2004. június huszadikán sporttörténelmet láthatott a magyar Forma-1-et szerető közönség: Baumgartner Zsolt megszerezte Magyarország első pontját az F1-ben. Senkit nem érdekelt, hogy hogyan.

Minardi Formula 1

Zsolt Baumgartner on the starting grid
Zsolt Baumgartner celebrates 8th place finish with Paul Stoddart
Point-finisher Zsolt Baumgartner joins the celebrations

A 2004-es szezon a nyár felé közeledve meglehetős monotóniában telt: június végéig egy kivételével mindegyik versenyt a Ferrari (=Michael Schumacher) nyerte, a német tetemes előnnyel vezetett, és úgy tűnt, senki sem állíthatja meg hetedik vb-címe felé vezető úton.

Indianapolisban, a június 19-20-án megrendezett Amerikai Nagydíjon sem borult a papírforma, itt is a Ferrari dominált, az olaszok Barrichello-Schumacher sorrendben kényelmesen sajátították ki az első sort a két BAR-Honda és a két Williams előtt. A vert mezőnyben ott volt Räikkönen a McLarennel, Panis a Toyotával, Alonso a Renault-val és Webber a Jaguarral. A mezőny egyetlen magyarja, a Minardit terelgető Baumgartner Zsolt volt a mezőny leglassabbja a kvalifikáció során, és csak azért nem neki kellett a legutolsó pozícióból nekivágni a versenynek, mert Jarno Trulli nem tudott mért kört teljesíteni.

Ezzel a mondhatni szokásos rajtráccsal vette kezdetét június huszadikán az Amerikai Nagydíj, de rögtön a rajt után elkezdődtek a problémák a mezőny nagy része számára: Juan Pablo Montoya autója nem indult be, így át kellett ülnie tartalék gépébe. Nem tartott sokáig (mindössze két kanyarig) a verseny Cristiano da Matta számára sem, aki rakoncátlankodó váltója miatt előbb lelassult, majd tömegbalesetet okozott: Christian Klien nemes egyszerűséggel beleszállt hátulról, az eset következtében pedig kiesett Giorgio Pantano, Felipe Massa, Nick Heidfeld és Gianmaria Bruni is.

Bejött a Safety Car (majd az ötödik körben ki is ment), Schumacher az élen átugrotta csapattársát, Rubens Barrichellot, közben pedig a mezőny tovább fogyatkozott: a nyolcadik körben előbb Fernando Alonso, majd egy körrel később Ralf Schumacher esett ki két, kísértetiesen hasonlító defekt következtében. Alonsónak annyi szerencséje volt, hogy a célegyenes végén durrant el az abroncs Renault-ján, így megúszta sérülések nélkül, Schumacher azonban az utolsó kanyarban, az oválpályából beemelt részen törte össze magát a defekt után, ráadásul rendkívül szerencsétlenül, 90 fokban, háttal találta el autójával a pályát övező falat. Schumacher egy ideig mozdulatlanul ült autójában, majd, mint később kiderült, meg is sérült az eset következtében (agyrázkódás és csigolyarepedés), emiatt a következő hat versenyt ki kellett hagynia.

Néhány körrel később az engedetlen váltójával küzdő da Matta végleg feladta a versenyt, a 26. körben pedig Jenson Buttontól is elbúcsúztunk, hasonló jellegű problémák miatt. A 40. körben Nick Heidfeld autója is megadta magát, az 57. körben pedig Juan Pablo Montoyát kellett kizárniuk a versenbíráknak, ugyanis a szabályok szerint túl későn ült át a tartalék Williamsbe. Ez már tíz kiesőt jelentett, azonban még nem volt vége: már csak tizenhárom kör volt hátra a versenyből, amikor Mark Webber Jaguarja is felmondta a szolgálatot motorhiba miatt, utolsóként pedig Giancarlo Fisichella volt kénytelen feladni a versenyt a hidraulika hibája miatt.

Az Amerikai Nagydíjat ebben az évben mindössze nyolcan fejezték be: Schumacher nyert, mögötte jött Barrichello. A Ferrari kettős győzelmében semmilyen meglepő dolog nem volt. Az már egy váratlanabb esemény volt, hogy Szato megszerezte élete első (és mint később kiderült, egyetlen) dobogós helyezését, mögötte pedig Trulli és Panis örülhetett az erős pontszerző helyeknek. A hatodik-hetedik helyen a két McLaren már körhátrányban futott be, ez egy kisebb csalódás volt Räikkönennek és Coulthardnak.

Volt még azonban egy célba érő versenyző. Egy minardis. Egy magyar. Baumgartner Zsolt, akinek Fisichella kiesése után már csak arra kellett figyelnie, hogy valahogy épségben behozza a Minardit a célba. Baumgartner behozta, célba ért a nyolcadik helyen, és ezzel megszerezte Magyarország történetének első pontját a Forma-1-ben. Palik László őszinte felkiáltása pedig a 68. körből, amikor Baumgartner otthagyta a lelassuló Fisichellát, tizenhárom év után is a fülünkben cseng: "Hát ott a pontocskánk!" Senkit nem érdekelt, hogy ő volt az utolsó célba érkező versenyző, három kör hátrányban.

Előző cikk Brawn: "Nem akarjuk, hogy a Forma-1-es csapatok a pénz miatt domináljanak"