Az FIA „nem tolerálja” a jövőben a Verstappenéhez hasonló ünnepléseket

Az FIA figyelmeztette a Red Bullt, hogy nem fogják tolerálni a jövőben az olyan gumiégetéseket a pályán, mint amilyennel Max Verstappen ünnepelte a győzelmét a 2021-es Forma-1-es Stájer Nagydíjon aratott győzelmét.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B, crosses the line to win the race

Fotót készítette: Charles Coates / Motorsport Images

Max Verstappen rajt-cél győzelmet aratott a 2021-es Stájer Nagydíjon, a két Mercedes ezúttal veszélytelen volt rá, csak a fékpedálja körüli problémák akadályozhatták volna meg a sikerben.

Miután leintették a kockás zászlóval a versenyt, a holland lelassított, és a Red Bull szerelői előtt égette egy kicsit a gumijait ünneplésül, ami azonban nem igazán tetszett az FIA versenyigazgatójának, Michael Masinak.

Bár az utóbbi időben az FIA is megengedőbb volt az ünneplésekkel szemben, és még a verseny utáni fánkozások felett is szemet hunytak, Masi szerint Verstappen kifejezetten veszélyes helyet választott az ünneplésére, ezért figyelmeztette a Red Bullt, hogy a továbbiakban kerüljék az ilyen helyzeteket.

A vasárnapi versenyt követő sajtótájékoztatón merült fel a kérdés, hogy az FIA ellenőrizte-e Verstappen ünneplését, Masi pedig úgy válaszolt, hogy „igen, azonnal.”

„Egyáltalán nem volt ideális ez a helyzet, ezért is beszéltem azonnal velük, hogy az ilyen helyzeteket a jövőben nem fogjuk tolerálni.”

Az F1-es sportszabályzat 43.3-as cikkelye a verseny utáni ünneplésekre, amelyben szigorúan meghatározzák, hogy milyen keretek között ünnepelhet a pilóta:

a, úgy, hogy ne veszélyeztessen egy másik pilótát vagy pályabírót

b, az ünneplés során nem kérdőjeleződik meg az autó legalitása

c, nem késleltetheti a pódiumceremóniát.

Ahogyan az kollégánk, Adam Cooper képéből is kiderült, miközben Verstappen lelassított, hogy kipörgesse a kerekeit, elhaladt mellette a lekörözött Nicholas Latifi is, így teljesen érhető az FIA álláspontja, hiszen csúnya ütközés lehetett volna a vége annak, ha Verstappen elveszti a kontrollt az autója felett.

A stájer hétvégén már pénteken volt egy kisebb botrány a kipörgő kerekek miatt: Valtteri Bottas pörgött meg a bokszutcában, miután kísérleti jelleggel 2-esből indult, így pedig majdnem elkaszálta a McLaren szerelőit. A veszélyes mutatványát egy 3 rajthelyes büntetéssel díjazta az FIA.

A Mercedes vizsgálja, hogy a „bolond” beállítás is hozzájárulhatott-e a vereségükhöz