Nosztalgia

10 F1-es pilóta egy év alatt Frank Williams rekordja

Egy időben a kicsi privát Forma-1-es csapatok olyanok voltak, mint a forgóajtók. Amint valaki kilépett, már jött is a helyére a következő kalandor.

Jacques Laffite, Williams FW04

LAT Images

Az 1970-es években ezeket a pici csapatokat, melyeknek bármilyen költségvetése, vagy szponzoruk lett volna, aktívan látogatták fizetős pilóták. Családi örökség, személyes szponzor, tehetős patrónus, bármi elképzelhető volt.

Mintha minden futam végén „bérelj ki a következő versenyre” tábla függött volna olyan csapatok autói fölött, mint a March, Surtees, BRM, Embassy Hill, Hesketh és az Ensign. Volt még egy fiatal, pénz nélküli, csapat, amit egy tehetséges, szorgos és remek tárgyalóképességű korábbi pilóta vezetett, egy bizonyos Frank Williams. A brit mikroszkopikus csapata a Frank Williams Racing Cars privát F1 autókat versenyeztetett.

Frank egy sarki telefonfülkéből intézte az ügyeket, hogy a műhelyét ne vágják le a telefonhálózatról túlhasználat miatt. Az adósságokban úszó Williams autóinak bérbe adásával élt túl, jelentkezőkből pedig akadt szép számmal.

Carlos Pace, Williams March 711, givess Ronnie Peterson, Tyrrell a lift back

Fotó készítője: Sutton Images

Először olasz Iso márkájú autókat versenyeztetett. 1973-ban 9 pilóta osztozott a 2 Iso-Marlboron. 1974-ben 6 pilótát foglalkoztatott, de egy évvel később megdöntötte a saját rekordját, amikor 10 pilóta állt rajthoz Williams autóival.

1975-ben az ekkor már Williams Grand Prix Engineering nevű csapat egy előző évi FW-vel és az új FW04-el indult a szezonnak, amiben a Cosworth motorja volt. A francia Jacques Laffite érte el a csapat legjobb helyezését 1975-ben, amikor a Nordschleifén második lett az FW04-el. Ezt a kiugrást leszámítva, a Williams csapat eredményei nem csalódást keltőek, hanem katasztrofálisak voltak.

Az autók 10 forintos anyagokból készültek, és se nem voltak megbízhatóak, se nem versenyképesek. Azt is hozzá kell tennünk, hogy a fizetős pilóták alkalmazásával nem mindig potenciális világbajnokok vezették az autókat.

Tony Brise, Williams Ford

Fotó készítője: Bernard Cahier / The Cahier Archive

A második helyét leszámítva Laffite 7-szer esett ki 11 verseny alatt. Arturo Merzario minden futamán vagy kiesett, vagy nem is kvalifikálta magát. A Svéd Nagydíjon az ír Damien Magee vezette az FW-t, és 14. lett 2 kör hátrányban a futamgyőztes Niki Lauda mögött.

Jody Scheckter testvére Ian vezetett a Holland Nagydíjon, ahol 12. lett 5 kör hátrányban. A brit Tony Brise Spanyolországban relatíve versenyképes volt, a 18. helyről 6-ot javítva a 12. helyen haladt, amikor balesetbe keveredett.

A kiváló hosszú távú versenyző francia François Migault a Francia Nagydíjon próbálta ki magát, a 24. helyre kvalifikált, de a versenyen már nem tudott elindulni, mert a bemelegítésnél elromlott a Cosworth motor az autóban. Ian Ashley volt Laffite csapattársa Németországban, a 20. helyre kvalifikálta magát, de a Pflanzgarten kanyarban lesodródott és a falnak csapódott, 2 törött bokával szállították el a pályáról.

Arturo Merzario, Williams FW03

A svájci Jo Vonlanthen az Osztrák Nagydíjon versenyzett, 29. helyet ért el az időmérőn, mindössze 8 másodperccel lemaradva a pole-pozicióról. A 14. körben hengerhibával ki kellett állnia a futamból.
Renzo Zorzi Monzában versenyzett az FW-vel, 14. helyen ért célba 6 kört kapva a győztes Clay Regazzonitól. Lella Lombardi 23. helyre kvalifikált az addigra elkészült második FW04-el az Egyesült Államok-beli Watkins Glenben.

Az olasz nő a verseny előtt egy elektronikai hibát fedezett fel a kocsijában, ezért megpróbált átülni Laffite autójába, de az ülés nem passzolt az alakjára, ezért nem tudott elindulni. Hogy miért próbált átülni Laffite autójába? Mert az üres volt!

Jacques Laffite azon a hétvégén szemcseppet volt kénytelen használni, de szombat este összekevert 2 üveget a táskájában, és véletlenül párátlanító folyadékot csepegtetett a szemébe. A fájdalmai hamar elmúltak, de a hétvégén már nem tudott autó ülni.

Lella Lombardi egyébként eddig egyetlen nőként az F1-ben pontot szerzett a Spanyol Nagydíjon, amikor 6. helyen végzett a Rolf Stommalen balesete miatt félbeszakított futamon, 0,5 pontot szerezve.

Egy újabb nagyon régi felvétel Michael Schumacherről, aki akkoriban még csak a szárnyait bontogatta. A hétszeres világbajnok legenda minden területen kiemelkedő volt.

Előző cikk Grosjean: Inkább ne kedveljenek, csak legyen karizmám