Hamilton nyert Amerikában Vettel és Räikkönen előtt: világbajnok a Mercedes

Miközben Lewis Hamilton magabiztosan és nagyon simán nyerte meg az Amerikai Nagydíjat Austinban Sebastian Vettel és Kimi Räikkönen előtt, a Mercedes az elmúlt három évhez hasonlóan futamokkal az idény vége előtt bebiztosította a konstruktőri címét.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08, jumps from his car in Parc Ferme after winning the race

Sam Bloxham / Motorsport Images

A reggeli órákban óriási esőzések voltak, amiket villámlások és nagy mennydörgések követtek. A pályán állt a víz, de később kitisztult az ég, és az órák elteltével egyre szárazabb és szárazabb lett az amerikai aszfaltcsík, amire végül slick gumikkal hajthattak ki a versenyzők a bokszutcából.

A rajtrács nem volt végleges, miután Vandoorne a Honda újabb gondjai miatt egy 25-helyes rajtbüntetést kapott. A korábbi komponensek cseréje miatt már begyűjtött egy 5-helyes büntetést, de ezzel a mezőny végére került. Ez már a 9. motorja. Az MGU-H problémája miatt cserél a Honda. Vandoorne eddigi mérlege: 9. motor (3.8 specifikáció), 8. MGU-K, 11. MGU-H és 11. turbó…

A rajt nagyon sima volt, senki sem csúszott ki, vagy törte össze az autóját. Vettel egészen kiválóan jött el, és rögtön elment Hamilton mellett, aki hiába legyezett rá a német riválisára. Az első kör végén a következőképpen nézett ki a TOP-10: Vettel, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Ocon, Räikkönen, Alonso, Sainz, Massa, Pérez.

A második körben Ricciardo és Bottas majdnem összeütközött egymással. Az ausztrál és a finn keményen támadott, vagy épp védekezett.

A harmadik körben Räikkönen már Ricciardo mögé került, miután előzött egy szépet Ocon ellen. A „Jégember” simán és határozottan szúrta be a Ferrarit a Force India elé. Verstappen pedig a mezőny végéről egy rosszabb rajtot követően összeszedte magát és már a 10. volt.

A negyedik körben jött az újabb Ricciado-Bottas csata. Most még közelebb voltak a csattanáshoz, de megoldották a dolgot. Daniel rendkívül mély féktávot próbált venni, ami a Red Bull egyik legnagyobb erőssége, és nem mellesleg az ausztrál is jó ebben. Pár pillanattal később megvolt az első kiesője az 56 körös versenynek Hülkenberg személyében. A Renault technikája adta meg magát.

A 7. körben Verstappen a 7. helyért előzött. Alonso mellett ment el. A McLaren-Honda teljesen tehetetlen volt. Wehrlein volt a következő, aki feliratkozott a kiesők listájára a Sauberrel. A Haasszal (Magnussen) való ütközésben sérült meg az autója. A versenybírák versenybalesetnek minősítették az incidenst.

A 6. körben Hamilton egy nagyon mély féktávot vett. Vettelt is meglepte ezzel, aki nem tudta lereagálni a dolgot és visszaesett a második helyre. A 10. körben így nézett ki a TOP-10: Hamilton, Vettel, Bottas, Ricciardo, Räikkönen, Ocon, Verstappen, Alonso, Sainz, Massa. Verstappen sokat nem várt az újabb előzéssel és hihetetlen, vagy sem, de már a 6. helyen állt. A Red Bull az előzetes szimulációik alapján azzal számoltak, hogy a 6. hely elérhető lesz számára a mezőny végéről. Nos, ő már ezt a 10. körben megszerezte. Ekkor Hamilton előnye több mint 3 másodperc volt Vettel előtt.

Két körrel később jött a Räikkönen-Ricciardo csata. Ez volt az a pillanat, amikor a finn ráesett az ausztrálra, aki a 13. körben ki is állt a bokszba a firss gumikért. A Red Bull gyors munkát végzett. A 9. helyre ment vissza.

A 16. körben a Red Bull egy versenyzőre fogyatkozott, de a megszokottal ellentétben nem Verstappen, hanem Ricciardo állt le motorgondok miatt. Ezzel sok pontot veszített a pilóta, aki 2019-re esélyes lehet a Mercedesnél, vagy a Ferrarinál. A 17. körben Vettel volt a következő az élmezőnyből, aki a bokszban járt. A Ferrari lágy gumikon folytatta tovább. Bottas a 19. körig húzta el a kiállását. A Mercedes versenyzője is lágy tappancsokat kapott. 2.2 másodpercig tartott a cseréje, ami egészen kiváló idő.

A másik Mercedesszel Hamilton a 20. körben abszolválta a cseréjét a lágy gumikkal. A brit pont Vettel elé esett vissza. A Ferrari nagyon nagy sebességgel érkezett meg a Mercedesre, de Lewis visszaverte a támadást és szép lassan megint elnyúlt.

