A Formula E-ben a körforgás jó, de még a káosz az úr

Jean-Eric Vergne címvédésével zárult a 2018/2019-es Formula E-szezon, amelynek tapasztalatai feladják a leckét a sportág vezetésének. Kevés előzés, több vb-esélyes és néhány felfoghatatlan káosz jellemezte az idényt.

Felipe Nasr, Dragon Racing, Penske EV-3, Pascal Wehrlein, Mahindra Racing, M5 Electro, Jérôme d'Ambrosio, Mahindra Racing, M5 Electro, crash

Alastair Staley / Motorsport Images

Véget ért a Formula E ötödik évada, amelyet nyilván hatalmas sikernek könyvelnek el, és teszik ezt joggal, jól mutatja, hogy a kategória folyamatosan fejlődik, terjeszkedik. A tavaly kezdődött idényben újabb neves autóversenyzők vállaltak szerepet, a nagytestvér Forma-1 korábbi arcai közül idén már elektromos autóban versenyzett többek között Stoffel Vandoorne, Pascal Wehrlein és Felipe Massa is, és jól mutatja a sportág sajátosságait, hogy egyikük sem volt versenyben első évében a vb-címért.

A három ex-F1-es részvételétől sokat remélt a sportág vezetése, de egyikük sem zárhatta elégedetten az évet, Pascal Wehrlein 12., Felipe Massa 15., míg Stoffel Vandoorne 16. lett, mindegyikük csak egyszer állhatott dobogóra. A más kategóriákban szerzett rutin itt nem sokat ér, az elektromos osztály valóban egyedi kihívást jelent, amelynek megszokásához idő kell, ezt mutatja Massáék gyengébb bemutatkozása.

Felipe Massa, Venturi Formula E on the grid

Fotó készítője: Simon Galloway / LAT Images

A fejlődés része, hogy idén is változtak a szabályok és a technikai feltételek, Alejandro Agag nagyfőnök pechjére nem éppen a jó irányba terelve a versenyt. Az új generációs autókkal a szezon kezdetétől érezhetően kiegyenlítettebb lett a mezőny, és a menet közbeni autócserék elhagyása is taktikai fegyvert vett ki a csapatok kezéből. A támadó módot ugyan minden versenyző üdvözölte, ám idén a plusz 25 kW kevésnek bizonyult a szűk pályákon, a versenyzők azt remélik, ezt jövőre még legalább 10 kW-tal megtoldják.

Ugyanakkor a legnagyobb gondot a városi pályák okozták, a szűkre szabott nyomvonalon nem egy versenyen néhány kanyar után olyan káosz alakult ki, amely a versenytávnál hosszabb időre szakította meg a futamot. Ez nagyon kellemetlen mellékhatása volt idén a gyönyörű utcai versenyeknek, amelyek ráadásul láthatóan a világ minden táján szép számmal vonzza az érdeklődőket, ez az autósportok magyar szerelmesei számára is érdekes lehet a jövőben, de erről később.

Visszatérve az idei küzdelmekre, az FE vezetése sokáig büszkén hirdette, hogy a Formula E-ben elképzelhetetlen, hogy egy csapat vagy pilóta kibérelje az első helyet, az első nyolc futamot nyolc különböző pilóta nyerte, és a hajráig lehetetlen volt megjósolni, ki érhet oda a végén. Azonban azt is nehéz tagadni, hogy a rengeteg kiegészítő szabálymódosítás ellenére ebben a szezonban nem volt könnyű letaszítani a dobogó legfelső fokáról azt, aki az első körök kiszámíthatatlansága után az élen maradt.

Stoffel Vandoorne, HWA Racelab, VFE-05

Fotó készítője: Sam Bloxham / LAT Images

Összesen kilencen mondhatták futamgyőztesnek magukat, egyedül a címvédő Jean-Eric Vergne nyert három alkalommal, Robin Frijns és Lucas di Grassi kék-két alkalommal győzött. A pole pozíciókat illetően hasonló volt a helyzet, Sebastien Buemi 3, Vergne és Rowland 2-2 alkalommal rajtolhatott az élről, a maradék hat pole-on pedig hat másik versenyző osztozott. Összesen csak öten szerepeltek az egyéni vb-tabella élén viszont, és Jean-Eric Vergne a hajrában már magabiztos előnyre tett szert, New Yorkban pedig feltette a koronát a szezonjára.

Azonban a sorozatnak még bőven van miben fejlődnie. A berni versenyen nagyon érezhető volt, hogy a Formula E még gyerekcipőben jár, a svájci hétvégén éppen hogy sikerült elkészülni a pályával, amelybe kódolva volt a balhé. Az extrém szűk pályán a mezőny már az első sikánt sem tudta bevenni, és az egy dolog, hogy egy órába telt helyreállítani a pályát, és összeszedni a szétszóródott autókat, az újraindításnál ritka jelenet alakult ki. Azok az autók, amelyek a problémát okozó ütközésben részt vettek ugyanis a hosszú várakozás alatt ismét hadra fogható állapotba hozták a csapatok, az igazgatóság pedig nekik is megadta az újrarajtolás lehetőségét. Ezt nehezen viselték a többiek, akik közül sokan fejtegették, hogy még sosem láttak balesetet okozó összetört autókat ilyen előnybe hozni.

A sportág nem tökéletes, de nem is áll le, még csak nem is lassít. A fejlődés részeként a következő szezonban már a Mercedes és a Porsche is saját csapatot indít, márkanevükkel emelve a sorozat fényét. És időközben már Magyarország is a Formula E célkeresztjébe került: szezon közben derült ki, hogy tervbe van véve egy budapesti e-Prix megrendezése is.

Az utóbbi időben egy nagyon jó Forma-1-et kaptunk, miközben a csaták is egyre élesebbek a pályán, bár a bajnokságban eldőlni látszanak a legfontosabb kérdések, hiába van még sok futam hátra.

Előző cikk Megérkezett a Red Bull-Honda?!
Következő cikk 38 éves Alonso, aki Schumacher összes rekordját megdönthette volna?