Statisztikák

Az 1000. futam előtt: a Forma-1-ben a név nem garancia

Az 1000. futamához közeledik a Forma-1, a hatalmas mérföldkövet a királykategória ezen a hétvégén Kínában éri el. A sportág hetven évet magába ölelő történelme önmagáért beszél, a Forma-1 él és virul. Ám az ezredik viadalra készülő sorozatot ellentmondások is övezik, ezekre egy statisztikai összeállítás hívja fel a figyelmet.

1986 World Championship contenders, Ayrton Senna, Lotus, Alain Prost, McLaren, Nigel Mansell, Willia

Fotót készítette: LAT Images

Az első ilyen, hogy az elmúlt hét évtizedben a Forma-1 nem vált túl befogadóvá. A jelenlegi 10 istállóból 3 (Ferrari, Mercedes, Alfa Romeo) volt jelen már az 1950-es években, egy (McLaren) csatlakozott a '60-as, míg kettő (Renault, Williams) a '70-es években, négy (Red Bull, Toro Rosso, Haas, Racing Point) istálló pedig csak a 2000-es évek óta van jelen.

A fotó az alábbi linken eredeti méretében is megtekinthető.

Pedig összesen 162 csapat próbálkozott a motorsportok királykategóriájával, ám jelentős részük nagyon gyorsan elvérzett, ez pedig nagyjából két csapat lemorzsolódását jelenti szezononként. Persze a javuk a Forma-1 hőskorában próbálkozott, és bukott el gyorsan: 27 csapat mindössze egy versenyen állt rajthoz, 80 istálló még tíz versenyt sem élt meg. 82 alakulatnak sikerült 10-nél több versenyen részt venni, de csak 27 volt közülük, amely valóban meg tudott ragadni a száguldó cirkuszban, és legalább 100 versenyen vett részt, de az F1 történetének 10 legtöbb indulással rendelkező csapatából hat (Lotus, Tyrrell, Brabham, Sauber, Minardi, Ligier) már nincs jelen.

Az elbukott csapatok között pedig akadt néhány, amelyet egykori világbajnok irányított, de sem az Alain Prost, sem a Jackie Stewart nevével fémjelzett F1-es alakulat sem tudott gyökeret verni, előbbi 83, utóbbi 49 versenyig húzta. Ám a gyártok között is akad pár nagy név, amely belebukott a próbálkozásba, a Jaguar vagy a Porsche, illetve a Toyota és a Peugeot sem bírta sokáig. A Forma-1 mezőnye egészen illusztris társaság, amelybe nagyon nehéz bekerülni, ám ez nem feltétlenül van javára magának a sorozatnak.

Juan Manuel Fangio, Mercedes-Benz W196

Fotó készítője: LAT Images

És persze ennek megfelelően a győztesek tábora sem népes. Összesen 34 csapat büszkélkedhet F1-es győzelemmel, ugyanakkor az eddigi 999 versenyből 880-at, vagyis az összes futam 88 százalékát tíz csapat uralt, az élen pedig a Ferrari áll, amely 972 részvételből 235 győzelmet könyvelhetett el. A Ferrari győzelmi mutatója 24 százalék, a McLaren 22-vel követi, az idén vergődő Williams 16 százaléknál jár, de utóbbi kettő értéke meredeken zuhan, legutóbb 2012-ben tudták növelni győzelmeik számát.

Azok közül a csapatok közül, amelyek legalább 10 futamgyőzelmet szereztek, csupán hat van, amely futamaik legalább 10 százalékán győzni tudott, a technológia ugyanis hatalmas szerepet játszik, márpedig ezen a téren élen járni aránytalan befektetést igényel. A 100-nál több futamot megélt csapatok közül a két sereghajtó a Minardi és a Sauber, amelyek történetük során egyszer sem ünnepelhettek a dobogó tetején álló versenyzőt.

Csak kevés csapat volt képes megtalálni az egyensúlyt a siker és a kereskedelmi kötelezettség között, amellyel hosszútávon is biztosítható egy istálló jövője a Forma-1-ben. A Mercedes újkori története pozitív példa, valamint a mindössze 2005-ben alapított Red Bull.

És az idei mezőny összetétele pedig rámutat, hogy a Forma-1 Európa központú, idén már csak egy nem európai alakulat van jelen, a Haason kívül mindenki az öreg kontinensről érkezik, ám még a Haasnak is európai a központja. Ez az Európa központúság jól látszik a versenyek helyszínein is. Az eddigi 999 futamot 72 pályán rendezték, ezekből 39 európai, 617 versenyt rendeztek ezeken a pályákon, vagyis a futamok 62 százaléka Európában zajlott, és ez behatárolja a lehetőségeket.

A sportág a '90-es évektől kezdve igyekszik terjeszkedni, elsősorban Ázsiában, azóta jelent meg a naptárban Malajzia, Szingapúr, Kína, Dél-Korea és India is, utóbbi azóta kiszállt a versenyből. 2001 óta a gazdasági terjeszkedés érdekében csak három új európai pálya mutatkozott be, Ázsiában viszont hét helyszín is bekerült a körfogásba. Ám a próbálkozások ellenére jól látszik, hogy az elit környezetben továbbra sem könnyű gyökeret verni.

Ilyen kereskedelmi és történelmi háttérrel várja a Forma-1 az ezredik futamot, amelyet vasárnap Kínában rendeznek, és bár a sportág jövője biztosított, a számok jól mutatják, hogy a feltételek javításával még sokszínűbbé válhatna a száguldó cirkusz.

Podium: race winner Sebastian Vettel, Red Bull Racing, second place Fernando Alonso, Ferrari, Michae

Fotó készítője: Sutton Images

Előző cikk Räikkönen F1-es hobbija "biztosítás" az Alfa Romeo számára
Következő cikk Hamilton nyerte az 1000. F1-es nagydíjat Kínában Bottas és Vettel előtt: mi történt a Ferrarinál?