Raikkönen az élről a 21. körben ment ki a cserére. 2007 bajnoka Bottas mögött tért vissza a pályára az 5. helyre. Ekkor Verstappen volt az élen, bokszkiállás nélkül. A 23. körben a Mercedes erőfitogtatásként Hamiltonnal simán elment Verstappen mellett, aki más taktikán volt kint, még mindig bokszkiállás nélkül. Az azonban egyértelmű volt, hogy a németek autója Austinban igencsak dominánsan teljesített, elsősorban Hamilton alatt.

Verstappen a 25. körben ment ki a friss lágy gumikért. Mindeközben Alonso alatt a technika megadta magát, pedig pontszerző helyen volt, egész jó pozícióban. A spanyol azonnal jelentette, hogy valószínűleg motorgondja van. "Nem tudom elhinni, újabb 6-8 pontot buktunk." - Alonso.

„Igen haver, tudom. Gyere vissza és állj ki az autóval” – jött a válasz a McLarentől.

A 34. körben egy szép manőver végén Sainz elment Pérez mellett és ezzel feljött a 7. helyre, élete első renault-os versenyén. Zongorázni lehetett a különbséget a távozott Palmer-hez képest, és mindezt úgy, hogy a Japán Nagydíjig a Toro Rossónál versenyzett a spanyol.  A 37. kör környékén egy igen érdekes trió állt össze Vettellel, Bottasszal és Räikkönennel a második, a harmadik és a negyedik helyen.

Verstappen a 38. körben állt ki a lágy gumikkal a szuper-lágyért. A Red Bull 2.2 másodperc alatt cserélt kereket. Ezzel egy elé vágást vizionáltak a többiekkel szemben, amivel egyértelműen a dobogót célozták meg, és mindezt a mezőny hátsó részéről rajtolván a motorcsere miatt. Egy körrel ezután Vettel is megkapta a szuper-lágy gumikat. A csere ugyancsak 2.2 másodpercig tartott. Sebastian Max elé jött vissza, de nagyon közel kerültek egymáshoz.

Räikkönen a 42. körben előzött, és igen magabiztosan Bottas ellen. Ezzel fel is ugrott a második helyre a „Jégember”. Könyörtelen volt a 2007-es bajnok. A 47. körben, miközben Vettel épp Magnussent körözte le, Ericsson ezt kihasználta, de összeütközött a Haas dán versenyzőjével, akinek szintén megsérült az autója és ki is pördült.  A svéd 5 másodperces időbüntetést kapott a rosszul sikerült manőveréért.

Vettel az 51. körben az első kanyarban előzte meg Bottast, aki ekkor már nagyon küszködött az erősen kopott gumikon. Ezzel el is veszítette a harmadik helyét, majd nem sokkal később a negyediket is, mert Verstappen a sokkal frissebb gumikon kikerülte őt.

A Ferrari ekkor reagált és finoman jelezte Räikkönennek, hogy engedje a csapattársát. Ez meg is történt az 52. körben, így Vettel ott volt a második pozícióban.

A futamot végül Hamilton nyerte, ami gyakorlatilag egy pillanatig sem volt kérdéses a részéről, független attól, hogy az első pár körben Vettel előtte volt. Ezzel egy nagyon nagy lépést tett afelé, hogy megnyerje a negyedik címét is. A második a Ferrari német pilótája lett.

Harmadikként a szenzációsan teljesítő Verstappen ért célba a Red Bullal és mindezt a mezőny végéről rajtolván. A holland megint bizonyította, hogy óriási tehetség, és majdnem a dobogót is megszerezte. Még egy kör kellett volna neki hozzá. Räikkönent az utolsó méterek előtt előzte meg. Lehetséges, hogy elveszik a dobogót a hollandtól a véleményes pályaelhagyása miatt.

Bottas csak az ötödik helyet tudhatta magáénak, amiért joggal lehet csalódott, ellenben Oconnal a hatodik helyen, mögötte Sainzzal. A spanyol szintén nagy dicséretet érdemel az első renault-os versenyén. Pontszerző volt még Pérez a másik Force Indiával, Massa a Williamssel és a visszatérő Kvyat a Toro Rossóval. Élete első F1-es versenyén Hartley célba ért, de csodát ő sem tudott tenni.

BRÉKING: AZ FIA ÚGY DÖNTÖTT, 5 MÁSODPERCES IDŐBÜNTETÉST AD VERSTAPPENNEK A LEVÁGÁS MIATT, ÍGY RAIKKÖNEN A HARMADIK.

Előző cikk Mint mindig: Alonso ismét motorhiba miatt mérgelődik
Következő cikk Hamilton szerint a legjobb csapat nyert Amerikában, vagyis a Mercedes