A Ferrari versenytempóban 5 másodperccel a Mercedes előtt járna?!

A barcelonai téli tesztek utolsó előtti napján rajzolódott ki először a Ferrari és a Mercedes párharca. Valtteri Bottas és Charles Leclerc nagyjából egyszerre futották a versenyszimulációjukat, és a végén a Ferrari nyert: 5 másodperces előnnyel.

Charles Leclerc, Ferrari SF90

Glenn Dunbar / Motorsport Images

Valtteri Bottas az utolsó előtti tesztnap délutánján, 2 körül kezdett bele a versenyszimulációba, hiszen a Mercedes számára ez a nap legideálisabb tartománya - elsősorban a pálya hőmérséklete, vagyis a gumik szempontjából.

A Ferrari 50 perccel később küldte ki Charles Leclercet a pályára. A körülmények alapján tehát a két hosszabb etap tökéletesen összehasonlítható. Az erősorrend szempontjából már nem teljesen, hiszen a Mercedes a lehető legjobban ragaszkodott a realitáshoz. Bottas elsőre a lágyabb C3-mal volt kint, majd a második két etapon a keményebb C2-vel ment.

Leclerc ellenben végig a C2-es keveréken futott, mely az első etap alatt nyilvánvalóan előnyös választás, hiszen magasabb üzemanyagszinttel a lágyabb keverékek gyorsabban kopnak. Bottas tehát előrelátóbb volt, és az első gyors körén 1:22.8-as időt futott. Leclerc a keményebb keveréken 1:22.7-es időt ment. A C2-es keveréket egy hosszabb etap elején nem szabad ennyire meghajtani.

Két ismeretlen tényezővel így is számolnunk kell. "Nem tudhatjuk, a Ferrari mennyi üzemanyaggal vágott neki a versenytávnak. 100, sőt akár 120 kg is lehetett. A nagyobb üzemanyagtankoknak hála nagyobb a játéktér, így pedig nagyobb a hibaforrás is." - figyelmeztetett a Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff.

A kiválasztott motorprogram is félrevezető lehet, erről azonban a csapatok sokkal többet tudnak, mint az elemzést összeállító német Auto, Motor und Sport. A szimulációkat a végsebesség, a gyorsulás, a hátsó szárnybeállítás és a vélhető motormódok alapján számítják ki.

Wolff elárulta: "Leclerc a délelőtti 1:16,2-es körén kevesebb motorerővel ment, mint egy körrel korábban, amikor lassabb volt." Ez arra enged következtetni, hogy a Ferrari legjobb ideje megtankolt autóval született.