Az új F1 minden szektorban lassabb elődjénél,de a végsebességben nagy ugrás történt

Egy részletes elemzés alapján megállapítható, hogy az 1.6 literes turbókkal mennyit lassultak az idei autók, igaz, ebben nagy szerepe van az aerodinamikai korlátoknak is. Egyenesekben hasítanak a gépek, de a kanyartempó csökkent.

Az ausztrál futam nem jó összehasonlítási alap, mivel tavaly biztonsági autós szakasz nélkül zajlott a verseny, Räikkönen 58 kört teljesíthetett zavartalanul. Idén úgy nyert Rosberg, hogy a verseny egy körrel rövidebb volt, négyszer jött be a pályára Bernd Mayländer: a mercedeses 1 perc 49 másodperccel lassabb futamidőt tett le az asztalra.

Malajziában már más a helyzet: 2013-ban és 2014-ben is 56 kört teljesített a mezőny, nem volt bent az SC. Igaz, hogy egy éve intermediate abroncsokat használtak az első hat körben a nedves pálya miatt, de rendkívül gyorsan száradt az aszfalt, és ezt ellentételezi, hogy idén keményebbek a köpenyek, tehát fair az összevetés - írja az Auto Motor und Sport.

Vettelnek 1:38.56,651 kellett a 310 kilométeres versenytáv teljesítéséhez, ami 188,231 km/órás átlagot jelent. Hamiltonnak ez 1:40.25,974 alatt sikerült idén, azaz 1.29,323 perccel többre volt szüksége. Az átlagtempó 185,441 km/óra, ami közel 3 km/órával lassabb, mint a több leszorítóerő által támogatott V8-asok esetében. A Red Bull versenyzője tavaly négy alkalommal cserélt abroncsot, ami nemcsak a nedves aszfaltnak, hanem a rövidebb élettartamú gumiknak is betudható.

A végsebesség jelentősen emelkedett, ahogy arról már többször volt szó: tavaly Gutiérrez 308,1 km/órát ért el, idén Massa 324,5 km/órával hasított az FW36-ban. 2013-ban Vettel 150,4 km/órával érkezett meg a 9-es kanyarba, idén Ricciardo 137,9 km/órával "esett be".

A leggyorsabb köridő tekintetében 3,9 másodperc a deficit a V6-osok esetében. Pérez teljesen friss gumikkal futotta az 1.39,199-et a futam végén, idén Hamilton új köpenyeivel 1.43,066 sikerült. Csakhogy neki már nem kellett sietnie, így jobb az összevetés a tavalyi győztes Vettel-lel, aki 1.40,446-ot ért el, tehát 2.6 másodperccel volt jobb.

Az új F1 minden szektorban lassabb: Hamiltonnak 6 tized hiányzott az első szektorban (26,113 kontra 25,540), a kettesben már 1,6 másodperc kellett volna (34,986 kontra 33,309), a hármasban pedig már 1,8 másodperc (41,859  kontra 40,063).

Előző cikk Lotus: Maldonado és Grosjean is hisz az E22 feltámadásában