Verstappen fantasztikus versenyen győzött Leclerc előtt Ausztriában!

Az Osztrák Nagydíjon a Red Bull versenyzője, Max Verstappen tudott győzni, míg a dobogóra rajta kívül Charles Leclerc és Valtteri Bottas állhatott fel. Lewis Hamilton új első szárnyat is kapott a versenyen, végül az 5. lett, mivel a verseny végén Vettel megelőzte őt.

Race winner Max Verstappen, Red Bull Racing and Toyoharu Tanabe, F1 Technical Director, Honda celebrate on the podium with champagne

Fotót készítette: Andrew Hone / Motorsport Images

Az eseménydús szabadedzések után egy nagyon látványos, izgalmas és fordulatos szombati nap várt a rajongókra, miután Leclerc igen magabiztosan szerezte meg a pole-t a Ferrarival, míg a négyszeres világbajnok német csapattársa, Vettel egy technikai hiba miatt egy kört sem tudott menni a Q3-ban, így csak a kilencedik rajthely volt az övé. Eredetileg a 10. helyről kellett volna indulnia, de Magnussen rajtbüntetésével előrébb kerülhetett.

A Ferrari a top-csapatokhoz képest egy igen más tervet választott, mivel a Q3-ba nem a közepes, hanem a lágy gumikon jutottak be, amit a Mercedes előzetesen egy igen kockázatos taktikának nevezett. Az olaszok azonban kitartottak amellett, hogy mindez ki fog fizetődni. A nagy fordulatot pedig Hamilton 3 helyes rajtbüntetése jelentette, ami a szabályok miatt végül a rajtrácson kettőre módosult, így a negyedik pozícióból várhatta a folytatást, közvetlen a finn csapattársa, Bottas, valamint a Red Bullt vezető Verstappen mögött.

Kiváló helyzetben volt még a McLaren újonca, Norris, aki a top-istállókat követhette, így minden esélye megvolt arra, hogy fontos pontokat szerezzen a Renault elleni csatában a konstruktőri 4. helyért, különösen azok után, hogy Hülkenberg és Ricciardo is csak hátrébbről indultak, ami lényegesen megnehezítette számukra a dolgokat.

START

A rajt elég izgalmasra sikerült: Verstappen borzalmasan kapta el a rajtot, míg Lando Norris kiválóan rajtolt, a fiatal brit még Hamilton elé is tudott kerülni. Vettel is szépet rajtolt, és az első kör végére Leclerc, Bottas, Hamilton, Raikkönen, Norris, Vettel, Verstappen, Gasly, Giovinazzi, Magnussen volt a sorrend.

A negyedik körben Vettel megelőzte Norrist, aki majdnem visszaelőzte, nem hagyta magát, de a német meg tudta tartani az ötödik pozíciót. A 7. körben Vettel Raikkönent is megelőzte, majd Verstappen verekedte át magát Norrison, így sorrend Leclerc, Bottas, Hamilton, Vettel, Raikkönen, Verstappen volt.

Verstappen gyorsan megérkezett Raikkönen mögé, majd a 9. körben a hosszú egyenes végén, a DRS segítségével meg is tudta előzni a mezőny korelnökét, ezzel pedig a holland az 5. helyre jött fel. Leclerc előnye eközben 10 kör elteltével 3 másodperc volt Bottas előtt, Hamilton 6, Vettel 10,5 másodperces lemaradással követte a monacóit.

A 13. körben láthattuk a kiírást, miszerint Magnussen bokszutca-áthajtásos büntetést kapott, amiért nem a pozíciójából rajtolt el – pár centimétert „tévedett” a dán pilóta. Eközben Norris bátor bevetődéssel került Raikkönen elé, így a fiatal tehetség a hatodik helyen haladt.

A 17. körben Verstappen futotta meg a leggyorsabb kört, azonban még így is több mint 4 másodperces lemaradása volt Vettelhez képest, az élmezőnyben senki sem volt 2 másodpercen belül az előtte lévőhöz, így nyugodt körök voltak ezek. Leclerc gyorsan futott egy Verstappenénél is gyorsabb kört, így már 4,3 másodperccel vezetett. Ezután Vettel futott egy lila kört, a német egyre közelebb került Hamiltonhoz, aki pedig Bottasra zárkózott.

Az élmezőnyből először Bottas és Vettel állt ki. Vettel kiállása több mint 6 másodpercesre sikerült, ez pedig nagyon rosszul jött a Ferrari pilótájának szempontjából. A Ferrari hivatalos tájékoztatása szerint rádiós probléma okozta Vettel rossz kiállását. Egy körrel később Leclerc is bejött, miközben Hamilton megfutotta a leggyorsabb kört.

Vettel gyorsan meg tudta előzni Gaslyt, Raikkönen pedig bejött a bokszba előle. Hamilton jelentette, hogy még mindig jók a gumijai. Pár körrel később viszont megsérülhetett a szárnya, vagy más állt a dolog mögött, mindenesetre jelentősen romlottak a körei.

Hamilton az új gumik mellé új első szárnyat is kapott, így pedig az ötödik helyre, Vettel mögé jött vissza. Nem sokkal később bejött Verstappen is, aki a 4. helyre, Vettel mögé, de Hamilton elé jött vissza.

A 45. körben Verstappen már meglehetősen közel volt Vettelhez, és már csak 1,5 másodperc választotta el a két pilótát, ráadásul a holland gumijai frissebbek voltak. Verstappen pár körrel később már DRS-sel támadhatta Vettelt, aki az 50. körig tudta visszaverni a holland támadásait, Verstappen pedig a szép előzéssel feljött a harmadik helyre a Red Bull hazai pályáján, Vettel pedig kijött a bokszba.

Verstappen Bottasra ért fel, miközben Vettel 6 másodperces távolságból követte Hamiltont a lágy gumin, a versenyből ekkor még 16 kör volt hátra. 15 körrel a futam vége előtt Verstappen Bottast is levadászta, így már a második helyen haladt, 5 másodpercre Leclerc-től.

Az 59. körben Verstappen futotta meg a leggyorsabb kört, a hátránya ekkor 4,5 másodperc volt Leclerc-hez képest, és Vettel is ekkora távolságból követte Hamiltont. Verstappen nem adta fel, újabb leggyorsabb kört futott a 61. körben, 4 másodperc maradt a két fiatal titán között. A 63. körben már csak 3 másodperc maradt kettejük között...

5 kör volt hátra, amikor Verstappen már 1 másodpercen belül követte Leclerc-t, míg Vettel 1,3-ra volt Hamiltontól. Egyedül Bottas harmadik helye tűnt biztosnak. Eszméletlenül kemény csatát vívott a két tehetség Verstappen 3 körrel a futam vége előtt előzte meg Leclerc-t, a két pilóta össze is ért egymással. Vettel pedig megelőzte Hamiltont, így feljött a negyedik helyre.

Verstappen előzését közben vizsgálják, így még nem biztos, hogy megtarthatja az első helyét.