatot kapták, hogy a sportág valaha látott két legsikeresebb pilótájával kell megmérkőzniük, olyan csapatoknál, amelyek a Forma–1-ben eltöltött domináns éveikben erejük teljében működtek.

Bottas számára sajnos a Mercedesnél töltött időszaka bizonyos szempontból csendesen ért véget, hiszen több olyan futama is volt, ahol szinte láthatatlanná vált, miközben az élen dúlt a csata. A legtöbb idei futamon nem tudta tartani a lépést Hamiltonnal és ez a teljesítménybeli különbség az, ami miatt Toto Wolff végül George Russellt ültette be a következő szezonra.

Ami azt illeti, a 2020-as Sakhir Nagydíj vízválasztónak tűnik abból a szempontból, hogy hol kezdtek elúszni a dolgok a Bottas számára. Russell megkapta a lehetőséget a Mercedesnél, Hamilton Covid-fertőzés miatt bekövetkezett távollétében, és annak ellenére, hogy az autót a világbajnok igényei szerint állították be - olyannyira, hogy Russellnek egy számmal kisebb cipőt kellett viselnie ahhoz, hogy egyáltalán beférjen a pilótafülkébe -, azonnal felvette a harcot a finn ellen.

Bottas mindössze 0,026 másodperccel volt előrébb a kvalifikáción, Russell pedig a rajtnál átvette a vezetést, és kényelmesen vezetett, mielőtt egy bokszkiállási probléma miatt ismét lemaradt, de a kölcsönben lévő Williams-pilóta briliáns támadása után ismét megelőzte Bottast.

Voltak persze briliáns pillanatok Bottas részéről, de Toto Wolff hírhedt „szárnysegéd" címkéje végül a finnre ragadt, annak tagadása ellenére. Ő az egyike annak a mindössze 35 versenyzőnek a Forma–1 történetében, aki 10 vagy annál több futamot nyert, de mégis világbajnoki cím nélkül marad.

A csapat munkatársai körében egyértelműen népszerű, és távozásakor sok üzenetet kapott, és az, hogy jelentős szerepet játszott öt egymást követő konstruktőri bajnokságban, egy olyan dolog, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni. Most lehetősége van arra, hogy 2022-től az Alfa Romeónál felépítse a saját projektjét, ami kulcsfontosságú, egy többéves szerződéssel, és megkapja az esélyt, hogy egy csapat élére álljon.

Előző cikk „Ha nem rúgsz ki, akkor megyek magamtól”
Következő cikk Ferrari-motor: új üzemanyaggal már átlépték a 2021-es lóerőszámot