Különleges esemény

Ezen a napon: A legelső Forma-1-es futam

1950. május 13-án kezdetét vette valami, ami azóta, vagyis 67 éve rendületlenül tart: megrendezték a történelem első Forma-1-es futamát. Az Alfa Romeo mindent vitt.

Louis Rosier, Talbot Lago

1950-ig, a Grand Prix-érában nagyon egyszerű volt az autósport története: néhány, esetleg sok különálló futam, különálló díjak, és egy nyolcéves időszakot (1931-1939) kivéve a bajnoki szervezettség sem volt meg. A negyvenes évek második felében, amikor a kontinens kezdte magát összeszedni a második világháború tragédiája után, egyre inkább szilárd kereteket öltött a szervezés, a kategória pedig felvette a Formula 1, vagyis az egyes számú, a legmagasabb formula nevet.

1950-ben a Nemzetközi Automobil-szövetség az egészből világbajnokságot szervezett, ennek a jelzőnek a kiérdemléséhez pedig bevették a versenynaptárba az amerikai földrész emblematikus versenyét, az Indy 500-at is. A szezon, és a Forma-1 történetének első versenyét végül egy másik ikonikus helyszínen, Silverstone-ban rendezték.

Az első F1-es randevúra végül 26 versenyző adta be a nevezését, az időmérő pedig a katonai repülőtérből kialakított pályán totális Alfa Romeo-fölénnyel zárult, ugyanis az első négy helyen csak az olaszok autói szerepeltek, Giuseppe Farina, Luigi Fagioli, Juan Manuel Fangio és Reg Parnell révén. Az ötödik helyen szintén ott volt a magának a negyvenes években szintén ismertséget szerző thai herceg, Prince Bira, mögötte pedig Toulio de Graffenried, Louis Rosier, Philippe Étancelin, Louis Chiron és Felice Bonetto is.

A hetven kör és a bő két óra végén a négy Alfa Romeóból három megmaradt az élen, egyedül Juan Manuel Fangiónak kellett feladnia a versenyt olajfolyás miatt. A három talpon maradt Alfából kettő ki tudott emelkedni, Giuseppe Farina és Luigi Fagioli között végül 2 másodperc döntött előbbi javára. A harmadik helyen a hazai pályán versenyző Reg Parnell zárt, akinek a hátránya már ötvenkét másodperc volt, az utolsó két pontszerző (igen, ekkor még csak öten kaptak pontot), a két francia, Yves Giraud-Cabantous és Louis Rosier már két kör hátrányban értek célba.

Mivel a második világháború közelsége miatt ekkor még nem igazán tudott felnőni egy fiatal versenyzőgeneráció, a dobogósok igazi veteránok voltak mai szemmel tekintve. A győztes Giuseppe Farina a futam leintése idején már negyvenharmadik születésnapja felé közeledett, Luigi Fagioli pedig még rajta is túltett, bőven túl volt az ötödik ikszen. Az első hármas "legfiatalabb" tagja Reg Parnell volt a maga 39 évével.

Valami elkezdődött. Valami, amit a Liberty Media tavaly év végén nyolc milliárd dollárért vett meg. Miből lesz a cserebogár?

Előző cikk A McLaren elájult Alonsótól: végre látszik a fény az alagút végén?
Következő cikk McLaren: „Van még pár futamunk meggyőzni Alonsót a maradásról”