Különleges esemény

Az F1-es pilótanő, aki egy tragikus versenyen szerzett 0.5 pontot

Lella Lombardi történelmet írt, és a mai napig ő az egyetlen olyan versenyzőnő, aki pontot tudott szerezni a Forma-1-ben. Sajnálatos módon igen korán érte utol a halál, így már nem beszélhet arról a bizonyos futamról és esztendőről.

LAT Images

Igencsak érdekesen kezdődött az 1975-ös idény: az első három futamon három különböző győztest avattak (Emerson Fittipaldi, Carlos Pace és Jody Scheckter), így kiváló szezonra volt kilátás, sok esélyessel. A negyedik versenyhétvége, a Spanyol Nagydíj azonban sokkal furcsább módon kezdődött, és, mint később kiderült, sokkal tragikusabban folytatódott.

Az indulatok már azelőtt érzékelhetőek voltak, hogy a versenygépek egyáltalán kigurultak volna a Barcelona környékén fekvő Montjuic városi pályájára. A versenyzők szakszervezete, a GPDA ugyanis egyáltalán nem volt megelégedve a biztonsági intézkedésekkel, egészen pontosan a szalagkorlátok állapotával kapcsolatban.

Emiatt szinte mindenki sztrájkba kezdett, és nem vett részt az első szabadedzésen. A sztrájk hatására a verseny szervezői észbe kaptak, hogy valamit tenniük kell, így pénteken és még szombat hajnalban is azon dolgoztak, hogy a lehető legjobb állapotba hozzák az aszfaltcsík szalagkorlátjait.

Ebben pedig segítséget is kaptak a csapatok több szerelőjétől. Ennek, valamint annak a fenyegetésnek köszönhetően, hogy a Civil Gárda lefoglalja az összes autót, a versenyzők kénytelenek voltak lefújni a tiltakozást.

Ezzel sem csillapodtak teljesen le a kedélyek. A vb-címvédő Emerson Fittipaldi az időmérőn ugyanis tiltakozásul csak a minimálisan előírt három kört tette meg a pályán, azt is nevetségesen lassú tempóban, majd az időmérő végeztével fogta magát, és hazament. Ken Tyrrell, a legendás Tyrrell csapatfőnöke még a futam reggelén is a szalagkorlátokat vizsgálgatta, hogy biztosan megfelelnek-e a szabályoknak, és ami még ennél is fontosabb, az autók támasztotta kihívásoknak.

Niki Lauda leads away with teammate Clay Regazzoni, both Ferrari 312T's, and Mario Andretti, Parnelli VPJ4 Ford, at the start
A rajt, élen a két Ferrarival

Az első két helyet az időmérőn a Ferrari húzta be Lauda-Regazzoni sorrendben, azonban a versenyen nem tartott sokáig az örömük, ugyanis rögtön a rajt után tömegbalesetbe keveredtek Vittorio Brambillával és Mario Andrettivel együtt.

Niki Lauda ekkor rögtön kiesett, Regazzoni csak hosszas javítás után tudta folytatni a versenyt, meglepő módon viszont Brambilla és Andretti megúszták komoly károk nélkül. Ugyancsak az első körben esett ki a francia Patrick Depailler. Ezt követően pedig Emerson testvére, Wilson Fittipaldi, valamint Arturo Merzario is kiszálltak autójukból tiltakozásul, mondván, ők ebből köszönik, de nem kérnek.

Wilson Fittipaldi Jr., Copersucar FD02 Ford
Bár elindult a versenyen, egy kört meg is tette, látva a fejleményeket, Wilson Fittipaldi egy kör után behajtott a bokszba, majd kiszállt autójából - valamit megérzett...

Miután kicsit lenyugodtak a kedélyek, és letisztult a kép, James Hunt került az élre, mögötte Andrettivel, John Watsonnal, Rolf Stommelennel, Brambillával és Carlos Pacéval. Nem tartott sokáig a béke, ugyanis a negyedik körben Jody Scheckter motorja megadta magát, a kiszivárgó olaj miatt Alan Jones és Mark Donohue is összetörte a gépet. Három körrel később Huntot is megtréfálta a pályán még mindig ott lévő olaj, így a brit is kipottyant.

Rolf Stommelen, Hill GH1 Ford
Stommelen itt még versenyben - később ő volt az, aki (természetesen teljesen vétlenül) szalagkorláton átbukó autójával a nézők közé csapódott, és öt nézőt eltalált, akik belehaltak sérüléseikbe

A hetedik körben jártunk, és már majdnem 10 kieső volt. Itt azonban még nem volt vége a csillaghullásnak, ugyanis a versenyzők továbbra is hullottak, mint a legyek. Néhány kisebb név kiállása után a 16. körben Mario Andretti is feladta az eseményt, később pedig jött Ronnie Peterson is.

Nem sokkal később megtörtént a tragédia is: Rolf Stommelen autóján egyszer csak letört a hátsó szárny, aminek következtében menthetetlenül a korlát felé indult, és bele is csapódott, csakúgy mint az ütközést elkerülni igyekvő Carlos Pace is. A szörnyű  tragédiát azonban nem ez okozta, hanem az, hogy Stommelen autója átbucskázott a szalagkorláton, ami így a nézők közé csapódott. Az eset következtében 5 ember életét nem tudták megmenteni, valamint maga Stommelen is súlyos sérüléseket szenvedett.

Lella Lombardi, Lavazza March 751 Ford, Bob Evans, Stanley BRM P201

Fotó készítője: Motorsport Images

A szerencsétlenség után a verseny még 4 körig tartott, ezalatt Jochen Mass állt az élre, megelőzve Jacky Ickxet. Mass ezzel első és egyetlen F1-es futamgyőzelmét ünnepelhette. Kettejük között mindössze egy másodperc volt a különbség, a harmadik helyen célba érkező Jean-Pierre Jarier viszont már körhátrányban volt hozzájuk képest, csakúgy, mint Carlos Reutemann, akit eredetileg negyedikként rangsoroltak.

A verseny elején balesetet szenvedő Brambilla ötödikként ért célba, mögötte viszont a nézők sporttörténelmi pillanatot láthattak, a hatodik helyezett ugyanis Lella Lombardi lett, aki máig egyetlen nőként tudott (fél)pontot szerezni a Forma-1-ben.

A végeredmény még ekkor sem volt "vég"eredmény, ugyanis a leintés után a versenyfelügyelők a felvételeket elemezve kiderítették, hogy Jarier a pálya egy sárga zászlós szakaszán előzött, így egyperces büntetést kapott, aminek köszönhetően visszacsúszott a negyedik helyre.

A rákban elhunyt Lombardi 1974 és 1976 között versenyzett a Forma-1-ben. Összesen 17 versenyhétvégén vett részt, és 12 startnál állt ott. March, a RAM és a Williams alkalmazta. A második legjobb eredménye egy 7. hely volt az 1975-ös Német Nagydíjon. Utolsó futamán 1976-ban a Brabham volánja mögött a 12. helyen ért célba Ausztriában.

Lella Lombardi, Vittorio Brambilla, Robin Herd, March Designer with the March 761

Fotót készítette: LAT Images

Lella Lombardi, Vittorio Brambilla (Right) and Robin Herd (Left)

Fotót készítette: David Phipps