DTM: Újonc bajnoka van 2017-nek, René Rast mindent vitt!

A rajtbüntetések miatt az újonc René Rast minden bajnoki riválisánál sokkal jobban kezdhette a 2017-es DTM-szezon utolsó versenyét, a második hockenheimi futamot. Rockenfeller, Green és Ekström igyekezett felkapaszkodni.

René Rast, Audi Sport Team Rosberg, Audi RS 5 DTM

Alexander Trienitz

Még egy közjáték is megzavarta a DTM-mezőnyt, amikor a hockenheimi pályán felszakadt egy csatornafedél, ami szétverte Paul di Resta autóját, egy embernek viszont nagyon jól jött ki a lépés: az újonc René Rast a második rajtkockát szerezte meg Tom Blomqvist mellett, így igen komoly esélye nyílt egy vaskos pontszerzésre és a bajnoki címre.

Rast bajnoki riválisai közül a tabellán mögötte lévő Mike Rockenfeller csak nyolcadik lett a kvalifikáción, és a rajtbüntetéseknek köszönhetően is csak egy helyet jöhetett előre, illetve ha már rajtbüntetések, a tabellán az első két helyet elfoglaló Mattias Ekströmnek és Jamie Greennek is kijutott a "jóból", ugyanis a tegnapi versenyen mutatott kiszorítások miatt öt, illetve tíz hellyel hátrébbról kellett megkezdeniük a versenyt, így pedig a 14-15. pozícióból kellett volna feljebb kapaszkodniuk.

A verseny előtt a bajnoki tabellán Ekströmnek 172, Greennek 163, Rastnak (az időmérős teljesítményt is beleszámolva) 161, míg Rockenfellernek 152 pontja volt, így úgy nézett ki, Rastnak lehet a legnagyobb esélye arra, hogy behúzza a bajnoki címet. Az biztos volt, hogy audis nyer, ugyanis a négy, matematikailag még versenyben lévő pilóta mindegyike ennek a márkának az autóját terelgette.

A rajt és az első körök

A rajtot Blomqvist kiválóan kapta el és az élen maradt, Rast viszont talán túl óvatos volt, és két helyet is bukott, ugyanis a második helyről fél kör alatt az ötödikre került, miután megelőzte Wittmann, Auer és Wickens is. A tegnap futam győztese, Jamie Green komoly ütéseket kapott a riválisoktól, így pedig megsérült az autója, és tökutolsóként haladt az első kör végén.

Három kör után úgy nézett ki a helyzet, hogy Blomqvist kényelmes előnnyel vezetett az élen, őt egy bolyban követte Wittmann, Auer, Wickens és Rast, míg Rockenfellertől lefelé megint láthattunk egy kisebb légüres teret.

Négy kör és 12 perc telt el, amikor az első autót láthattuk a bokszban a kötelező kerékcserén, ő pedig Paul di Resta volt. René Rast sokáig csak az ötödik volt, ezért feljebb kellett zárkóznia, ha bajnok akart lenni. Ezt tudta a 31 éves német újonc is, így az ötödik körben megelőzte Robert Wickenst, ezzel pedig az akkori állás szerint egy ponttal ő állt a tabella élén. A kilencedik körben Rast tovább kapaszkodott és már harmadik volt, miután meg tudta előzni Lucas Auert is.

A tömeges bokszkiállások

A mezőny nagyobb része a hetedik körtől kezdve indult el a bokszok felé, Maro Engellel és Nico Müllerrel. Nem sokkal később, a tizedik körben jött Luic Duval és Augusto Farfus, akit Robert Wickens, Lucas Auer és Marco Wittmann követett.

Az élmezőnyből Tom Blomqvist és René Rast sokáig húzták a maguk kiállását, így bő fél órával a vége előtt ők álltak az élen úgy, hogy Rast egyre közelebb került svéd-angol riválisához. Amikor már 16 kör is eltelt a versenyből és már csak 30 perc volt hátra, a négy bajnokesélyes audisból kettőt, René Rastot és Mike Rockenfellert láthattuk az első két helyen.

Rast addig húzta a maga kiállását, amíg csak lehetett, hogy a végén kevésbé használt gumikkal ugorhassa át az ellenfeleket, ha esetleg arra van szüksége, ezért egészen a 23. körig kintmaradt. Blomqvistet ezzel a taktikával átugrotta, de igyekeznie kellett, nehogy pozíciókat bukjon hideg gumijai miatt.

A hajrá

Bár Jamie Green, Mattias Ekström és Bruno Spengler még 24 kör után sem hajtották végre kötelező kerékcseréjüket, 16 perccel a leintés előtt már lehetett látni a tényleges sorrendet. Ebből az rajzolódott ki, hogy Marco Wittmann vezetett, mögötte pedig rögtön ott volt a bajnoki címre hajtó René Rast, így továbbra is neki állt a zászló a végelszámolást tekintve, már csak azért is, mert Green és Ekström még csak pontszerző helyen sem volt, miután ők is kilátogattak a bokszba.

A verseny vége felé, nyolc perccel a vége előtt Rastot feltartotta a kerékcseréjét az utolsó körökig húzó Bruno Spengler, és úgy tűnt, felesleges kockázatot vállal azzal, hogy mindenáron meg akarja őt előzni. Bár ez végül sikerült neki, egy alkalommal össze is ért a két autó. Kicsivel hátrébb Jamie Green és Mattias Ekström a pontszerzésért harcolt, hogy legalább az esélyük meglegyen a bajnoki címre, de mivel Rast a második helyen haladt, így ez a felzárkózás elég reménytelennek tűnt.

Wittmann végül megnyerte a futamot, Rast pedig másodikként ért célba, a dobogóra pedig rajtuk kívül még a másik audis, Rockenfeller állhatott fel. A negyedik, ötödik és hatodik helyen jött Gary Paffett, az egyik bajnokesélye, Jamie Green és Maxime Martin, őket Augusto Farfus és a másik bajnoki címre esélyes versenyző, Mattias Ekström. A futam előtt még a bajnokságot vezető Ekström tehát csak nyolcadik lett, míg az utolsó két pontszerző helyet Edoardo Mortara és és Lucas Auer csípte el.

Azzal, hogy Rast második lett, le tudta dolgozni hátrányát a mindössze ötödik és nyolcadik Green-Ekström duóval szemben, végül pedig Ekströmöt három, Greent hat ponttal megelőzve újoncként (első teljes szezonja) szerezte meg a bajnoki címet!