39 éve volt először dobogós Prost az F1-ben: már 1981-ben bajnok lehetett volna

Közel 40 esztendővel ezelőtt ezen a napon Alain Prost pályafutása következő nagy sikerét ünnepelhette, miután először állhatott fel a dobogóra a legnagyobb kategóriában, a Forma-1-ben.

Podium:
Race winner Nelson Piquet,  Brabham,
second place  Carlos Reutemann,   Williams,
third place Alain Prost, Renault

Podium: Race winner Nelson Piquet, Brabham, second place Carlos Reutemann, Williams, third place Alain Prost, Renault

Sutton Images

Alain Prost megkérdőjelezhetetlenül a Forma-1 történetének egyik legjobb versenyzője, aki a hosszú pályafutása során négy világbajnoki címet szerzett. Ezen időszak alatt a McLarennek, a Renault-nak, a Ferrarinak és a Williamsnek versenyzett.

Prost már az aktív pályafutása során legendává vált, akárcsak a nagy riválisa, Ayrton Senna. A most 65 esztendős világbajnok, aki a Renault-nál tölt be fontos vezető szerepet, 199 nagydíjnál állt ott a rajtnál, amikből 51-et nyert meg.

Alain az időmérő edzéseken is gyors volt, és a 33 rajtelsőségével még mindig az egyik legeredményesebb. A versenyeken futott 41 leggyorsabb kör ugyancsak beszédes, és ki tudja, mi lett volna, ha 1993-ban nem dönt úgy, hogy visszavonul, amit a csúcson tett meg.

Mario Andretti, Alfa Romeo 179C, leads Alain Prost, Renault RE30

Fotó készítője: Sutton Images

1981-ben, a második F1-es szezonjában azonban még csak az út elején járt. A McLarennél 1 évet töltött el, és nem a legjobban alakultak a dolgai a britekkel, és noha az első Renault-val eltöltött idényében sokszor kiesett, azokon a futamokon, ahol célba ért, kivétel nélkül dobogós lett.

Napra pontosan 39 éve ezen a napon megtört a jég, és Prost begyűjtötte élete első F1-es dobogóját, amire talán még mindig jól emlékezhet, ennyi év távlatából is. Közel négy évtized telt el azóta, ami nagyon hosszú idő.

Prost a szezon első két nagydíján kiesett, így nulla ponttal a neve mellett utazhatott el Argentínába, Buenos Aires-be, a Forma-1 345. nagydíjára. Az időmérő edzésen három igen nagy név végzett a legjobb helyeken.

Alain Prost, Renault RE30

Fotó készítője: Motorsport Images

Piquet szerezte meg a pole-t a Brabham volánja mögött 0.3 másodperccel Prost előtt, akit Jones követett a Williamsszel, de a hátránya már majdnem 1 másodperc volt. A TOP-10-ben találhattuk még Reutemannt, Arnoux-t, Rebaque-t, Villeneuve-öt, Rosberget, Patresét, és Angelist.

Vasárnap is Piquet diktálta a tempót, és több mint 26 másodperccel ért célba Reutemann előtt. A dobogó legalsó fokára Prost állhatott fel, akit Jones, Arnoux és Angelis követett a pontszerzők között. Akkoriban még csak az első 6 kapott pontokat 9-6-4-3-2-1 elosztásban.

Nelson a 4. győzelmét aratta, míg a veterán Reutemann a 40. alkalommal volt dobogós. A csapatok közül a Tyrrell jubilált a 150. futamával, addig a Brabham 24x lett győztes. A bajnokság egy nagyon szoros csatát hozott, aminek a végén Piquet 1 ponttal lett bajnok Reutemann előtt, de Jones, Laffite és Prost sem volt messze. Ha Prost csak fele annyiszor esik ki, mint a valóságban, akkor már 1981-ben bajnok lehetett volna.

Nicholas Latifi, a Williams F1 Team újonca is rajthoz állt a Veloce és a Motorsport Games közös eseményén. A Tiametmarduk néven ismert YouTuber az utolsó pillanatokban került nehéz helyzetbe a kanadai ellen.

Előző cikk Ma 5 éve kissé felment a pumpa Rosbergben Hamilton miatt, aki csak mosolygott