Nosztalgia

Az F1 történetének talán legdurvább rajtbalesete: videó

Mintha csak tegnap lett volna, olyan élesen emlékszünk az 1998-as Belga Nagydíj rajtbalesetére, ami egészen emlékezetesre sikeredett. Rengeteg autó tört össze a zöld jelzést követően.

The car of Eddie Irvine, Ferrari F300 after the crash

Rainer W. Schlegelmilch

A Liberty Media nemrég vetítette újra az 1998-as Belga Nagydíjat, ami nem a várt végeredményt hozott, és több olyan jelenetet is tartalmazott, amire biztosan emlékezni fogunk. Ezen a linken keresztül teljes egészében megnézhetitek a versenyt, eredeti kommentárral.

Az F1-es mezőny történelmet írt a rajtnál, mert hasonlóra talán még nem volt példa, és reméljük, nem is lesz. Érezni lehetett a levegőben a vibrálást az eső miatt, hogy valami történni fog. Túl sok autó volt ott a rajtrácson egymáshoz közel, így a legkisebb hiba is beindíthatta a dominóeffektust.

Végül ez is történt, és pár másodperc alatt nagy káosz alakult ki Spa-Francorchampsban. Ez egy olyan láncreakciót indított be, ami a mezőny legnagyobb részét érintette. Sok autó tört össze, és maradt ott a rajtrácson.

Coulthard mellett Irvine, Barrichello, Wurz, Herbert, Salo, Panis, Trulli, Diniz, Tagaki, Nakano, Rosset is érintett volt. Verstappen szerencsés volt, neki még sikerült visszatérnie a bokszba a Stewart versenygépével, de az autója túl nagy károkat szenvedett a folytatáshoz.

Az első körben történt incidens miatt leállították a futamot, és ezzel egy hosszabb várakozás vette kezdetét. Az akkori szabályok kimondták, hogy ha az első két körön belül leállítják a futamot, akkor a rajt érvénytelenné válik, és egy teljes újraindulás következik.

Ez nem mindenkinek jelentett lehetőséget a túlságosan is sérült autó miatt. Négy versenyző már nem is tudott ott lenni a második rajtnál, amit csaknem 1 órával később abszolváltak az elsőhöz képest. Senkinek nem okozhatott meglepetést, hogy az incidensek ezúttal sem maradtak el.

Schumacher és Häkkinen nagy csatában volt egymással. A finn még egy kört sem tudott befejezni a futamon, akárcsak Wurz, Herbert Barrichello, Panis, Salo és Rosset. Végül Hill lett a nyertes 0.9 másodperccel R. Schumacher előtt, akit Alesi követett a dobogón. Pontszerző volt még Frentzen, Diniz és Trulli.

Az eseményt követően Häkkinen 77 pontos volt a 70 egységet számolt Schumacher előtt. Coulthard harmadik helyen azonban csak 48 egységet számolt. A német és a skót összeütköztek egymással. Schumacher annyira dühös volt a McLaren versenyzőjére, hogy a garázsban próbálta őt kérdőre vonni.