Nosztalgia

3 éve történt: Vettel elveszti a fejét Bakuban, nekimegy Hamiltonnak (videóval)

Napra pontosan három évvel ezelőtt rendezték meg a 2017-as Azeri Nagydíjat, amely egy rendkívül emlékezetes futam volt, de talán a leginkább Lewis Hamilton és Sebastian Vettel incidense, illetve Lance Stroll dobogója emelte a felejthetetlen versenyek közé.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08, Sebastian Vettel, Ferrari SF70H

Charles Coates / Motorsport Images

A 2017-es Azeri Nagydíj az idény nyolcadik versenye volt. A futam előtt Sebastian Vettel vezette a pontversenyt, az előnye 12 pont volt Lewis Hamilton előtt, a többi pilóta hátránya pedig meglehetősen nagy volt mögöttük.

Az időmérőn Hamilton szerezte meg a pole-t Bottas, Raikkönen és Vettel előtt – valószínűleg szombaton még kevesen gondolták, hogy a versenyen közülük végül csak egy valaki fog a dobogóra állni.

A futam viszont számtalan fordulatot hozott: a rajtnál Hamilton állt az élre, míg Bottas és Raikkönen ütközött, így hátraestek. A 12. körben aztán Verstappen motorhiba miatt kiesett, bejött a safety car. A 19. körben aztán következett a futam egyik, ha nem legemlékezetesebb jelenete: az első két helyen álló Hamilton és Vettel „akadt össze”.

Egy kanyarnál Vettel kicsit hozzáért Hamilton autójához, és azt kiáltotta, hogy „féktesztelt engem!”. Ezután riválisa mellé ment, és oldalról nekiment a brit versenyzőnek. Az esetet a stewardok hosszasan vizsgálták, majd megállapították, hogy Hamilton nem volt vétkes, Vettel viszont igen, így a négyszeres világbajnok 10 másodperces stop/go büntetést kapott – a vizsgálat eredménye azonban csak a 32. körben érkezett meg.

Mivel a biztonsági autós újraindítást követően nagyon sok törmelék került a pályára, piros zászlóval megszakították a futamot, ami egy rövidebb szünet után folytatódhatott. A folytatás után Ricciardo a védjegyévé vált bevetődős előzéssel feljött a harmadik helyre.

Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing, Pierre Wache, Red Bull Racing Chief Engineer Performa

Fotó készítője: Sutton Images

A 32. körben aztán Hamiltonnak be kellett jönnie a bokszba, mert a nyakvédője nem volt rendesen a helyén. Miután kiállt a bokszba a brit, Vettel pedig teljesítette a büntetését, kettejük közül a német volt előrébb. Eközben Bottas folyamatosan nyerte a pozíciókat, és már a harmadik helyen állt a 40. körben.

A versenyt végül Ricciardo nyerte, Bottas pedig közvetlenül a célvonal előtt előzte meg Strollt, így a finn lett a második, a kanadai pedig karrierje során először állhatott fel a dobogóra. Vettel a negyedik, Hamilton az ötödik pozícióban ért célba a kaotikus versenyen, így Vettel előnye a pontversenyben a futam után 14 pontra nőtt.

Vettel és Hamilton incidensét az alábbi videón lehet megtekinteni.

Először láthattuk egy F1-es autó beindítását a Forma-1 új protokollja szerint: kötelezőek a szájmaszkok és amennyire lehetséges, a csapattagoknak tartaniuk kell egymástól a távolságot. A Mercedes pedig hónapok óta először indított be egy F1-es autót.

Előző cikk Így gyakorolja a Haas az F1-es kerékcseréket a parkolóban, szabad ég alatt (videó)
Következő cikk Alfa Romeo: Biztosan jó pilótapárosunk lesz 2021-ben is!