A Forma-1 is alakítja Monaco történelmét

A Monacói Nagydíj kapta az idei Gregor Grant díjat, amellyel a monacói verseny kilencvenéves évfordulóját ünnepli, először ugyanis 1929-ben rendeztek versenyt a hercegség pályáján.

HSH Prince Albert II of Monaco of Monaco and Jackie Stewart during the Autosport Awards

Fotót készítette: Sam Bloxham / Motorsport Images

A miniállam mindeddig 66 nagydíjat rendezett, 1955 óta megszakítás nélkül minden évben felbőgtek a motorok a legendás aszfaltcsíkon.

A Monacói Nagydíj emellett része az autósport Grand Slamének, az úgynevezett Triple Crownnak, mely a három legpatinásabb versenyt foglalja magába, a hercegség viadala mellett az Indy 500 és a Le Mans-i 24 órás szerepel ebben a kategóriában.

A monacói rekordot Ayrton Senna tartja hat győzelemmel, őt Graham Hill követi öt sikerrel. A díjat Sir Jackie Stewart, a verseny háromszoros győztese adta át Albert Monacói hercegnek.

Stewart a londoni eseményen így fogalmazott: „Monacóban mindenki nyerni akar. Ha nem nyerted meg ezt a versenyt, akkor ez egy hiányzó taktus az önéletrajzodban. Ez a legdicsőségesebb,
legizgalmasabb verseny.“

Albert herceg a díj átvételekor így fejezte ki a háláját: "Hatalmas megtiszteltetés. Tisztában voltam vele, hogy Jackie így gondol Monacóra, azonban jó azt hallani, hogy Monaco mennyit jelent az egész motorsportnak. Örülök, hogy ez a verseny ennyit hozzátesz Monaco történelméhez."

A díjátadón David Coulthard is felszólalt. A brit versenyző szintén méltatta a helyszínt:

"23 évig éltem itt, 18-szor versenyeztem a pályán, és őszintén mondhatom, hogy az az adrenalin, ami miatt mindannyian függői vagyunk a motorsportnak, talán itt jön elő a legmarkánsabban. Semmi sem hasonlítható ahhoz, mikor hatalmas sebességgel érkezünk meg a Casino-kanyarhoz."

Az idei évben Lewis Hamilton nyert Monacóban, csupán egy héttel azután, hogy a csapat legendás alakja, Niki Lauda életét vesztette.

Hollandiában nagy erőkkel zajlanak a munkálatok, hogy 2020-ra minden a helyére kerüljön. A pálya jelen állapotában használhatatlan, de ha az elkészül, az egyik legélvezetesebb kanyart tartalmazhatja.

Előző cikk A Haashoz igazolhat a McLaren aerodinamikai főnöke
Következő cikk 2019 F1-es legjava: akció, dráma, kommentár, öröm, hidegrázás - videó