Forma-1 Spanyol Nagydíj

2 másodperc döntött Verstappen és Norris között a Spanyol Nagydíjon!

A McLaren versenyzője, Lando Norris megnehezítette Max Verstappen dolgát a Spanyol Nagydíjon, de nem tudta támadni a hollandot, Lewis Hamilton pedig idei első nagydíjdobogóját szerezte.

George Russell, Mercedes F1 W15, Lando Norris, McLaren MCL38, Max Verstappen, Red Bull Racing RB20, Charles Leclerc, Ferrari SF-24, Carlos Sainz, Ferrari SF-24, Lewis Hamilton, Mercedes F1 W15, the rest of the field at the start

Fotót készítette: Andrew Ferraro / Motorsport Images

Vasárnap délután rendezték a Forma-1-es Spanyol Nagydíjat, ahol a kifejezetten izgalmasan alakuló időmérő után Norris rajtolhatott az élről, majd Verstappen, Hamilton, Russell, Leclerc és Sainz következett.

A negyedik sort a két Alpine foglalta el, Piastri a kilencedik, Alonso a tizedik, Perez a tizenegyedik helyről várta a lámpák kialvását, Albon pedig a parc fermé szabályok megsértése miatt csak a bokszból indulhatott.

Albon kivételével mindenki a Pirelli által is javasolt lágy abroncsokkal rajtolt Barcelonában, a rajtnál pedig Norris és Verstappen viaskodását Russell használta ki, aki átvette a vezetést, mögötte Verstappen, Norris, Hamilton, Leclerc, Sainz volt a sorrend, Piastri egy helyet javítva a nyolcadik helyre jött fel.

A 3. kör elején Verstappen egy remek manőverrel elment Russell mellett és átvette a vezetést, majd el is tudott nyúlni a brit pilótától. Sainz megelőzte Leclerc-t az ötödik helyért, a monacói pedig nem vette jó néven a spanyol megmozdulását, és Sainz is panaszkodott Leclerc-re az összeérésük miatt.

Verstappen el is kezdte növelni az előnyét, míg Russell, Norris és Hamilton körülbelül 1 másodperces különbséggel követte egymást. Piastri Gasly mögé ragadt be, nem tudta megelőzni a franciát, Perezt pedig Hülkenberg tartotta fel.

A kiállások sorát meglehetősen korán megkezdte Cunoda és Csou, míg Verstappen előnye az élen már 3 másodpercre nőtt. Perez a 12. körben tudta csak megelőzni Hülkenberget, Sainzhoz pedig közel maradt Leclerc, DRS-sel ment a spanyol mögött.

Norris beragadt Hamilton mögé, miközben Magnussen kapott büntetést a rajtnál való bemozdulás miatt. A 16. körben aztán Russell a második helyről jött ki, Hamilton egy, Verstappen két körrel később jött a friss abroncsokért, Norris pedig úgy döntött, megnyújtja az első etapját, hasonlóan Leclerc-hez.

Piastri a 22. körben jött ki a bokszba, és a 11. helyre jött vissza, Norris pedig a 24., Leclerc a 25. körben cserélt gumit. A McLaren pilótája Verstappen, Russell, Hamilton és Sainz mögé jött vissza, majd Norris szinte rögtön megelőzte Sainzot az 1-es kanyarnál.

Leclerc nem volt elégedett a stratégiájával, a rádión azt mondta, nem érti, miért maradtak az A-tervnél: a monacói ekkor a hetedik helyen állt, egy Alpine is előtte volt. Norris a Mercedeseket próbálta levadászni, és 9,5 másodpercre volt Verstappentől a futam feléhez közeledve.

Pár kör támadást követően Norris megelőzte Hamiltont, majd a 35. körben több kanyaron keresztül egymás mellett ment egymással Norris és Russell, végül a McLaren pilótája meg tudta előzni honfitársát, és Verstappen után eredt.

Russell más stratégián volt, mint az élmezőny többi tagja, a 37. körben kijött a kemény gumikért, pár körrel később viszont arra tett félreérthetetlen utalást a rádióban, hogy egyáltalán nem lesz jó ez a szett. Ekkor Norris már csak 7 másodpercre volt Verstappentől.

Norris folyamatosan csökkentette a hátrányát Verstappenhez képest, és a 45. körben már csak 4 másodperc volt közöttük, amikor Verstappen úgy döntött, hogy kijön.

2 körrel később Norris is jött, de nem sikerült túl jól a kiállása, 8 másodperccel Verstappen mögé jött vissza, és épphogy Russell előtt tudott maradni – ekkor Verstappen, Norris, Russell, Hamilton, Sainz volt a sorrend.

A Mercedesnél és a Ferrarinál is helyet cserélt egymással a két pilóta, így az utolsó 10 körbe érve Verstappen 5 másodperccel vezetett Norris előtt, majd Hamilton, Russell, Leclerc, Sainz, Piastri, Gasly, Perez és Ocon következett, Alonso pedig csak a 12. volt.

7 körrel a leintés előtt Albon hibázott, a kavicságyba csúszott, de vissza tudott jönni a pályára, Norris pedig nem tudta elég jó ütemben faragni a különbséget Verstappen mögött, csak az utolsó 4 körben ért 4 másodpercen belülre.

Leclerc viszont jó tempóban közeledett Russellre a negyedik helyért zajló harcban, de hiába érte utol a britet, megelőzni már nem tudta. Norris az utolsó körökben is faragott a hátrányából, de végül Verstappen győzött 2,5 másodperces előnnyel a McLaren-pilóta előtt, Hamilton a harmadik, Russell a negyedik, Leclerc az ötödik lett.

Rajtuk kívül Sainz, Piastri, Perez, Gasly és Ocon szerzett még pontot, Hülkenberg 1,5 másodperccel maradt le a pontszerzésről, Alonso pedig csak a 12. lett. A leggyorsabb körért járó pontot Norris szerezte meg, akit a szurkolók is a nap versenyzőjének választották.

Előző cikk Piastri: nem tudom, miért sikerült ilyen rosszul az időmérőm
Következő cikk Max Verstappen: A futam eleje volt a döntő, Lando nagyon-nagyon gyors volt!