Különleges esemény

Ezen a napon: Schumacher a vízen jár Belgiumban

Michael Schumacher sok mesteri futamgyőzelmet szerzett hosszú és rendkívül sikeres pályafutása során, ezek közé kívánkozik 1995-ös belga sikere is, ahol a zuhogó esőben a tizenhatodik helyről kellett felkapaszkodnia.

Michael Schumacher, Benetton

LAT Images

Voltak a Ferrarinak sokkal erősebb évei is, mint az 1995-ös, 22 évvel ezelőtt viszont a csapat két versenyzője, Gerhard Berger és Jean Alesi mégis kifejezetten jó teljesítményre volt képes - már ha nem sújtották őket megbízhatósági gondok, és volt egy kis szerencséjük is. Berger a szezon első tíz futamából hatszor is dobogóra állhatott (mindannyiszor annak legalsó fokára), míg Alesi is szorgosan gyűjtögetett, a francia háromszor volt második, Kanadában pedig megszerezte első, és mint később kiderült, egyetlen futamgyőzelmét.

Az 1995-ös Belga Nagydíj is jól kezdődött a két ferraris számára, ugyanis az időmérőn az olasz istálló a vegyes körülmények között Berger-Alesi sorrendben kisajátította az első sort. Előnyük tetemes volt, mögöttük a második sorban Mika Häkkinennek és Johnny Herbertnek 1, illetve 1,6 másodperc volt a lemaradása, a nyolcadik helytől lefelé pedig már a három másodpercet is elérte a riválisok hátránya.

Apropó nyolcadik hely: a két legfőbb vb-címvárományos, Damon Hill és Michael Schumacher nem ment túl jól a kvalifikáción. Közülük Hillnek sikerült valamivel jobban a szombati nap Spában, ő a nyolcadik helyről várhatta a piros lámpák kialvását, míg Schumachernek mindössze a tizenhatodik hely jutott, majdnem öt (!) másodperccel lassabb köre miatt.

A verseny még szárazon indult, de mintha átkozott lett volna az első hely: a futam elején élen álló Alesi műszaki hiba miatt esett ki, a később rövid ideig szintén vezető Johnny Herbert pedig egyszerűen nem találta a tempót. Pedig Mika Häkkinen rögtön az első körben kiesett közülük, így akár komolyabb előnyt is összeszedhettek volna maguknak. Szóval kiesett Alesi, Herbert pedig eltűnt a süllyesztőben, így utánuk David Coulthard került az élre, de ő sem húzta sokáig: a skótnak mindössze tizenhárom körig bírta a váltója. Szó esett az egyik Ferrariról, de érdemes megjegyezni, hogy Berger számára sem alakult túl szerencsésen ez a verseny, ugyanis a 22. körben ő is feladni kényszerült a viadalt.

Az első kiállások idején Damon Hill került az élre, azonban miután meglátogatta a bokszot, be kellett sorolnia Michael Schumacher mögé. Ezután leszakadt az ég, és Hill rendes angol módjára úgy döntött, kimegy esőgumikért, míg Schumacher kint maradt száraz pályás abroncsokért. Schumacher így vezetett, és bár Hill gyorsabb volt nála a kedvezőbb gumikon, nagyon sokáig maga mögött tudta tartani angol riválisát. Később felszáradt a pálya, így ismét a Benetton vb-címvédője állt az élre.

Damon Hill, Williams FW17-Renault, battles with Michael Schumacher, Benetton B195 Renault
Sokáig öldöklő csata zajlott Schumacher és Hill között

Amikor úgy nézett ki, hogy végérvényesen felszárad a pálya, az időjárás úgy döntött, megint megviccel mindenkit, és újabb égi áldást küldött a versenyzőknek. Hill nem sokkal azelőtt váltott száraz gumikra, így tehát ez rettenetes döntésnek bizonyult a történtek fényében. Az újból vizes pályán immár mindketten esőgumikra váltottak, a helyzet azonban nem változott, és Schumi maradt az élen.

Schumacher végül aztán nyerni tudott, ráadásul Hillel sem kellett törődnie, akinek még hat körrel a leintés előtt le kellett töltenie egy bokszutca-áthajtásos büntetést a sebességhatár korábbi túllépése miatt. Az angol ezt követően visszaesett a harmadik helyre, de végül meg tudta előzni Martin Brundle-t. Brundle mögött a maradék három pontszerző Heinz-Harald Frentzen, Mark Blundell és Rubens Barrichello lett. Schumi számára ráadásul egyre különlegesebb helyszínné vált Spa, ugyanis azután, hogy 1992-ben pályafutása első győzelmét is itt aratta, három évvel később megint ő végzett az élen.

Ami a világbajnoki tabellát illeti, Hill egy kiváló esélyt szalasztott el arra, hogy feljebb zárkózzon, a végeredménnyel pedig nem hogy faragni nem tudott a különbségből, hanem 15 pontos hátrányba került Schumacherrel szemben.

Előző cikk Hülkenberg örül a hatodik helynek, a Renault ismét bizonyított
Következő cikk Ezen a napon: Häkkinen, Schumacher, Zonta és az a bizonyos előzés