Az FIA megvédte a versenybírók döntését a leszorításos büntetésekkel kapcsolatban

Az FIA F1-es versenyigazgatója, Michael Masi szerint egyértelmű szabálysértések történtek a 2021-es Osztrák Nagydíjon, ahol Lando Norris és Sergio Perez is büntetéseket kapott a versenyzőtársaik leszorításáért.

A 2021-es Osztrák Nagydíjon a versenybírók döntéseit több helyről is kritika érte, miután három 5 másodperces időbüntetést is kiosztottak teljesen hasonló mozdulatokért, egyet Lando Norris, kettőt pedig Sergio Perez kapott.

Hiába tartotta azonban egyszerűen kemény versenyzésnek az eseteket Christian Horner és Andreas Seidl is, Michael Masi, az F1 versenyigazgatója szerint a versenybírók megfelelően alkalmazták a szabálykönyv ide vonatkozó részeit.

„Az első esetben Sergio és Lando között, teljesen egymás mellett voltak, így kötelező lett volna egy autónyi területet szabadon hagynia a pálya szélén a McLarennek” – nyilatkozta Masi a szokásos vasárnapi sajtótájékoztatóján.

„Később ugyanez történt, Checo és Charles között előbb a 4-es, majd a 6-os kanyar kijáratánál. Természetesen én nem ülök ott ilyenkor a versenybírói szobában, de ők úgy gondolták, hogy mindhárom esetben helyet kellett volna hagyni a pálya szélén a kívülről érkező autónak, mert teljesen egymás mellett voltak.”

Az osztrák büntetések után sokan hivatkoztak arra, hogy hasonló körülmények után nem büntettek meg senkit Imolában, amikor a rajtot követően az 1. kanyarban Max Verstappen tolta le a pályáról Lewis Hamiltont, de Masi elárulta, hogy az első körben történt eseteket kicsit elnézőbben kezelik, hogy bátorítsák a versenyzést.

„A csapatoknak is emlékeznie kell arra, hogy az első körös incidenseket kicsit lazábban kezeljük, ez már évek óta így van a „hadd versenyezzenek” címszó alatt. Az ilyen eseteket azonban nagyon nehéz összehasonlítani, tudom, hogy mindenki szereti megtenni ezt, de két teljesen eltérő kanyarról beszélünk az imolai első, és az itteni 4-es és 6-os esetében.”

2019-ben Max Verstappen is úgy szerezte meg a futamgyőzelmet Ausztriában, hogy a 3-as kanyarban kiszorította Charles Leclerc-t a pályáról, amit az FIA akkor a már említett hagyjuk keményen csatázni a pilótákat filozófia mentén szabályosnak talált.

Az egyik nagy különbség az lehet, hogy a 3-as kanyar mellett aszfalt, míg a később már kavicsos bukótér van, és Masi is elismerte a Motorsport.com kérdésére, hogy a bukótér fajtája hatással van a döntéshozatal eredményére, de hozzátette, hogy a pilótáknak „a pálya karakterisztikáinak” figyelembevételével kell megterveznie az előzési kísérletét.

Charles Leclerc is úgy találta, hogy az ő két évvel ezelőtti esete más volt, és egyértelműen úgy gondolja, hogy Perez tegnapi mozdulatai már nem fértek bele a fair versenyzésbe.

„Szerintem ez az eset egy kicsit más, mert arra lehet azt mondani, hogy nem voltam előrébb a kanyarcsúcspontnál, de legalábbis nagyon közel voltunk, míg idén egyértelműen előrébb voltam az apexnél, szóval Pereznek helyet kellett volna hagynia nekem.”

„Megbeszéltük az esetet, és azonnal bocsánatot kért, szóval minden rendben, nem rugózok sokat egy ilyen helyzeten, de a két eset eltért egymástól. A következmények ezúttal sokkal súlyosabbak voltak a sóder miatt, és mivel előrébb voltam a kanyar elején, meg kellett volna hagynia az 1 autónyi helyet.”

Wolff elmondta, hol sérült meg Hamilton kocsija, és mennyit vesztett ezzel az Osztrák Nagydíjon