9 év után először nyert a Ferrari Interlagosban, avagy Brazil Nagydíj a statisztika nyelvén

Bár Mexikóban elvesztette minden esélyét a vb-címre, Sebastian Vettel a már tét nélküli Brazil Nagydíjon szép, és statisztikailag fontos győzelmet aratott.

Race winner Sebastian Vettel, Ferrari, celebrates in Parc Ferme, with his steering wheel in his hand

Fotót készítette: Charles Coates / Motorsport Images

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08
Second place Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1, Race winner Sebastian Vettel, Ferrari, Giuseppe Vieti
Second place Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1, sprays Champagne on the podium
Sergio Perez, Sahara Force India F1 VJM10, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08
Kimi Raikkonen, Ferrari SF70H, Max Verstappen, Red Bull Racing RB13
Felipe Massa, Williams FW40, waves from the cockpit on his way back to Parc Ferme
Felipe Massa, Williams, with his son Felipinho waves to his home fans from the podium after his fina
Fernando Alonso, McLaren MCL32
Felipe Massa, Williams FW40, Fernando Alonso, McLaren MCL32
Esteban Ocon, Sahara Force India F1 VJM10, attempts to limp back to the pits with a puncture and dam
Esteban Ocon, Sahara Force India F1 VJM10 crash
Nico Hulkenberg, Renault Sport F1 Team RS17

Az utolsó két futamra már úgy érkezett a mezőny, hogy a Mercedes a konstruktőri, Lewis Hamilton pedig az egyéni világbajnok. Mindezek fényében "belefér" már, de azért nyilván nem esett jól a németeknek, hogy kikaptak, mindenesetre tény - a Brazil Nagydíj a Ferrariról szólt.

• Bár a pole még Bottasé volt, a verseny a Ferrarié - azzal, hogy Sebastian Vettel első, Kimi Räikkönen pedig harmadik lett, a Ferrari ötödször képviseltette magát idén mindkét versenyzőjével a dobogón.
  • Majdnem egy évtizedet kellett várni arra, hogy ismét egy Ferrari diadalmaskodjon Interlagosban - utoljára ez Felipe Massának sikerült, még 2008-ban, azon az emlékezetes futamon, amikor majdnem világbajnok is lett.
  • Vettel harmadik győzelmét aratta Brazíliában.
  • Ha már Vettel, a négyszeres világbajnok ezzel a sikerével egy hét versenyes nyeretlenségi sorozatot szakított meg, legutóbb még Magyarországon végzett az élen.
  • Vettel előnye jelenleg 21 pont a harmadik Valtteri Bottasszal szemben a vb-tabellán, így szinte biztos, hogy megszerezte az év végi második helyet.
  • Vettel sikere a kilencedik német győzelem volt a Brazil Nagydíjakon, pontosan ennyiszer nyertek a hazai versenyzők is. Ez a két ország a legsikeresebb a Brazil Nagydíjak történetében.
  • Csak Michael Schumacher (236) és Alain Prost (235) töltött az élen több kört Brazíliában Sebastian Vettelnél, aki jelenleg 225-nél jár. Vettel sikerével két helyi hőst, Sennát és Massát előzte meg.
  • Az összesített listán, amely az összes élen töltött kört számolja az egyes versenyzőknél, Vettel szintén előzött, ráadásul szintén Sennát utasította maga mögé. 2990 körével immár az összetett harmadik helyén található, igaz, az előtte lévő két versenyző, Michael Schumacher (5111) és Lewis Hamilton (3514) egyelőre még nincs belátható közelségben, és nem is biztos, hogy valaha lesznek.
  • Bár első győzelmére még mindig várnia kell 2013 óta, Kimi Räikkönen egy rossz sorozatot már megszakított, ugyanis ugyancsak ebben az évben fordult elő vele utoljára, hogy három egymást követő futamon is dobogóra tudott volna állni.
  • Három pole-pozíciójából a másodikat nem tudta győzelemre váltani Valtteri Bottas, cserébe viszont megszerezte első brazil dobogóját.
  • Azzal, hogy Hamilton a bokszutcából indulva nem tudott felzárkózni annyit, hogy dobogós legyen, Bottas és Vettel utolérték őt, így egy futammal a szezon befejezése előtt mindhárman tizenkét dobogós helyezést tudhatnak magukénak ebben a szezonban.
  • Ha már Hamilton, és ha már boksz - az angol innen indulva is vezetni tudott a versenyen. Az utolsó, aki hasonló bravúrra képes volt, az is pont ő volt, még a 2014-es Magyar Nagydíjon.
  • Vettel két dobogóra van a százas álomhatártól - ezt eddig rajta kívül csak Schumacher, Prost és Hamilton érték el, illetve haladtak rajta túl eddig.
  • Hamilton 16 helyes felzárkózása holtversenyes brazil rekord, az 1992-es versenyen Katajama Ukjó a huszonötödikről indulva lett kilencedik, Gianni Morbidelli pedig kettővel előrébbről rajtolva kettővel előrébb is ért célba.
  • Felipe Massa utolsó hazai versenyén idei második legjobb eredményét zsebelte be a hetedik hellyel, az ezért járó hét ponttal pedig visszaelőzte a vb-tabellán csapattársát, Lance Strollt. Ha sikerül előtte maradnia a szezonzáró után, azzal 2008 után pont utolsó évében verheti meg éppen aktuális csapattársát.
  • Fernando Alonso idén negyedszer, sorozatban másodszor tudott pontot szerezni, ezzel ő is megelőzte újonc csapattársát összetettben.
  • Hamilton sorozatban huszonnegyedszer végzett pontszerző helyen, ezzel utolérte Michael Schumachert az örökranglista második helyén, és Kimi Räikkönen abszolút rekordjától is csak három futamnyira van. 2018 elején könnyen meglehet neki az abszolút rekord is.
  • A csapattárs Valtteri Bottas is egy szép sorozatot építget, ő 14 egymást követő pontszerzésnél jár.
  • Esteban Ocon karrierje első 27 versenyét egyaránt be tudta fejezni, és bár a huszonnyolcadik már nem jött össze, így is megdöntötte Max Chilton rekordját. Ocon mindössze másodszor nem tudott pontot szerezni idén.
  • Nico Hülkenberg az előző három versenyt egyaránt pont nélkül zárta, ilyen sorozat először fordult elő vele karrierje során. Ezt Interlagosban egy tizedik hellyel le tudta zárni.
  • Ha a Ferrari szerez még három pontot, övék lesz a legtöbb pont azok közül a csapatok közül, akik nem lettek konstruktőri világbajnokok. A kétes értékű rekordot a McLarentől vehetik át.