Az F1-es pilóta, aki csak két futamot kapott Massa helyén a Ferrarinál

49 esztendős lett Luca Badoer, aki élete egyik legnagyobb lehetőségét kapta meg a Ferraritól, de nem tudott élni vele. Az olasz versenyzőt nagyon hamar leváltották Felipe Massa helyén.

F1 exhibition: Luca Badoer, Felipe Massa, Marc Gene and Scuderia Ferrari team members pose

Ferrari Media Center

Több mint 10 esztendővel ezelőtt Felipe Massa nagyon súlyos fejsérüléseket szenvedett a Magyar Nagydíj időmérő edzésén. Rubens Barrichello Brawn GP versenygépéről levált egy rugó, ami egyenesen a Ferrari pilótájának arcában landolt.

Massa gyakorlatilag azonnal súlyos állapotba került, és belehajtott a gumifalba. Hosszú perceken át nem lehetett pontosan tudni, hogy mi történt, és mi történik a brazil körül. Szerencsére Felipe életben maradt, és noha kihagyta a 2009-es idény további részét, képes volt visszatérni.

A visszatérését követően azonban már messze nem tudott olyan sikeres lenni, és Fernando Alonso mellett esélye sem volt. A Williamsnél ugyan volt egy-két jobb eredménye, az az időszak egyértelműen a királykategóriás karrierje végét jelentette.

A Magyar Nagydíjat követően a Ferrarinak szüksége volt egy beugróra. Az első opció Michael Schumacher volt, aki igent mondott, de egy korábbi motoros sérülés miatt mégsem állhatott a korábbi csapata rendelkezésére.

Rubens Barrichello, Luca Badoer and Michael Schumacher with the new Ferrari F2004

Fotó készítője: Ferrari Media Center

Ekkor esett a választás a veterán Luca Badoer tesztpilótájukra, aki azelőtt 1999-ben versenyzett a Forma-1-ben a Minardi színeiben. A sok kiesése mellett egyetlen egy pontot sem gyűjtött. A Formula 3000-es bajnok 1993-ban, 1995-ben, 1996-ban és 1999-ben volt aktív pilóta a legnagyobb kategóriában.

Badoer ezzel élete legnagyobb lehetőségét kapta meg, és olaszként különösen büszke lehetett arra, hogy a Ferrari kiválasztotta Massa helyettesítésére. Ez azonban végül óriási kudarcnak bizonyult, mert a ma 49 éves tapasztalt pilóta még a vártnál is lassabb volt.

Ferraris bemutatkozásának helyszíne Valencia volt az Európa Nagydíjon. Az időmérő edzésen messze a legrosszabb időt rakta össze, miközben Kimi Räikkönen a másik Ferrarival másodperceket vert rá. A versenyen sem volt más a helyzet, hiszen míg a finn dobogóra állhatott, addig az olasz kört kapott és a 17. helyen ért célba.

Luca Badoer, Ferrari F60, Jarno Trulli, Toyota TF109

Fotó készítője: Glenn Dunbar / Motorsport Images

Sőt, mindez, ha nem lenne elég, Badoer a parc fermében nekihajtott Adrian Sutil autójának, ami csak növelte a kritikák számát. A Ferrari azonban adott neki még egy esélyt az ezt követő Belga Nagydíjon.

A helyzet változatlan volt, hiszen Badoer a leggyengébb időt rakta össze az időmérőn azzal a Ferrarival, mely az élmezőnyben volt képes hajtani, hiába sikerült gyengébben a konstrukció. Räikkönen hatodik lett a kvalifikáción, majd egy nappal később megnyerte a versenyt a parádézó Giancarlo Fisichella előtt, aki szombaton a leggyorsabb idővel állt elő az időmérőn, sokak meglepetésére.

Badoer a 14. helyen abszolválta a belga futamot, de mögötte már csak olyan versenyzők voltak, akik kiestek. A vártnak megfelelően a Ferrarinál betelt a pohár, és az idény végéig Fisichella kapta meg a lehetőséget, hogy Massa helyettese legyen. Giancarlo ugyan lényegesen jobb tempóra volt képes, egyetlen egyszer sem volt pontszerző a Ferrarival, ami bizonyította, hogy még aktív, versenyképes pilótaként sem könnyű teljesíteni egy ismeretlen, és problémásabb autóban.

Sokat nem kellett várnunk arra, hogy megkapjuk Ott Tänak hatalmas bukásának belsőkamerás felvételét. A Monte Carlo Rali történetének egyik legnagyobb incidense.