40 éve nyerte meg első és egyetlen F1-es versenyét Vittorio Brambilla, a "kiesések királya"

1975-ben éppen ezen a napon rendezték az Osztrák Nagydíjat, ahol a „monzai gorilla” az egyetlen dobogós helyezését szerezte a Forma–1-ben, ami rögtön egy győzelem volt.

szerző: Móré Dániel

Az időmérőn Lauda szerezte meg a pole-t, így a szurkolók joggal gondolhatták, hogy másnap kedvencük már hazai földön be tudja biztosítani a világbajnoki címét. Ez nagy bánatukra nem így lett, ugyanis a futam rajtja előtt rögtön elkezdett ömleni az eső. Lauda 15 körön keresztül vezetett is, de ekkor a Ferrari lelassult, és elment mellette az akkor a Hesketh-tel versenyző James Hunt, és a 8. rajtkockából induló Brambilla is a March Betával, aki kifejezetten jól vezetett az esőben. Ezt a tényt az is bizonyította, hogy Lunger lekörözésénél Hunt mellett is elment a 37 éves olasz.

A versenyt nem sokkal később kockás zászlóval leintették a tarthatatlan időjárási viszonyokra való tekintettel, de a befutó roppant komikusra sikeredett. Brambilla, aki korábban arról volt híres, hogy rommá törte az autóit, amint meglátta a kockás zászlót, örömében felemelte mindkét kezét, és úgy száguldott, azaz csúszott át a célvonalon, hogy közben a March keresztbe állt és másodpercekkel később a szalagkorlátba csapódott. Ez teljesen hozzá méltó befejezése volt élete legjobb futamának. A második Hunt, a harmadik Pryce lett. A futamon csak fél pontokat osztottak, mivel a versenyzők nem teljesítették a táv 75%-át.

A rend kedvéért azért ejtsünk pár szót Brambilla nem mindennapi karrierjéről is. A kezdetek kezdetén motorkerékpárral, majd gokarttal versenyzett, később bátyjával a Forma–3-ban, majd a Forma–2-ben versenyeztek. A Forma–1-be viszonylag idősen, 36 évesen csatlakozott, azaz 1974-ben, Max Mosley March nevű csapatához. Az első szezonjában 1 pontot szerzett. Ezután 1975-ben több pontszerzéssel, és az Osztrák Nagydíjon aratott győzelmével 6,5 pontot szerzett az év végére, így a 11. lett a bajnokságban.

’76-ra is maradt a Marchnál, bár sokkal többször esett ki, mint fejezett be futamot, de 1 pontot így is összekapart. 1977-ben csapatot váltott, John Surtees csapatához igazolt, de legjobb eredménye így is csak egy 4. hely volt. A ’78-as év sem telt eredményekben gazdagon. Az Olasz Nagydíjon Vittorio súlyos fejsérülést szenvedett, amikor Ronnie Peterson balesetébe ő is belekeveredett, és egy lerepülő kerék fejen találta. A balesetben a svéd Peterson tragikus módon életét vesztette. A monzai gorilla a jövő évre felépült, csak az utolsó 3 futamon tudott indulni az Autodelta színeiben. 1980-ban még két futamon rajthoz állt az Alfa Romeonál, de célba érni nem tudott.

Összesen 74 nagydíjon indult, 43 éves koráig versenyzett 7 szezonon át, 1 győzelem, 1 pole-pozíció, 1 leggyorsabb kör, 1 dobogó, és 15,5 pont fűződik a nevéhez. A kiesései aránya meglehetősen magas volt: a Forma–1-es futamai 54%-át nem fejezte be. Érdekesség, hogy a ’90-es évek elején rendszeresen ő vezette a Safety Cart az Olasz Nagydíjakon.

A monzai gorilla 2001-ben 63 évesen hunyt el szívinfarktus következményében.