Ezen a napon: Kettős angol siker Kínában

Hét éve, 2010-ben ezen a napon, április 18-án rendezték a Forma-1-es szezon negyedik versenyét, a Kínai Nagydíjat. A mezőny legbritebb istállója, a McLaren mindent besöpört.

2010-ben egy egészen szürreális Brawn- és Jenson Button-világbajnoki cím után tért vissza a mezőny, hogy ismét megmérkőzzön az egyéni és konstruktőri elsőségért. Megváltozott a pontrendszer, a szabályalkotók célja az volt, hogy a lehető legjobban honorálják a futamgyőzelmet, így az innentől 25 pontot ért, a további pontszerzők pedig 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2 és 1 ponttal gazdagodhattak, egészen a tizedik helyig.

Ebben az új érában az első három verseny (Bahrein, Ausztrália, Malajzia) a Ferrari kezdett a legjobban, a Maláj Nagydíj után ugyanis a maranellói gárda két versenyzője állt az egyéni összetett élén, Felipe Massa 39 ponttal vezetett, míg Fernando Alonso (holtversenyben Sebastian Vettellel) 37 ponttal ott volt a második helyen. Ja, és a Ferrari is vezetett a konstruktőrök között.

Így érkeztek el a csapatok az európai szezonkezdet előtti világkörüli túra negyedik állomására, Kínába. Itt a szabadedzéseken a McLaren és a Mercedes dominált, később pedig becsatlakozott hozzájuk a Red Bull is, majd az energiaitalosok az időmérőn az addig kimondottan erősnek tűnő McLarent és mindenki mást állvahagyva kisajátították az időmérő végén az első sort, Vettel-Webber sorrendben. Az addig brillírozó Button és Hamilton csak a harmadik sorba sorakozhatott fel, ugyanis a Red Bullokon kívül még Fernando Alonso és Nico Rosberg is megelőzték őket.

Nem ment jól az addigi vb-éllovas Felipe Massa, aki csak a hetedik helyet szerezte meg, valamint komoly verést kapott a tizedik helyen Michael Schumacher is csapattársához, Rosberghez képest.

A verseny napjára aztán a természet gondolt egyet, és úgy volt vele, kicsit megvicceli a mezőnyt, és egy kis "zuhanyt" (showernek hívják angolban a szemerkélő esőt) küldött a pályára. Amíg a mezőnyből néhányan merész beállításokkal vágtak neki a versenynek, további esőben reménykedve, addig a rajtnál Fernando Alonso mindenkit állvahagyott, és az élre állt már az első kanyarokban. Később azonban kiderült, hogy Alonso (pályafutása során először) kiugrott a rajtnál, így amint ezt eldöntötték, meg is kapta a megérdemelt büntetését.

A verseny egy pontján a toro rossós Jaime Alguersuari lebontotta autója első szárnyát, így be kellett jönnie a biztonsági autónak, ami nem alakult zökkenőmentesen: amikor a Safety Car kihajtott a bokszba, és a mezőny az újraindításhoz készülődött, az ekkor élen álló Jenson Button annyira lelassított, hogy szörnyen összetorlódott a mezőny, ennek következtében pedig Mark Webbernek le kellett hajtania a pályáról, hogy elkerülje az ütközést. Az ausztrál hiába volt rettenetesen ideges az eset után, Button nem kapott büntetést.

A verseny vége felé az egyre inkább rákezdő esőben továbbra is Button (ki más...?) kezelte a legjobban a pálya adta kihívásokat, aki mögé végül becsatlakozott a csapattárs Lewis Hamilton is, így a McLaren 2007 (Olaszország) óta először kettős győzelmet aratott. A dobogó legalsó fokára a fejlődő Mercedesszel Nico Rosberg állhatott fel, megelőzve a Malajzia után javítani tudó Fernando Alonsót.

Erős versenyt futott a Renault, Robert Kubica sokáig a dobogó környékén is haladt, végül ötödik lett, míg csapattársa, Vitalij Petrov jó érzékkel választott gumit a nehéz körülményekhez, így a végén rengeteget előzve feljött egészen a hetedik helyig. A két Renault egy-egy Red Bullt vezetett be a célba, ugyanis Kubica mögött Vettel lett a hatodik, a korábban pedig kicsúszó Webber Petrov mögött csak a nyolcadik helyig tudott felkapaszkodni, tehát elmondható, hogy elég gyenge versenyt futott a Red Bull. Az utolsó két pontszerző az esőben soha nem túl erős Felipe Massa és a már több, mint egy perc hátránnyal célbaérő Michael Schumacher lett.

Jelentősen átalakult a tabella, ugyanis győzelmének köszönhetően Button átvette a vezetést, mögötte viszont komoly tülekedés alakult ki a második-harmadik-negyedik-ötödik helyen: Rosberg, Alonso, Hamilton és Vettel között mindössze öt pont volt a különbség, így sokat ígért a szezon a későbbiekre.