A Japán Nagydíj a statisztika nyelvén

Ahogy szinte minden futam, a Japán Nagydíj is számos érdekes statisztikai adattal szolgált az erre fogékonyaknak. Mi most ezeket össze is gyűjtöttük.

Jolyon Palmer, Renault Sport F1 Team RS17, Marcus Ericsson, Sauber C36, Fernando Alonso, McLaren MCL32, Stoffel Vandoorne, McLaren MCL32

Glenn Dunbar / Motorsport Images

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08, Max Verstappen, Red Bull Racing RB13
Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08
Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W08, Sergio Perez, Sahara Force India F1 VJM10
Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W08, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08
Felipe Massa, Williams FW40, Nico Hulkenberg, Renault Sport F1 Team RS17, Kimi Raikkonen, Ferrari SF70H
Nico Hulkenberg, Renault Sport F1 Team RS17, Kimi Raikkonen, Ferrari SF70H, Kevin Magnussen, Haas F1 Team VF-17, Lance Stroll, Williams FW40, Romain Grosjean, Haas F1 Team VF-17
Kevin Magnussen, Haas F1 Team VF-17, Romain Grosjean, Haas F1 Team VF-17, Lance Stroll, Williams FW40, Pierre Gasly, Scuderia Toro Rosso STR12

Hamilton megint nyert, Vettel megint megfeneklett - ezek voltak a Japán Nagydíj legfontosabb történései a vb-cím szempontjából. Persze azért nem csak ők voltak a szuzukai pályán, hanem még 18 versenyző, akikkel kapcsolatban nagyon sok érdekes számadat született ez alkalommal is. A statisztika kedvelői most tobzódhatnak, ugyanis ebben a cikkben a Forma-1 hivatalos weboldalának segítségével össze is gyűjtöttük ezeket a statisztikai tényeket!

Dupla dupla - a Red Bull 2013 óta először tudta megcsinálni, hogy egymást követő két versenyen is mindkét versenyzőjével képviseltette magát a dobogón. Max Verstappen és Daniel Ricciardo Malajziában előbb egy első és egy harmadik helyet, most hétvégén Japánban pedig Hamilton mögött egy második és egy harmadik pozíciót "szállított".

2x2 - Verstappen másodszor végzett a második helyen Japánban, illetve ez még mindössze a második alkalom, hogy két egymást követő versenyen is dobogóra tudott állni.

9 - Maradjunk még egy kicsit a Red Bullnál. Ricciardo Japánban már kilencedik dobogóját szerezte 2017-ben, ezzel ez lett az ausztrál eddigi legeredményesebb szezonja. Egyúttal Szuzukát kihúzhatta arról a listáról, amely azokat a pályákat gyűjti össze, ahol még soha nem állhatott fel a pódiumra. A jelenlegi versenynaptárból már csak Bahrein, Kína, Olaszország, Brazília és Abu-dzabi ilyen meghódítandó terep számára.

71 - Lewis Hamilton azután, hogy az örökranglista élére állt a pole-pozíciókat tekintve, rohamléptekben masírozik tovább, szép lassan mindenkit jócskán lehagyva. Az angol ráadásul azzal, hogy Japánban is szerzett egy első rajtkockát, elmondhatja magáról, hogy a jelenlegi versenynaptár MINDEN pályáján állt legalább egyszer a pole-pozícióban.

11 - Ennyiszer nyert Lewis Hamilton futamot legsikeresebb szezonjában, ezt most könnyedén beállíthatja, sőt, akár meg is döntheti, ugyanis négy futam még mindig hátravan az idényből. A háromszoros világbajnok idén egyelőre nyolc első helynél jár.

25, illetve 27 - Kimi Räikkönen még lotusos időszakában 27 egymást követő futamon végzett pontszerző helyen Forma-1-es versenyen. Amennyiben Lewis Hamilton az idei szezonból hátralévő négy versenyt ugyanígy be tudja fejezni a legjobb tíz között, kettőre kerül a Jégember rekordjától.

59 - Ha már Hamilton: a mercedeses előnye jelenleg 59 pont összetettben Vettellel szemben úgy, hogy már csak maximum 100 pont szerezhető.

10 - Sebastian Vettel másodszor "felejtett el" megjelenni a verseny előtt az adott ország nemzeti himnuszának előadásakor, ezért pedig másodszor kapott figyelmeztetést. A harmadik "jutalma" egy tíz rajthelyes büntetés lesz...

0 - A McLaren-Honda házasság három év után úgy végződik, hogy a csapat egyetlen pontot sem tudott szerezni a motorszállító hazai versenyén, a Japán Nagydíjon.

2 - Bizonyos szempontból a Haasnak is a kettes bűvöletében zajlott a Japán Nagydíj, ugyanis idén mindössze másodszor fordult elő az (Monaco után), hogy az amerikai istálló mindkét autójával pontot tudott szerezni. Tavaly a Haasnak ez egyetlen alkalommal sem sikerült, és ezzel az eredménnyel már csak kilenc pontra vannak a konstruktőri tabellán hatodik helyet elfoglaló Toro Rossótól.

1 - Carlos Sainz 2014 óta a Japán Nagydíjak első kiesője lett, miután az előző két versenyen, 2015-ben és 2016-ban minden egyes versenyző célba tudott érni.

112 - Ha már Sainz, a spanyol a következő versenyen már a Renault alkalmazottjaként tekergetheti a kormányt, így végezhetünk egy kis számvetést: első két teljes szezonjában és az idei év tizenhat versenyén összesen 112 pontot szerzett a Forma-1-ben, mindet a Toro Rosso színeiben.

9 - Ez a szám szerepelt már ebben a cikkben, de más okból is előjön. Jolyon Palmer, Sainz Renault-s elődje harmincöt Forma-1-es versenyén ennyi pontot szerzett.

4 - A Sauber versenyzője, Marcus Ericsson eddig négy alkalommal versenyzett Japánban, mind a négyszer legyőzte időmérőn az éppen aktuális csapattársat - idén is. Kobajasi Kamui és Felipe Nasr után most Pascal Wehrlein esett áldozatául a korábbi japán Forma-3-as bajnok svéd helyismeretének.

5 - Nico Hülkenbergnél viszont véget ért egy sorozat, ugyanis sorozatban hatodik Japán Nagydíján már nem tudott pontot szerezni a hátsó szárny hibája miatt.