Vettel büntetésével Hamilton győzött Kanadában!

Bár Sebastian Vettel futott be az első helyen, az 5 másodperces büntetése miatt Lewis Hamiltonhoz vándorolt a győzelem, míg a dobogó harmadik fokára Charles Leclerc állhatott fel.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W10

Fotót készítette: Zak Mauger / Motorsport Images

A szombati időmérő edzés a Ferrari sikerét hozta, ami valahol meglepetés, valahol pedig nem. Meglepetés, mivel a Mercedes eddig szinte mindig dominált és egy teljesen új, friss motorral állt elő Kanadára. És nem meglepetés, hiszen a Ferrarinak eddig is messze a legjobb volt a végsebessége, és tudjuk, hogy Montrealban milyen hosszúak az egyenesek. Sebastian Vettel egy parádés kört rakott össze, és az onboard videós összehasonlításból hamar kiderült, hogy az SF90 rendkívül sokat hozott a W10-en, ami pedig a kanyarokban volt erős.

Charles Leclerc ezt nem tudta kihasználni, és Lewis Hamilton mögött csak a harmadik helyen fejezte be a kvalifikációt, míg Daniel Ricciardo például a negyedik kockáról várhatta a futamot a Renault-val, szemben Max Verstappennel, aki Kevin Magnussen balesete miatt már a Q2-ben kiesett. Ezek után minden okunk megvolt arra, hogy egy rendkívül látványos és izgalmas futamot várjunk.

2 órával a rajt előtt erősítette meg a Mercedes, hogy szombat délután hidraulikai problémát észlelt Hamilton autójában, ami miatt vasárnap reggel teljesen szét kellett szedniük a W10-et, ami végül elkészült a futamra, és büntetés nélkül.

A rajtnál Vettel maradt az élen, majd Hamilton, Leclerc, Ricciardo, Gasly, Hülkenberg és Bottas következett, majd Norris, Verstappen, Kvjat volt a top-10 további sorrendje. Alexander Albon autója megsérült, amikor összeért Giovinazzival, így már az első körben be kellett jönnie kicserélni az első szárnyát.

Vettelnek sikerült kisebb előnyre szert tennie, Hamilton és Leclerc is biztonságos távolságból követte egymást, Ricciardóhoz viszont közel volt Gasly. Verstappen a verseny elején sokat küzdött Norrisszal, de a két fiatal küzdelmében végül a Red Bull versenyzője kerekedett felül.

Az élmezőnyből Gasly jött ki először új gumikért, a francia 8 körig bírta a lágy abroncsokon. A 9. körben Norris találta el a „bajnokok falát” – legalábbis elsőre ezt gondolhattuk, viszont egy fékhiba miatt megolvadt a hátsó felfüggesztése, ezért állt ki a versenyből.

A 18. körben Leclerc futotta meg a leggyorsabb kört, aki ekkor bő 4 másodperces távolságból követte Lewis Hamiltont. A monacói a 22. körben tovább javított a leggyorsabb körön, és már csak 3 másodpercre volt a 2. helytől – 4 kör alatt 1 másodpercet hozott Hamiltonon.

Vettel a 26. körben jött ki a bokszba, és kemény keveréket kapott a német. Hamilton a 28. körben jött, Hamilton az éppen a leggyorsabb kört megfutó Vettel mögé jött vissza, 4,5 másodperccel követte a Ferrarit. Eközben a középmezőnyben Giovinazzi gondoskodott az akcióról, aki az első szektorban forgott meg.

Leclerc a 33. körig maradt a közepes keveréken, majd közvetlenül Verstappen mögé jött vissza, aki a kemény keveréken rajtolt, és nem volt még kint a bokszban. Leclerc gyorsan átugrotta Verstappent, miközben Hamilton a leggyorsabb kört futotta meg, és már csak 3 másodperc választotta el Vetteltől.

A verseny felénél a top-10 állása Vettel, Hamilton, Leclerc, Verstappen, Ricciardo, Bottas, Hülkenberg, Stroll, Gasly, Sainz volt. Hamilton 2 másodpercen belülre lopta magát, Bottas pedig Ricciardót támadta. Az ausztrál a 39. körig tudta visszaverni a támadásokat, majd a finn feljött az 5. helyre.

Hamilton a 40. körre már 1 másodpercen belül volt Vettelhez képest, így DRS-sel támadhatta Vettelt. Vettel egy leggyorsabb körrel reagált Hamilton támadásaira. Nem sokkal később Bottas futotta meg a leggyorsabb kört, az első kettő között pedig továbbra is 1 másodperc körül alakult a különbség. Pár körrel később kifejezetten izgalmas momentumok következtek: Vettel vágta le az egyik kanyart, majd Hamilton szerint veszélyesen jött vissza a pályára. Az eset a stewardok el is kezdték vizsgálni.

Eközben Verstappen kint járt a bokszban, majd pár kör alatt mindkét Renault-t megelőzte, és az 5. helyen haladt, 14 másodpercre Bottastól. Vettel pedig az 53. körben megfutotta a leggyorsabb kört, de Hamilton továbbra is közel volt hozzá. Megérkezett az ítélet a Vettel-Hamilton incidensben, a német 5 másodperces büntetést kapott.

Az utolsó körökben már nem változott az élmezőny sorrendje, így a futam végeredménye: Hamilton, Vettel, Leclerc,Bottas, Verstappen, Ricciardo, Hülkenberg, Gasly, Stroll és Kvjat. A leggyorsabb körért járó pontot Bottas gyűjtötte be.