29 nov.
249 nap

16 éve a Forma-1-ben: Schumacher 72. győzelme, Button első F1-es dobogója

2020. márc. 21. 15:19

16 esztendővel ezelőtt ezen a napon ünnepelhette első F1-es dobogós helyezését Jenson Button, 2009 Forma-1 bajnoka, míg Michael Schumacher már a 72. győzelmének örülhetett a legnagyobb kategóriában.

Ez volt a Forma-1 történetének 715. nagydíja. A nagydíjat Malajziában rendezték meg egy esős-száraz versenyhétvégén. Egy pálya, ami szinte azonnal nagyon népszerű vált, és ez a versenyzőkre is igaz volt.

A monumentális maláj ring hozott pár érdekes és látványos eredményt, bár akkoriban senki számára nem lehetett meglepő, hogy Michael Schumacher a domináns Ferrarival több mint 0.6 másodperces előnnyel szerezte meg a pole-t szombaton.

A második helyen Webber zárt a Jaguarral. Ez egy remek eredmény volt az ausztráltól és a legendás autógyártótól, mely a Ford-Cosworth motorjait használta. Hozzájuk nagyon közel, minimális különbséggel Barrichellót találhattuk a másik Ferrarival.

A brazil versenyzőt Montoya követett már közel 1 másodperccel a rajtelsőséget szerzett Schumacherhez képest a Williamsszel. A legjobb ötben még Räikkönen volt ott a McLarennel. A finn "Jégember" skót csapattársa, Coulthard pedig csak 9. lett, előtte Trullival, R. Schumacherrel, valamint Buttonnal, aki a verseny előtt még soha nem állhatott fel a dobogóra.

Alonso, Sato, és Pantano motorbüntetés miatt a rajtrács végéről várhatta a nagydíj rajtját. Az 56 körös viadalt végül Schumacher nyerte meg, de „csak” 5 másodperc volt az előnye Montoya előtt, ami a körülményekhez képest nem volt sok.

A dobogó harmadik fokára Button állhatott fel a BAR-Honda színeiben. A brit tehetség számára ez egy nagyon különleges vasárnap volt, mert először örülhetett pódiumos helyezésnek az F1-ben. Pontszerző volt még Barrichello, Trulli, Coulthard, Alonso és Massa. A spanyol versenyző a Renault-val hatalmasat ment a mezőny végéről.

Podium: Race winner Michael Schumacher, Ferrari, third place Jenson Button, BAR

Fotó készítője: Steve Etherington / LAT Images

A mezőnyben Baumgartner is az indulók között szerepelt a Minardival, de a magyar versenyző csak 16. lett, így nem szerzett pontot.  Schumachernek ez volt a 72. győzelme, míg Montoyának a 10. leggyorsabb köre a futamokon. A Ferrari 169. alkalommal győzött a száguldó cirkusz világában. Montoyához hasonlóan a BMW is jubilált, a márka 30. leggyorsabb körével.

A futam után Schumacher 33 ponttal a neve mellett vezette a bajnokságot a 17 pontos Barrichello és a 14 pontos Montoya előtt. A végelszámolásnál is Michael neve mellé került a legtöbb pont. Akkor még senki sem sejtette, hogy ez pályafutása utolsó címe.

Slider

Podium: race winner Michael Schumacher with Juan Pablo Montoya and Jenson Button