Különleges esemény

Ezen a napon: Reutemann revánsot vesz Andrettin

Ezen a napon, április másodikán rendezték az 1978-as Forma-1-es szezon negyedik futamát, a Nyugat-Amerikai Nagydíjat Long Beachben. Mario Andretti hazai pályán a győzelemre hajtott.

Gilles Villeneuve, Ferrari 312T3

LAT Images

Gilles Villeneuve
Alan Jones, Williams
Niki Lauda, Brabham BT46-Alfa Romeo with Bernie Ecclestone

1978-ban a Lotus, benne Mario Andrettivel és Ronnie Petersonnal a világbajnokság egyik legfőbb esélyesének számított. Ennek megfelelően is kezdték a szezont, Andretti nyert a szezonnyitó Argentin Nagydíjon (Carlos Reutemann hazai pályáján), majd a ferraris Reutemann brazil sikere után Peterson is feliratkozott a győztesek listájára Kyalamiban begyűjtött győzelmének köszönhetően.

Így érkeztek meg tehát a szezon negyedik futamára, a Long Beach-i városi pályán rendezett Nyugat-Amerikai Nagydíjra. Andretti úgy érkezhetett haza, hogy vezette a bajnokságot 12 ponttal, szorosan mögötte viszont ott volt 11-gyel a csapattárs Peterson, 10-zel pedig Lauda és Depailler. Intő jel lehetett a hazai kedvenc Andretti számára, hogy az időmérő után az első rajtsorba a két ferraris sorakozhatott fel Reutemann-Villeneuve sorrendben, Andretti csak a negyedik helyről várhatta az indulást, miután még a brabhames Lauda is megelőzte.

A rajt után és az első körben komoly kavarodás alakult ki, aminek köszönhetően az első kör végére Villeneuve-Watson-Lauda-Reutemann-Andretti-Jones volt a pontszerzők sorrendje, szorosan mögöttük James Hunttal és Petersonnal. Ebből a nyolcasból előbb Hunt szállt ki vezetői hiba miatt, majd Watson is kiesett a motor meghibásodása okán, miközben Villeneuve folyamatosan húzott el mindenkitől. Andretti a verseny elején nagyon szenvedett a negyedik helyen, majd a 19. körben még hátrébb csúszott, amikor Jones megelőzte őt.

A 28. körben, amikor Reutemann épp Laudát üldözte, az elöl haladó osztrák egyszer csak fékhiba miatt kiegyenesítette az első kanyart, és bár megállt biztonságosan, esélye sem volt arra, hogy a versenyt folytassa. A 39. körben aztán Gilles Villeneuve türelmetlensége végzetesnek bizonyult a verseny szempontjából. A kanadai épp Clay Regazzonit készült lekörözni, azonban ahelyett, hogy megvárta volna, amíg egy egyenes szakaszhoz érnek, egy kanyarban próbált beszúrni mellé, viszont mivel nem volt ott túl sok hely, ráadásul Regazzoni is korábban fékezett, mint amire Villeneuve számíthatott, a két autó kerekei összeértek, aminek köszönhetően Villeneuve a falban végezte.

Az élre így a másik ferraris, Reutemann került, szorosan mögötte Alan Jones-szal, akit jócskán lemaradva követett csak Andretti. Jones autóján egyszer csak (valószínűleg konstrukciós hiba miatt) mocorogni kezdett az első szárny, majd le is szakadt, és ha mindez nem lett volna elég, autója üzemanyag-nyomása is ingadozni kezdett, így visszaesett egészen a hetedik helyig.

A nyolcvan kör végére rendesen szétrázódó mezőnyben Reutemann végül kényelmes, több mint tíz másodperces előnnyel nyerni tudott Andretti előtt, aki körülbelül ugyanennyivel előzte meg a dobogó legalsó fokára felálló Patrick Depailler-t. Peterson negyedik lett nagyjából ugyanilyen lemaradással, az ötödik helyen záró Laffite hátránya viszont már több, mint egy perc volt. A hatodik pozícióban Riccardo Patrese már körhátrányban ért célba, de ez sem ronthatta el örömét, ugyanis a fiatal olasz ezzel első pontját szerezte a Forma-1-ben.

De vissza még egy kicsit az élmezőnyhöz: azok után, hogy a szezonnyitó Argentin Nagydíjat Reutemann hazai pályáján Andretti nyerte, Reutemann most ugyanezt meg tudta csinálni fordított helyzetben az Egyesült Államokban, elorozva a győzelmet Andretti hazai közönsége előtt. És ami még fontosabb volt: Reutemann ezzel a sikerrel egalizálta Andrettit a tabella élén, és Monacóba mindketten 18 ponttal érkeztek.

Előző cikk Portré: Az egyetlen versenyző, aki saját csapatával lett F1-es világbajnok
Következő cikk Technikai elemzés: retro 2008-as dizájn a Ferrari orrán!