Hamilton simán nyert Franciaországban, újabb Mercedes kettős győzelem!

Lewis Hamilton sorozatban a negyedik győzelmét aratta a Paul Ricardon, ezzel nagyon ellógott a pontversenyben. A második Valtteri Bottas, a harmadik Charles Leclerc lett, Sebastian Vettel számára pedig az ötödik pozíció jelentette a végállomást.

Pole Sitter Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 celebrates in Parc Ferme

Fotót készítette: Zak Mauger / Motorsport Images

A szabadedzésekhez hasonlóan az időmérőn is a Mercedes dominált. A Ferrari képtelen volt közelebb kerülni a címvédőhöz, akik könnyedén bérelték ki maguknak az első sort, bár ez látva a korábbi futamokat és Paul Ricard karakterisztikáját, senki számára nem okozhatott meglepetést, ahogy az sem, hogy Lewis Hamilton került a pole-ba. A szenzációs formát futó brit csapattársa, Valtteri Bottas a szélre panaszkodott, és szerinte ennek volt betudható a második helye.

Ezzel szemben a Ferrarinál Charles Leclerc és Sebastian Vettel között sokkal nagyobb volt a differencia. A monacói ezúttal le tudta győzni a csapattársát, aki  csak egy hetedik hellyel hangolt a folytatásra, amit Nico Rosberg katasztrofális napnak nevezett, és utólag kiderült, hogy még az olaj is szivárgott az SF90-ből.

A Red Bullnak sem volt sok oka az örömre, mert ezen a hétvégén rengeteget küszködtek a hátsó tapadással, amivel magukra húzták a két McLarent. Max Verstappen éppen hogy csak be tudott vetődni a wokingiak elé, akik egy teljesen új szélcsatornát terveznek építeni, mely 2021 körül készülhet el. Gasly ráadásul majdnem egyedüliként a mezőnyből lágyon ment be a Q2-be, és csak a kilencedik pocizó volt az övé.

A rajt baleset nélkül zajlott le, továbbra is Hamilton volt az élen, őt Bottas, Leclerc és Verstappen követte. A top-10-ben nem történt sok pozícióváltozás, csak Sainz került Norris elé, illetve a két lágy keveréken rajtoló pilóta, Gasly és Giovinazzi megelőzte Ricciardót, aki így a 10. helyre esett vissza. Vettel a hetedik helyen maradt.

Lando Norris az 5. körig tudta visszaverni Vettel támadását, a négyszeres világbajnok német a hatodik helyre jött fel. A középmezőnyben Giovinazzi pár méter alatt két pozíciót is veszített, Ricciardo és Raikkönen is megelőzte az olasz pilótát, miközben Hamilton dobálta a leggyorsabb köröket. Pár kör múlva Vettel Sainzot is megelőzte, ezzel már az 5. volt, ugyanakkor ekkorra már 8,5 másodperc volt közte és a negyedik Verstappen között.

A 10. körben jött az üzenet, miszerint Sergio Perez 5 másodperces büntetést kapott, mivel a rajtnál lefutott a pályáról, ezzel pedig a stewardok szerint előnyt szerzett a Racing Point mexikói versenyzője.

Az élmezőny versenyzői között nem történt túl sok dolog, a top-8-ban senki sem volt DRS-távolságon belül. Pierre Gasly meglepően sokáig maradt kint a lágy gumin, de így is vissza tudta verni Ricciardo támadását. Vettel eközben 6 másodpercen belülre csökkentette a hátrányát Verstappenhez képest.

Ricciardo megunta a Gaslyval való küzdelmet, és bejött a bokszba, hogy a francia versenyző elé vágjon. 1 körrel később Gasly is kijött, és többek között a kiváló kiállásának köszönhetően (2,1 másodperc) az ausztrál előtt maradt. De nem sokáig: a DRS-zónában Ricciardo elment Gasly mellett a 19. körben.

Verstappen a 21. körben jött ki a bokszba, a holland 3,5 másodperces előnnyel rendelkezett Vettel előtt, így jött ki a kemény keverékért. A 22. körben Leclerc is kijött, és simán Verstappen előtt maradt. A két Mercedes közül Bottas jött hamarabb – a finn a 24. körben jött ki, eközben Hamilton megfutotta a leggyorsabb kört, majd a 25. körben ő is bejött új gumikért. Hamilton előnye akkora volt, hogy Vettel elé jött vissza.

A 26. körig „nyúzta” a közepes keveréket Vettel, aki az 5. helyre jött vissza, 4,5 másodperccel Verstappen mögé. Hamilton ekkor már 12 másodperces előnnyel rendelkezett Bottas előtt, akit 3 másodperces hátránnyal követett Leclerc.

Raikkönen a 32. körig maradt kint a keményen, majd a 6. helyről jött be a bokszba, és a 12. helyre jött vissza. Hülkenberg, Stroll és Kvjat pedig még ekkor sem állt ki a bokszba, így a 6., 7., illetve 11. helyen álltak. A 35. körben Hülkenberg is kint járt a bokszban, a német Raikkönen és Gasly közé jött vissza. Végül a 40. körben Stroll is kijött, ő a 13. pozícióba tért vissza.

Ezzel a top-10 állása a következő volt: Hamilton, Bottas, Leclerc, Verstappen, Vettel, Sainz, Norris, Ricciardo, Raikkönen, Hülkenberg. A leggyorsabb kör ekkor Leclerc neve mellett volt, de Hamilton gyorsan futott egy "lila kört".

Norris a verseny vége felé problémákkal szembesült, de sikerült megtartania a hetedik helyét. Romain Grosjean lett az egyetlen kieső, aki a 47. körben adta fel a versenyt a Haasszal.

Rövid időn keresztül jött egy VSC-s fázis, mert Albon a pályára lökött egy bóját, de gyorsan visszaállt a rend és a zöld zászló. Az 52, körben Vettel bejött a bokszba a lágy gumiért a leggyorsabb kör megfutásának reményében, miközben Ricciardo Norrist, Leclerc pedig Bottast közelítette meg. Norris a 10. helyig viszacsúszott.

A leggyorsabb körért járó pontot Vettel szerezte meg, Hamilton pedig a verseny után már 36 pontos előnnyel rendelkezett.

Az utolsó körben történt eset miatt Ricciardót elkezdték vizsgálni, így az eredmény még változhat.

France Romain Grosjean

Előző cikk Wolff: A bennem lévő versenyző azt mondja, hogy bárcsak keményebb versenyzés lenne…