Különleges esemény

Ezen a napon: Baumgartner bemutatkozása és Alonso első futamgyőzelme

Fernando Alonsót a kétezres évek elején az egyik legígéretesebb újoncnak tartották. 2003-ban ezen a napon összejött neki az, amiért annyit küzdött: a Magyar Nagydíjon megszerezte pályafutása első futamgyőzelmét.

Zsolt Baumgartner

Miután a Renault megvette a Benettont, és visszatért gyári csapatként a Forma-1-be, 2000-ben és 2001-ben még Benetton néven, 2002-től már Renault-ként szépen, fokozatosan fejlődni tudtak. 2002-ben már összejött a stabil pontszerzés, 2003-tól kezdve pedig már egyre inkább sorjáztak a dobogós helyezések is. Ebben leginkább Fernando Alonso, a Minarditól szerződtetett, a 2002-es szezont a csapatnál még tesztpilótaként töltő spanyol ifjonc jeleskedett - Alonso a 2003-as idény első öt futamából háromszor is dobogóra állhatott, egyszer második, kétszer pedig harmadik lett. Hiába azonban a dobogók, hiába a malajziai pole-pozíció, a győzelem sokáig csak nem akart összejönni.

A szezon tizenharmadik versenyhétvégéjéhez, a Magyar Nagydíjhoz érkezve még mindig ez a három dobogó állt Alonso neve mellett. A magyar futamot mai fejjel belegondolva meglehetősen későn, szinte már szeptemberben rendezték. Az átalakított, 400 méterrel hosszabb Hungaroringen aztán érződött, hogy valami különleges készülődik. A szombati időmérőn Alonso megszerezte pályafutása második pole-pozícióját, két tizeddel megelőzve az első sorba mellé felálló williamses Ralf Schumachert. Mögéjük a könnyű Jaguarral Mark Webber, valamint Schumacher williamses csapattársa, Juan Pablo Montoya kvalifikálták magukat, a Ferrarik és a McLarenek csak a top 10 vége felé voltak megtalálhatók.

A versenyen aztán folytatódott az Alonso-show, a spanyol ugyanis egy jó rajt után meg tudta tartani első helyét. A páros oldalon a két Williams rettenetesen visszaesett a koszos íven a rajt után, Ralf Schumacher ráadásul még meg is forgott a kettes kanyarban. A kavarodást kihasználva Kimi Räikkönen keveredett előre, aki a hetedik helyről indulva néhány száz méterrel később már a harmadik helyen találta magát.

Alonso a küszködő Webber előtt fokozatosan egyre nagyobb előnyt tudott kialakítani, az ausztrál pedig a kerékcseréje és tankolása után visszakerült a középmezőnybe. A verseny hátralévő részében Alonso már csak egy bokszkiállás idejére mondott le átmenetileg a vezetésről, és ez is csak egy körig tartott, végül pedig 16 másodperces előnnyel szerezte meg élete első futamgyőzelmét Räikkönen előtt. A harmadik-negyedik helyen a két, nagy felzárkózást bemutató Williamst intették le, Montoya-Ralf Schumacher sorrendben, egymástól mindössze néhány tizedmásodperces távolságban.

A további pontszerző helyeken Coulthard, az első körökben még az élmezőnyben autózó Webber, valamint Trulli és Michael Schumacher osztoztak, utóbbi kettő már kört is kapott a leintésig.

A magyar futam ebben az évben több szempontból is történelmi volt: ott volt ugyebár Alonso első győzelme a tizenhét év után átalakított pályán, ezen kívül pedig volt a hétvégének egy igen fontos magyar vonatkozása is: Ralph Firman súlyos balesete után (autóján leszakadt a hátsó szárny, az ír pedig óriási erővel csapódott a gumifalba) a Jordan úgy döntött, Baumgartner Zsoltot ülteti be az autóba, aki így a Forma-1 történetének első magyar pilótája lett. Baumgartner az utolsó előtti helyről végül nem ért célba, a 34. körben egy motorhiba vetett véget versenyének. De ott volt, első magyarként, ráadásul hazai közönség előtt mutatkozhatott be.

Előző cikk Ricciardo: "Verstappen elnézést kért"