Különleges esemény

Ezen a napon: Massa második török győzelme

2007-ben a szezon második felében egy rég nem látott érdekes, izgalmas és feszült véghajrá körvonalazódott. Még a McLaren volt az élen, de a Ferrari Törökországban egy kettős győzelemmel elkezdett kapaszkodni.

Race winner Felipe Massa celebrates

XPB Images

A Forma-1 nagyon rég nem látott olyan újoncot, mint amilyen Lewis Hamilton volt 2007-ben. Az angol (nyilván a jó autónak is köszönhetően) meglepően kiegyensúlyozott teljesítményre volt képes, olyannyira, hogy a szezon tizenegyedik versenye, a Magyar Nagydíj után vezetett is összetettben. Előnye hét pont volt a kétszeres vb-címvédő spanyol csapattárssal, Fernando Alonsóval szemben, aki bár nem ment rosszul (sőt...), egyre nehezebben tudta kezelni, hogy nincs olyan kiváltságos helyzetben, mint annak idején a Renault-nál volt, és egyre frusztráltabbá vált amiatt, hogy újonc csapattársa már nem hogy a fejére nőtt, de le is hagyta őt. Természetesen Hamiltont sem kellett félteni, mindketten ott gyilkolták egymást, ahol tudták.

F1 2017: MEGJELENT AZ ÚJ HIVATALOS FORMA-1-ES JÁTÉK! ITT ÉRHETED EL!

Az indulatok pont nálunk hágtak a tetőfokra, emlékezetes jelenet volt a Magyar Nagydíj időmérőjén az, amikor Fernando Alonso saját csapattársát, Lewis Hamiltont tartotta fel, hogy az már ne tudjon még egy gyors körre elmenni, így pedig megelőzni őt. A feltartás fordítva sült el, ugyanis Alonsót a pole-pozícióból öt hellyel hátrébb sorolták, így pedig Hamilton megörökölte az első rajtkockát, később pedig nyerni is tudott, így kettőről hét pontra növelte előnyét összetettben.

Ilyen előzmények után érkezett meg a mezőny az Isztambul Parkba, a harmadszor megrendezett Török Nagydíjra, amely a szezon tizenkettedik versenye volt. Az előző versenyen, 2006-ban a Ferrarinál első évét töltő Felipe Massa itt szerezte pályafutása első futamgyőzelmét, és hamar kiderült, hogy 2007-ben is jó esélye lehet a győzelemre.

Massának szüksége is volt a javításra, ugyanis a magyar futamon mindössze csak tizenharmadikként ért célba, egy kör hátrányban, és 21 pontos hátrányba került Hamiltonnal szemben, és csapattársa, a Ferrarinál első évét töltő Kimi Räikkönen is elment mellette. A brazil ennek megfelelően is kezdett, ugyanis megnyerte az időmérőt, minimális különbséggel, 44 ezreddel megelőzve az ekkor vb-éllovas Lewis Hamiltont. A második sorban folytatódott a sorminta, ide Räikkönen és Alonso kvalifikálta magát, közöttük szintén alig néhány ezredmásodperc döntött.

A versenyen aztán Massa jól jött el a rajtnál, és megtartotta első helyét, a Ferrari örömét pedig tovább fokozta, hogy Räikkönen átugrotta Hamiltont, és besorolt csapattársa mögé a második helyre. Massa ellen innentől kezdve nem igazán volt ellenszer, ugyanis a brazil az 58 körös versenyből 55-öt az élen töltött, végül magabiztos győzelmet aratott csapattársa, Kimi Räikkönen előtt.

Lewis Hamilton a rajtot követően a verseny nagy részében a harmadik helyen haladt, Fernando Alonsót viszont mindkét BMW Sauber, Nick Heidfeld és Robert Kubica is megelőzte. Alonsónak az első bokszkiállásokig kellett várnia, hogy vissza tudja előzni Heidfeldéket, ez végül aztán sikerült neki. A két McLaren úgy nézett ki, hogy Hamilton-Alonso sorrendben futhat be a harmadik-negyedik helyen, az angol azonban a 44. körben defektet kapott - egy szerencséje volt, hogy amúgy is kiállt volna, ráadásul a bokszutca előtt kapta ezt a defektet. Hamilton nem úszta meg pozícióvesztés nélkül, és csak az ötödik helyre tudott visszaállni, végül ez lett a helyezése a leintéskor is.

Köszönhetően a Ferrari kettős győzelmének, Alonso dobogójának és annak, hogy Hamilton "csak" ötödik lett Nick Heidfeld mögött, megint rendkívül sűrű lett a világbajnoki pontverseny élmezőnye, Hamilton már csak öt ponttal vezetett Alonso előtt, és a két Ferrari is ott volt mögöttük látótávolságban, 15, illetve 16 pontos hátrányban az élen állóhoz képest.

Felipe Massa pedig azután, hogy 2006-ban élete első győzelmét ünnepelhette Törökországban, két éven belül másodszor sem tudtak rajta fogást találni a közel-keleti országban. Massa egyre inkább saját felségterületévé tette az Isztambul Parkot.

Előző cikk Alonso jövőre szinte biztosan a Williams versenyzője lesz: küszöbön a szenzáció
Következő cikk Lauda: "Alonso csak a pénz miatt szerződött a McLarenhez!"