29 nov.
278 nap

Ezen a napon: A legelső Forma-1-es futam

2017. máj. 13. 19:05

1950. május 13-án kezdetét vette valami, ami azóta, vagyis 67 éve rendületlenül tart: megrendezték a történelem első Forma-1-es futamát. Az Alfa Romeo mindent vitt.

Winner Giuseppe Farina, Alfa Romeo
Juan Manuel Fangio, Alfa Romeo and Luigi Fagioli lead
Giuseppe Farina, Alfa Romeo
Giuseppe Farina, Alfa Romeo 158
British Grand Prix atmosphere
Louis Rosier, Talbot Lago

1950-ig, a Grand Prix-érában nagyon egyszerű volt az autósport története: néhány, esetleg sok különálló futam, különálló díjak, és egy nyolcéves időszakot (1931-1939) kivéve a bajnoki szervezettség sem volt meg. A negyvenes évek második felében, amikor a kontinens kezdte magát összeszedni a második világháború tragédiája után, egyre inkább szilárd kereteket öltött a szervezés, a kategória pedig felvette a Formula 1, vagyis az egyes számú, a legmagasabb formula nevet.

1950-ben a Nemzetközi Automobil-szövetség az egészből világbajnokságot szervezett, ennek a jelzőnek a kiérdemléséhez pedig bevették a versenynaptárba az amerikai földrész emblematikus versenyét, az Indy 500-at is. A szezon, és a Forma-1 történetének első versenyét végül egy másik ikonikus helyszínen, Silverstone-ban rendezték.

Az első F1-es randevúra végül 26 versenyző adta be a nevezését, az időmérő pedig a katonai repülőtérből kialakított pályán totális Alfa Romeo-fölénnyel zárult, ugyanis az első négy helyen csak az olaszok autói szerepeltek, Giuseppe Farina, Luigi Fagioli, Juan Manuel Fangio és Reg Parnell révén. Az ötödik helyen szintén ott volt a magának a negyvenes években szintén ismertséget szerző thai herceg, Prince Bira, mögötte pedig Toulio de Graffenried, Louis Rosier, Philippe Étancelin, Louis Chiron és Felice Bonetto is.

A hetven kör és a bő két óra végén a négy Alfa Romeóból három megmaradt az élen, egyedül Juan Manuel Fangiónak kellett feladnia a versenyt olajfolyás miatt. A három talpon maradt Alfából kettő ki tudott emelkedni, Giuseppe Farina és Luigi Fagioli között végül 2 másodperc döntött előbbi javára. A harmadik helyen a hazai pályán versenyző Reg Parnell zárt, akinek a hátránya már ötvenkét másodperc volt, az utolsó két pontszerző (igen, ekkor még csak öten kaptak pontot), a két francia, Yves Giraud-Cabantous és Louis Rosier már két kör hátrányban értek célba.

Mivel a második világháború közelsége miatt ekkor még nem igazán tudott felnőni egy fiatal versenyzőgeneráció, a dobogósok igazi veteránok voltak mai szemmel tekintve. A győztes Giuseppe Farina a futam leintése idején már negyvenharmadik születésnapja felé közeledett, Luigi Fagioli pedig még rajta is túltett, bőven túl volt az ötödik ikszen. Az első hármas "legfiatalabb" tagja Reg Parnell volt a maga 39 évével.

Valami elkezdődött. Valami, amit a Liberty Media tavaly év végén nyolc milliárd dollárért vett meg. Miből lesz a cserebogár?

A McLaren elájult Alonsótól: végre látszik a fény az alagút végén?

Alonso: 50 lóerő plusz nem lenne elég a pole-hoz