A gyakorlás hiánya sem zavarta meg a Mercedest: Bottas a pole-ban Hamilton előtt!

A Mercedes finn versenyzője, Valtteri Bottas kezdheti az élről a vasárnapi Emilia Romagna Nagydíjat. Az időmérő edzés előtt a versenyzőknek mindössze egy edzés állt rendelkezésre az ideális beállítások megtalálásához. Bottas mögül csapattársa, Lewi Hamilton indulhat, míg a 3. helyet Max Verstappen szerezte meg.

Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11

Fotót készítette: Andy Hone / Motorsport Images

A Forma-1 mezőnye legutóbb 2006-ban versenyzett Imolában, a san marinói aszfaltcsíkon. A megszokottól eltérően a mezőnynek ezúttal csak egy szabadedzése volt arra, hogy megfelelően felkészüljön az időmérőre.

A kvalifikáció ideális körülmények között vette kezdetét. A Q1 első mért körét Kevin Magnussen teljesítette, majd gyorsan záporoztak az idők. A versenyzők kivétel nélkül a leglágyabb keverékeken próbálkoztak.

A szűk és rövid pályán egyszerre sok versenyző tartózkodott, ami feltartásokat eredményezhetett: Valtteri Bottasnak új kört kellett teljesítenie, mely után Hamilton-Bottas sorrend alakult ki elől, a finn idejét viszont ezután elvették a 9-es kanyar kiszélesítése miatt.

Az edzés elején feltűnő volt a két AlphaTauri jó tempója, akik folyamatosan elől tűntek fel. Az utolsó percek előtt sem Albon, sem Valtteri Bottas nem jelentkezett érvényes köridővel. Lewis Hamilton előnye fél másodperc volt Verstappen és Gasly előtt.

A Q1 végén igazi tűzijátékot láthattunk, a versenyzők közül sokan két gyors kört is teljesítettek. Bottas és Albon végül gond nélkül jutott tovább, míg a továbbjutó időt autózó Kimi Räikkönen köridejét elvették, így a finn kiesett.

A Q1 végén kiesők: 16. Grosjean 17. Magnussen 18. Räikkönen 19. Latifi 20. Giovinazzi.

A Q2 elején jó néhányan a közepes keverékekkel próbálkoztak: a Mercedesek, a Ferrarik és a Red Bullok. Az AlphaTaurik ismét jó tempót autóztak, míg Verstappen a motorerő hiányára panaszkodott. A holland a bokszba hajtott, hogy csapata kivizsgálta az erőforrást érintő problémát.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB16

Fotó készítője: Steven Tee / Motorsport Images

Az első körök után a két Mercedes a közepes keverékeken is magabiztosan vezetett a lágy gumikkal teljesítőkkel szemben. A közepes gumikon próbálkozók közül a Ferrarik a mezőny végén voltak, míg Albon megpördülése miatt nem tudott újabb kört teljesíteni.

A Q2 utolsó perceinek elején a két AlphaTauri és Leclerc sokat javított, Vettel azonban továbbra is a legjobb tízen kívül maradt. Max Verstappen eközben közepes gumikon újra a pályára hajtott.

A holland csapattársával együtt bebiztosította a továbbjutást, Vettel viszont nem tudott előrébb lépni, utolsó körét ráadásul el is vették. Az idei év során először a Racing Point autói nem tudtak olyan tempót autózni, ami elég lett volna a Q3-hoz. A kieső versenyzők sorrendje: 11. Perez 12. Ocon 13. Russell 14. Vettel 15. Stroll.

A Q3 elején mindenki a lágy gumikkal kezdte meg gyors körét. Az első körök után Lewis Hamilton 1:13.781-es idővel állt az élen, ezredekkel megelőzve az első két szektorban még gyorsabb Valtteri Bottast. A Mercedeseket 0,7 másodpercre követte Verstappen, majd Gasly. Utánuk Leclerc, Norris és Kvjat ezredekre követte egymást.

A második próbálkozások során Valtteri Bottas a legjobbkor legyőzte csapattársát, és megszerezte a pole pozíciót. Max Verstappen és Pierre Gasly ugyan javított, de nem tudták megszorongatni a Mercedest.

A további sorrend: 5. Ricciardo 6. Albon 7. Leclerc 8. Kvjat 9. Norris 10. Sainz