Bottas nyert Japánban Vettel előtt, konstruktőri bajnok a Mercedes!

Valtteri Bottas győzött a Japán Nagydíjon Sebastian Vettel és Lewis Hamilton előtt, míg Charles Leclerc a hatodik lett, Max Verstappen pedig kiesett.

Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1, 2nd position, arrives on the podium

Simon Galloway / Motorsport Images

A pénteki naphoz képest a vasárnap egy igazi fordulatot hozott, és nem a szombati nap törlése miatt. A Ferrari a szabadedzéseken sokkal gyengébbnek tűnt, mint a Mercedes, mely egy új csomagot vetett be Szuzukában, ami igen jól működött. Ugyanakkor a vasárnapra áttett időmérőn ez sem volt elegendő a Ferrarik ellen, és igaznak bizonyultak azok a hírek, hogy az SF90 pénteken letekert motorral ment. Sebastian Vettel Kanada óta nem volt pole-ban, de most egy olyan kört rakott össze, amire Charles Leclerc sem tudott válaszolni, aki a hibái miatt akár a 4. helyen is végezhetett volna, hiszen Bottas és Hamilton szinte ugyanazt a kört autózta meg a Mercedesszel. Mindez azt is jelentette, hogy a Ferrari a Belga Nagydíj óta verhetetlen a kvalifikációkon.

Közvetlen a rajt előtt három csapatnál is nagyon kellett sietni. A legnagyobb kihívással a Williams találta szembe magát Kubica komolyabb autótörése miatt, akinél kasznit is cseréltek a váltó mellett, így a bokszból kellett indulnia. Magnussennél hamarabb végeztek, de a dán gépe is kapott egy új sebességváltót. A harmadik csapat a Williams és a Haas mellett a Renault volt, ahol Hülkenberg hidraulikai gondjai adták fel a leckét.

RAJT

A rajtot Valtteri Bottas kapta el kiválóan, aki az első helyre ugrott a harmadikról. Charles Leclerc és Max Verstappen összeért, aminek következtében Verstappen kicsúszott, Leclerc pedig megtörte az első szárnyát. Meglepő módon a monacói nem jött be rögtön a bokszba.

3 kör után a top-10 sorrendje Bottas, Vettel, Leclerc, Hamilton, Sainz, Norris, Albon, Gasly, Stroll, Hülkenberg volt.

Leclerc végül a negyedik körben jött ki új első szárnyért, és az utolsó helyre jött vissza a 21 éves versenyző, ezzel pedig Perez jött fel pontszerző helyre.

Nem sokkal később Albon és Norris ütközött, a brit pedig be is jött új gumikért. A Verstappen-Leclerc incidenst pedig először nem vizsgálták a stewardok, majd a 7. körben mégis úgy döntöttek, hogy érdemes lenne.

A 9. körben újra "találkozott" Leclerc és Verstappen, ezúttal viszont nem volt kérdés, hogy mi lesz a csata kimenetele: a monacói sokkal gyorsabb volt az egyenesben, és sikerült is előznie.

Verstappen a 15. körben feladta a versenyt, így a holland pilóta lett a futam első kiesője. Eközben Lewis Hamilton közel került Sebastian Vettelhez.

Vettel a 17. körben jött ki a bokszba, és újra piros oldalfalú gumit kapott, és a negyedik helyről nyomhatta, hogy virtuálisan maga mögött tartsa Hamiltont. 1 körrel később Bottas is kijött, aki közepes gumikat kapott.

Hamilton a 21. körben jött ki a közepes gumiért, és a brit Vettel mögé jött vissza, a harmadik helyre. A negyedik helyen Sainz haladt, aki ekkor még nem járt kint a bokszban.

Leclerc a 26. körben jött ki másodszor, és a 12. helyre jött vissza. Ekkor jött ki Norris is, aki a kiállás előtti körökben több pozíciót is vesztett. A középmezőny rendkívül aktív volt, Kvjat és Hülkenberg is kemény csatát vívott.

A futam felénél a top-10 sorrendje Bottas, Vettel, Hamilton, Albon, Ricciardo, Sainz, Gasly, Stroll, Hülkenberg, Perez volt.

Vettel második kiállására a 32. körig kellett várni, a 3. pozícióba jött vissza, és ezúttal közepes abroncsokat kapott. Eközben a csapattársa Kvjat, Hülkenberg, Stroll és Gasly megelőzése után a 6. helyen állt.

Bottas a 36. körben állt ki friss gumikért, a finn pedig Hamilton és Vettel közé jött vissza, a brittől 9 másodperc választotta el.

Hamilton a 42. körben jött ki a bokszba, és a lágy keveréket kapta meg az utolsó 11 körre. Hamilton 5,4 másodperccel jött vissza Vettel mögé, míg Bottas előnye Vettel előtt 10 másodperc volt.

A középmezőnyben Daniel Ricciardo színesítette az eseményeket a szép előzéseivel: az ausztrál a mezőny hátsó traktusából rajtolva már a nyolcadik helyen állt, majd Gaslyt is megelőzve feljött a hetedik helyre.

Eközben Hamilton felért Vettelre, és elkezdte támadni a németet. Leclerc bejött a bokszba, hogy felmarkolhassák a leggyorsabb körért járó pontot. A próbálkozásuk végül nem sikerült, ezzel pedig a Mercedes már Japánban megszerezte a konstruktőri bajnoki címet.

A Japán Nagydíjat tehát Bottas nyerte Vettel és Hamilton előtt, a pontszerzők további sorrendje pedig Albon, Sainz, Leclerc, Ricciardo, Gasly, Hülkenberg, Stroll.

Perez a futam végén esett ki, miután összeért Gaslyval, így a mexikói versenyző pont nélkül zárt.

Netherlands Max Verstappen 14

Előző cikk Videón Sebastian Vettel remek köre, amivel megszerezte a pole-t Japánban